Aké máte preferencie?
Pokiaľ si nie ste istí, či uprednostníte vaňu alebo sprchový kút, prečítajte si nasledujúce tipy, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere tej správnej možnosti. V prípade, že ste napríklad milovníkmi dlhých relaxačných kúpeľov, nie je nad čím váhať. Na prvom mieste je totiž váš vkus (a z časti aj veľkosť kúpeľne).
Malá kúpeľňa? Nevzdávajte sa vane!
Už dávno neplatí, že do malých kúpeľní by nemala prísť vaňa. Stačí nájsť šikovného architekta, ktorý priestor miestnosti efektívne rozvrhne a pomôže vám nájsť ideálnu vaňu, pravdepodobne asymetrických tvarov. Čo sa týka náročnosti inštalácie, sú na tom obidve možnosti v podstatne rovnako. Záleží hlavne na zručnosti osoby, ktorá bude inštaláciu vykonávať. Situácia bude trošku zložitá, pokiaľ sa bude jednať o rekonštrukciu kúpeľne. Všeobecne sa dá ale povedať, že manipulácia so sprchovým kútom je o niečo ľahšia. Výhodu má sprchovú kút tiež v značnej úspore vody, avšak nie v prípade, že ste schopní si každý deň dopriať štvrťhodinovú sprchu.
Kde sa skôr vytvorí vodný kameň?
Na údržbu je jednoznačne lepšia vaňa, hlavne v prípade, keď uvažujete o lacnejšom type sprchového kútu s dverami na kolieskach. Tam sa totiž páči plesni a predovšetkým vodnému kameňu. Nevzhľadne môžu vyzerať tiež kvapky zaschnutej vody na sklenených dvierkach.
Pre deti radšej vaňu
Do úvahy by sme mali brať takisto potreby samotných užívateľov kúpeľne. Rodine s deťmi alebo mladému páru plánujúcemu potomkov by v kúpeľni nemala chýbať vaňa, pokojne so zástenou. Pre starších ľudí je naopak praktickejší sprchový kút s nízkym prahom. Zdravotné benefity prináša či už kúpeľ, tak sprcha. Horúca kúpeľ s esenciálnymi olejmi je známa pre svoje relaxačné účinky ovplyvňujúce myseľ aj telo – skvelo pôsobí na uvoľnenie svalov. Milovníci otužovania skôr ocenia sprchový kút.
Súvisiace články: