Kedysi také tradičné rozľahlé záhrady s mnohými tichými zákutiami sa stávajú minulosťou, život sa zrýchľuje a ľudia sa sťahujú do menších rodinných domov, často radového typu s priamym výhľadom na susediace pozemky. Užívateľom novostavieb situovaných v stále hustejšej zástavbe mesta i vidieka teda chýba súkromie, a preto hľadajú spôsob, ako v záhrade vytvoriť intímne prostredie a zamedziť nežiaducim pohľadom zvonka.
Česká spoločnosť ISOTRA ako tradičný výrobca tieniacej techniky s takmer tridsaťročnou tradíciou si je tohto trendu vedomá. Bohaté skúsenosti z praxe, ale aj svoje know-how uplatňuje pri vývoji všetkých nových produktov vrátane tých, ktoré nachádzajú svoje využitie v záhrade. Patria medzi nich bioklimatické pergoly či vertikálne tieniace prvky, ako sú minimalistické screenové rolety, ktoré veľmi dobre zapadnú či už do moderných, tak tradičných záhradných kompozícii.
Kritériá výberu
Aký záhradný prístrešok zvoliť, kam ho umiestniť a ako vyberať? V prvom rade je potrebné posúdiť praktickú stránku veci, teda k akému účelu bude taký "pokoj v záhrade" slúžiť a komu. Je vaša záhrada veľmi malá a potrebujete využiť každý jej meter štvorcový bezo zvyšku? Alebo ide skôr o väčší pozemok, ktorý poskytuje oveľa viac priestoru pre kreativitu? Má ísť o letnú jedáleň, prípadne prepojenú s vonkajšou kuchyňou, ktorú možno situovať aj vo väčšej vzdialenosti od domu? Alebo chcete prostredníctvom nej úzko naviazať na vnútornú kuchyňu? Budú medzi užívateľov patriť aj malé deti, prípadne potrebujete mať z pergoly do záhrady dobrý výhľad, aby ste mohli kontrolovať svoje ratolesti pri hre? Z akej strany je potrebné posedenie zatieniť a prečo? Usilujete predovšetkým o to, zamedziť pohľadom od susedov? Ide len o snahu zabrániť vstupu slnečného žiarenia alebo aj dažďa či hmyzu, prípadne o kombináciu toho všetkého? Zvážte všetky "premenné" a ak si napriek tomu nie ste istí, neváhajte sa obrátiť na špecialistov. Odborníci firmy ISOTRA napomôžu každému zákazníkovi zvoliť vždy to najvhodnejšie riešenie vyhovujúce práve jeho potrebám.
Bioklimatická pergola ARTOSI
Jedným takým riešením je samonosná bioklimatická pergola ARTOSI, ktorá - hoci bola na trh uvedená len pred dvoma rokmi - si získala veľkú pozornosť investorov a rýchlo sa stala bestsellerom. Ide o prefabrikovanú hliníkovú konštrukciu, ktorú však možno variabilne veľkostne prispôsobiť. Podľa preferencii majiteľa záhrady ju možno umiestniť ako samostojacu, teda na minimálne štyroch rohových stojkách, alebo iba na dvoch nohách a sčasti ukotvenú na fasádu priľahlého objektu, či už rodinného domu, záhradného domčeka alebo napríklad stodoly. Postaviť ju možno aj na väčších balkónoch či terasách bytových domov, kde sa uplatní ako odolnejšia alternatíva markízy.
Zastrešenie ARTOSI je tvorené pohyblivými lamelami, ktoré nielenže umožňujú rôzne uhly sklápania a teda možnosť prepustiť do útrob pergoly premenlivé množstvo slnečného žiarenia (alebo žiadne), ale tiež rozdeliť plochu strechy na viacero vzájomne nezávislých sekcii. Každý z užívateľov - ak sa líšia ich požiadavky na množstvo prenikajúceho slnka - tak môže ľubovoľne zasadnúť práve tam, kde mu to vyhovuje najviac a užívať si odlišnej mikroklímy. Špeciálny tvar hliníkových lamiel s hrúbkou štyri milimetre navyše zaisťuje plynulý odvod vody, ktorá potom odteká zvodmi umiestnenými v stojkách pergoly do záhrady či riadeným odtokom do odpadovej rúrky. Prostredie pod strechou je preto vždy plne komfortné. Výhodou je tiež veľká odolnosť a vysoká nosnosť strechy pergoly, lamely vzdorujú aj zaťaženiu snehom, či dokonca krupobitiu.
Bočné tienenie – screenové rolety ALFA
Popri streche možno túto pergolu vybaviť tiež bočnými zástenami, pričom ako najvhodnejšie sa z pohľadu praktickosti aj estetiky javia takzvané screenové rolety. Ich výhoda spočíva najmä v čiastočnej nepriehľadnosti z vonkajšej strany (z vnútra je pohľad von umožnený). Clona však pritom prepúšťa do interiéru limitované množstvo svetla a človek si tak v pergole pri zatiahnutých screenových roletách nepripadá ako "v kobke". To všetko, ale tiež vysokú stabilitu rozmerov rolety či ochranu pred ohňom zaisťujú špeciálne a farebne stále tkaniny, ktorými sú screenové rolety tvorené: sklené alebo polyesterové vlákno s PVC vrstvou.
Inštaláciu bočnej clony je možné vykonať súčasne s budovaním pergoly, ale aj dodatočne. Na konštrukciu sa screenová roleta montuje pomocou špeciálneho montážneho profilu, ktorý v kombinácii s vodiacimi lištami drží tieniacu tkaninu dokonale napnutú a tak aj veľmi odolnú voči vetru (trieda 6). Vo večerných hodinách ocenia majitelia pergoly (najmä rodičia malých detí) tiež schopnosť tkaniny zabrániť prieniku hmyzu do interiéru.
Či už bočnú zástenu vytvoríte z rolety SCREEN ALFA-ZIP alebo ALFA PLUS-ZIP, môžete sa spoľahnúť na maximálnu ochranu. Rozdiel medzi týmito dvoma produktmi v zásade tkvie iba v spôsobe inštalácie (v oboch prípadoch ide o jednoduché a rýchle zásahy) či maximálnej garantovanej ploche clony (až 15 m² s možnosťou afinity až troch roliet). Investor si vyberie jednu z dvoch možností ovládania: kľukou, či elektronicky (vypínačom, diaľkovým ovládačom, alebo prostredníctvom chytrého systému Tahoma). Roletu je možné prepojiť tiež s nezávislým solárnym napájaním v kombinácii s batériou a riadiacou jednotkou. Pergolu potom môžete smelo situovať aj na miesta, kam nedosahuje verejná elektrická distribučná sústava.
Popri tom, že sú tieto screenové rolety uplatňované v pergolách, sú hojne využívané tiež ako exteriérové tienenie otvorových výplní domov, kde výrazne zlepšujú tepelnú ochranu interiéru. Ak sú screenové rolety zatiahnuté, sklá okien sa vďaka efektívnemu zipovému systému vedenia látky v lete neohrievajú a teplo tak nepreniká do interiéru (pasívne chladenie). V zime rolety napomáhajú minimalizovať únik tepelnej energie z vykurovaných miestností von a znižujú tak náklady na vykurovanie.
Na záver
Pergola patrí do slovenských záhrad odjakživa. Súčasná doba si však žiada, aby popri funkcii tienenia ponúkala aj ochranu pred čím ďalej nevyspytateľnejšími poveternostnými vplyvmi, poskytovala maximálne pohodlie a svojim vzhľadom nadväzovala na súčasný trend minimalizmu. Všetky podmienky spĺňa práve pergola ARTOSI od spoločnosti ISOTRA v spojení s bočnými clonami v podobe screenových roliet, ktorých čistý dizajn, parametre a variabilita naplnia potreby takmer každého užívateľa. Vybudujte si prístrešok, ktorý vás bude pozývať na pobyt v záhrade celoročne, bez ohľadu na výkyvy počasia.
Súvisiace články:
Aké sú možnosti pri výbere okenného tienenia?
Screen - hravosť aj tieň
Pergola - moderná je samonosná a bioklimatická
Zatienenie zimnej záhrady a pergoly