To, čím doma svietime, nielenže ovplyvňuje dizajn a atmosféru v miestnosti, ale má zásadný vplyv aj na náš biorytmus a emocionálne či biologické procesy [1]. Pri výbere osvetlenia je potrebné zvažovať či už jeho funkčné parametre, ako typ svietidla, umiestnenie v priestore či farbu vyžarujúceho svetla, tak aj jeho dizajn. Milovníkom trendov by doma nemali chýbať svietidlá vyrobené z prírodných materiálov. Do módy tiež prichádzajú smart svietidlá, ktoré rešpektujú naše prirodzené cirkadiálne rytmi (ide o biologický rytmus zmien fyziologických funkcií, ako sú krvný tlak, teplota či úroveň metabolizmu – pozn. red.) a ktoré automaticky nastavia intenzitu osvetlenia podľa toho, či potrebujeme skôr prebudiť alebo relaxovať.
Skutočnú atmosféru dosiahnete vrstvením
Zaručeným spôsobom, ako doma dosiahnuť štylizované osvetlenie, je kombinácia centrálneho zdroja svetla (lustra) s tými doplnkovými, ktorá rozžiari tmavšie zákutia interiéru. Atmosféru v miestnosti podčiarkne aj farba svetla: Zatiaľ čo teplé svetlo navodzuje pohodlie a útulnosti, studené svetlo dodáva do priestoru energiu. Farba svetla sa udáva v Kelvinoch (K) – čím je toto číslo vyššie, tým je farba svetla studenšia a naopak.
Ako si posvietiť v rôznych miestnostiach?
V obývacej izbe sa hodí použiť kombináciu stropného lustra so stojacou lampou či nástennými svietidlami. Skvelou voľbou sú aj stmievateľné varianty umožňujúce meniť intenzitu osvetlenia podľa vašich potrieb.
V kuchyni myslite predovšetkým na osvetlenie pracovnej linky – hitom sú už niekoľko rokov LED pásky. Pre jedálenský kút je potom možné zvoliť útulnejšie osvetlenie.
V spálni sa budú vynímať lampy a nástenné svietidlá s tlmeným svetlom. Napomôžu k vytvoreniu intímnej a upokojujúcej atmosféry. Milovníci večerného čítania si môžu do spálne obstarať praktické svietidlo s možnosťou regulácie intenzity svetla.
V miestnosti určenej k práci by nemalo chýbať hlavné osvetlenie na strope a kvalitná lampa na pracovnom stole. Svetlo by malo na pracovnú plochu dopadať pre praváka zľava a pre ľaváka sprava.
V kúpeľni je kľúčové osvetliť priestor nad zrkadlom a to svietidlami, ktoré sú určené do vlhkého priestoru, odolávajú pare a kvapkajúcej vode.
Detská izba si žiada kvalitné centrálne stropné alebo nástenné svietidlo, ktoré rovnomerne osvetlí celý hrací priestor. Z hľadiska dizajnu sa sem nemusíte báť obstarať originálny luster v tvare glóbusu, áut či napríklad zvieratiek.
Na chodbu sú najlepším riešením svetlá s pohybovými senzormi. Na schodisko zvoľte tzv. schodiskové svietidlá, ktoré sa umiestňujú nad nášľapnú plochu schodov.
Biodynamika a udržateľnosť
Posledným kritériom pri výbere vhodného svietidla, nie však o niečo menej dôležitým, je jeho samotný vzhľad. Interiérové svietidlá prešli za posledné roky veľkým vývojom, a tak dnes nájdete na trhu množstvo zaujímavých dizajnových kúskov: Či si už vyberiete extravagantnú lampičku na nočný stolík alebo modernú stojaciu lampu na chodbu, priestor tým získa na jedinečnosti.
Čo sa týka trendov, v roku 2024 budú v kurze úsporné svietidlá z prírodných vlákien a prírodnín (dreva, ratanu, ale aj bambusu). Výnimkou nebudú stojacie lampy z mramoru, žuly či kovu či svietidlá vyrobené z hmoty podobnej betónu v šedej farbe, ktoré vyniknú najmä v minimalistických interiéroch. Čo sa týka farieb, trendy má byť elegantná čierna - a nie je sa čomu čudovať - táto farba nikdy nevyjde z módy a je možné ju začleniť prakticky do akéhokoľvek štýlu interiéru.
V trendových predpovediach na rok 2024 môžeme pozorovať aj nárast inteligentných systémov osvetlenia, ktoré sa prispôsobia vašej každodennej rutine. Výrobcovia osvetlenia začínajú reagovať na nedávne zistenia, že nevhodne zvolené osvetlenie môže narušiť náš spánok a rozhodiť cirkadiánne rytmy. Tzv. biodynamické svetlá upravujú automaticky počas dňa teplotu farieb, čím napodobňujú prirodzené slnečné svetlo a podporujú tak lepší spánok a produktivitu [2]. K upevneniu cirkadiánneho rytmu tiež pomôže obmedzovanie modro obohatených modrých svetelných zdrojov počas večera [3], ktoré vedú k jeho chronickému narušeniu a zníženiu celkovej expozícii umelému osvetleniu.
Slovo na záver
Osvetlenie tvorí podstatný prvok každého interiéru. Základom úspechu je správne nakombinovať prírodné a umelé zdroje svetla. Vyššej prirodzenej presvetlenosti v miestnosti môže pomôcť aj svetlá výmaľba, dobre zvolený odtieň podlahy, zrkadlá na stene, nábytok so sklenenými a chrómovanými akcentmi, dekoratívne kovové prvky na nábytku alebo svetlovody. Nech už bude váš výber osvetlenia akýkoľvek, riaďte sa pri výbere predovšetkým vlastným vkusom. Len tak sa doma budete cítiť príjemne a komfortne.
Zdroje:
[1]Canazei, Markus & Weiss, Elisabeth: The influence of light on mood and emotion. (2013)
[2] Plischke, Herbert & Linek, Matthäus & Zauner, Johannes: The opportunities of biodynamic lighting in homes for the elderly. Current Directions in Biomedical Engineering. (2018)
[3] Bc. BAUMOVÁ, Nikola: Vliv večerní expozice modrému světlu na kvalitu spánku. (2021)
Čítajte tiež: