vyhľadávanie
Dnes je 2.4.

Tepelná norma a postavenie reflexnej izolácie

Zverejnené: 2. 3. 2021

Reflexné izolácie pracujú so sálavou (žiarivou) zložkou prechodu tepla v tepelnoizolačnej vzduchovej medzere, kde sálanie - s výnimkou veľmi tenkých medzier - prevažuje nad vedením a prúdením tepla. Pri správnej hrúbke medzery a vysokej termoreflexii jej okrajov znížime prechod tepla na hodnoty prevyšujúce bežne používané izolácie na báze EPS, PUR / PIR, minerálnej vlny atď.

Reflexná fólia môže mať tiež funkciu parozábrany. Foto: Jiří Hejhálek

Princíp reflexných izolácií sa od bežných izolácií líši a preto je dobré mu porozumieť. Reflexná izolácia je totiž v zásade tepelnoizolačný systém zložený z jedného alebo viacerých nízkoemisívnych reflexných povrchov obmedzujúcich jednu alebo viac vzduchových dutín. Keďže sa jedná o "systém", tak nemôže vykazovať žiadny druh tepelnej vodivosti (λ) vzťahujúci sa k samotnej fólii, ale iba tepelný odpor (R) pre celok ako taký.

Ďalšou hrubou chybou je domnienka, že „väčšia časť prechodu tepla sa u vzduchových medzier realizuje vedením a preto u nich nemá využitie reflexnej fólie v porovnaní s bežnou izoláciou význam". Túto informáciu bohužiaľ šíria bez akéhokoľvek odôvodnenia aj niektorí odborníci a to aj napriek tomu, že norma vôbec nehovorí „že väčšia časť prechodu tepla sa realizuje vedením". Ba naopak ukazuje, že sálanie tepla má vo vzduchovej medzere o hrúbke bežnej tepelnej izolácie veľmi nápadnú až dominantnú úlohu.

Reflexná izolácia na strope. Foto: Jiří Hejhálek
Reflexná izolácia na strope. Foto: Jiří Hejhálek

Podiel sálania na prechod tepla vzduchovou medzerou

Čo teda predmetná norma STN EN ISO 6946 – Stavebné prvky a stavebné konštrukcie – Tepelný odpor a súčiniteľ prechodu tepla – Výpočtové metódy hovorí? Zobrali sme si aktuálne znenie zo septembra 2020 a spravili niekoľko výpočtov pre rôzne hrúbky vzduchových medzier a rôzne okrajové teploty. Hodnoty pre bežné emisivity povrchov ε1 = ε2 = 1 a okrajové teploty 0 °C respektíve 5 °C ukazuje tabuľka 1. V tabuľke 2 sa kalkuluje s reflexnými okrajmi s ε1 = ε2 = 0,1.

Reflexná izolácia vo viacvrstvom variante. Foto: Jiří Hejhálek
Reflexná izolácia vo viacvrstvom variante. Foto: Jiří Hejhálek

Výsledky uvedené v tabuľke 1 dokladajú, že podľa normy prevažuje v medzerách ohraničených „bežným” nereflexným povrchom s hrúbkou 7 mm a viac prechod tepla sálaním nad vedením a prúdením. Porovnanie hodnôt v tabuľke 1 s hodnotami v tabuľke 2 potom dáva vplyv reflexie na celkový výpočtom stanovený tepelný odpor jednej medzery. V prípade viacvrstvých tepelných izolácii je možné vziať uvedený tepelný odpor ako jednotlivý pre každú dutinu zvlášť, celkovú hodnotu potom prezentuje súčet.

Tabuľka 1: Parametre vzduchovej medzery s emisivitami okrajov ε=1 pre teplotný rozdiel ≤ 5 °C
Tabuľka 1: Parametre vzduchovej medzery s emisivitami okrajov ε=1 pre teplotný rozdiel ≤ 5 °C

Reflexná izolácia v praxi

Pre reflexnú izoláciu a predovšetkým pre jej viacvrstvový variant, nie je problém realizovať systém reflexných povrchov (fólií) a dutín dosahujúcich lepší tepelný odpor, než pokiaľ by sme rovnaký priestor vyplnili bežným fasádnym polystyrénom s λ na úrovni 0,039 W/(mK). Pokiaľ formálne z vypočítaného R a hrúbky systému (vzduchovej medzery a fólie) stanovíme λ, dostaneme sa blízko úrovni 0,025 W/(mK). Vyššie uvedené – podľa normy „spočítané” – hodnoty boli mnohokrát potvrdené praktickým meraním.

Obojstranný reflexný izolačný pás. Foto: Jiří Hejhálek
Obojstranný reflexný izolačný pás. Foto: Jiří Hejhálek

Zaujímavosťou je aj to, že existujú merania s „dopočítanou” λ pod úrovní 0,025 W/(mK). Pre ich potvrdenie/vyvrátenie by však bolo potrebné dospieť k rovnakým hodnotám opakovane. Že sa však nejedná o úplné „sci-fi”, dokazujú merania súčiniteľa tepelnej vodivosti PIR izolácií, ktoré vychádzajú na úrovni λ = 0,020 až 0,022 W/(mK). Teda tiež nižšie, než lambda u nekonečne tenkej vzduchovej medzery.

Tabuľka 2: Parametre vzduchovej medzery s emisivitami okrajov ε=1 pre teplotný rozdiel ≤ 5 °C
Tabuľka 2: Parametre vzduchovej medzery s emisivitami okrajov ε=1 pre teplotný rozdiel ≤ 5 °C

Záver

Hlavný problém je v tom, že reflexná tepelná izolácia je pomerne zložitý komplet pozostávajúci zo súboru vzduchových medzier a medzi ne umiestnených odrazivých fólií. Tepelnoizolačné správanie tohto súvrstvia potom logicky odráža veľa premenných - od kvality vstupných materiálov, cez technický návrh až po samotnú realizáciu na stavbe.

Správnym spôsobom vykonané reflexné súvrstvia však - ako podľa normy, tak podľa reálnych meraní - dovoľuje rýchlo realizovať účinné zateplenie, ktoré ponúka „pasívny" štandard už pri hrúbke 30 cm. Toto súvrstvie môže byť navyše difúzne otvorené a nehrozí v ňom kondenzácia vodnej pary.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archív redakcie

Tématické odbory

reklama

Nové

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Zverejnené 2.4. Investícia do slnečných kolektorov môže byť výhodná v závislosti od niekoľkých faktorov. Oplatí sa investovať, hlavne ak máte vysoké náklady na energiu, dostatočný slnečný svit a nevadí vám, že návratnosť je niekoľko rokov. V každej krajine je… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 31.3. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

Nové trendy pre moderné exteriéry

Nové trendy pre moderné exteriéry

Zverejnené 29.3. Trendy v exteriérovom dizajne sa neustále menia, no niektoré farebné a materiálové kombinácie si zachovávajú svoju atraktivitu bez ohľadu na sezónu. Nadčasovú eleganciu a sofistikovanosť prepojenú s funkčnosťou dokážu každej terase a záhrade dodať… ísť na článok

reklama