Vďaka vysokej kvalite stavebných materiálov nie je dnes problém stavby vykúriť. Dnes ale však musíme hľadať skôr spôsoby, ako budovy chrániť proti prehrievaniu. Inštalujú sa napríklad preklady s tieniacou technikou (kvalitné systémy, akými je napríklad stavebný systém Ytong, s tým počítajú a ponúkajú možnosti, napríklad aj v podobe žalúziového kastlíka). Ďalšou, veľmi efektívnou možnosťou je ťažká masívna strecha. Tá napomáha riešiť podstatnú otázku úsporného a kvalitného bývania, ktorou je akumulácia tepla. Aby výkyvy teplôt neboli v priebehu dňa (či ročného obdobia) veľké, odporúča sa mať v dome ťažkú hmotu, ktorá rozdiely vyrovnáva. Preto bola výrobcom systému Ytong vyvinutá strecha Ytong Komfort, ktorá zabraňuje únikom tepla a zároveň chráni podkrovie proti prehrievaniu.
Masívna strecha pohľadom majiteľa, technika a projektanta
Rodinný dom neďaleko Prahy je celý postavený zo systému Ytong formou jednovrstvového murovania bez zatepľovania. Uplatnila sa tu "vlajková loď" výrobcu, tvárnice Ytong Lambda YQ, ktorá vyniká tepelnoizolačnými parametrami. Majitelia sa ale rozhodli ísť v celkovej kvalite stavby ešte o krok ďalej a rozhodli sa pre použitie masívnej strechy: „Ytong Komfort som zvolil už v projekte a to z dvoch dôvodov. Chceli sme, aby celý dom bol postavený z jedného systému a eliminovali sme tak možné chyby a riziká pri napojení viacerých materiálov. Druhým dôvodom bolo, aby sme vďaka masívnosti tohto prvku zamedzili zimnému ochladzovaniu a letnému prehrievaniu interiéru, s ktorým mám neblahé skúsenosti," hovorí majiteľ.
Ing. Jan Tinka, technický poradca spoločnosti Xella, ktorý poskytoval konzultácie zo strany dodávateľa strechy, dopĺňa: „Základom bol typový projekt z portfólia spoločnosti G Servis, kde bolo možné vďaka pôdorysu masívnu strechu navrhnúť. Výstavbu zvládli rovnakí murári, ktorí murovali samotný dom aj strop nad prvým nadzemným podlažím, realizácia je preto nenáročná."
Svoj pohľad doplnil aj projektant domu zo spoločnosti G Servis, Ing. Jaroslav Václavek: „Masívna strecha Ytong Komfort bola pre nás vo fáze projektu tohto domu jedna z prvých. Preto sme veľmi ocenili, že nám výrobca rovnako ako u stropných konštrukcií, pripravil kompletný pokladačský plán na úrovni projektovej dokumentácie. Potom sme mohli iba doplniť nadstrešné súvrstvia a riešenie vikierových okien. Technicky výborne sa tak vyriešila obálka budovy a je zaistená plná kompatibilita s obvodovou tvárnicou Ytong Lambda YQ, ktorá nevyžaduje dodatočné zateplenie fasády.”
Jednoduchá montáž je overená aj u ľudí stavajúcich svojpomocne
Konštrukcia Ytong Komfort sa presadila aj u domov stavaných svojpomocne, pretože na rozdiel od drevených krovov nevyžaduje spoluúčasť tesárov. Jednoduchú sedlovú strechu o ploche 100 m² zmontuje dvojica zručných pracovníkov počas troch dní. Ďalšiu nezanedbateľnú úsporu v porovnaní s "klasickým" krovom predstavuje fakt, že strecha Ytong Komfort nevyžaduje parozábranu. Táto citlivá súčasť konštrukcií striech je časovo relatívne náročná a navyše vyžaduje precízne prevedenie.
Súvisiace články:
Ytong nám na jeseň predstaví inovácie v technológiách rýchlej výstavby
Bývanie pod Tatrami - keď sa spojí krásne miesto, vkus a šikovnosť
Suomi Hloubětín a Ytong
Veľkoformátové tvárnice v systéme Ytong
Pasívne domy z Ytongu - rýchlo, kvalitne, lacno a natrvalo