Staré zachovať a doplniť novým
Rekonštrukcia domu je pre architekta veľkou výzvou. Starý objekt väčšinou nevyhovuje súčasným potrebám, pretože dnes žijeme inak ako v čase, keď domy vznikali. Častou požiadavkou klientov je rozšírenie domu a navýšenie obytnej plochy. Niekedy nezostáva nič iné, než pôvodnú stavbu zbúrať a vytvoriť úplne nový objekt. Existujú ale aj výnimky. "Často má v sebe dom cenné pôvodné prvky, ktoré sú nenahraditeľné. Také sa snažíme vyzdvihnúť. Zachovať, pretvoriť, podporiť a zakomponovať do nových štruktúr domu. Podobnú situáciu sme riešili pri rekonštrukcii funkcionalistickej vily v Pyšeloch neďaleko Prahy. Staré a odžité sme odstrojili, citlivo zrekonštruovali a doplnili atypickú prístavbou v tvare hrušky, "vysvetľuje Ing. arch. Igor David. Dojem z takej stavby je potom naozaj silný, čo dosvedčujú aj reakcie stavebníkov a obyvateľov z okolia vily.
Nedržať sa len stereotypu a objaviť nové postupy a formy
Tvorivý potenciál architekta a dizajnéra spočíva v tom, že sa pozrie na projekt novými očami a nájde riešenie. "Z toho môže vyplynúť napríklad to, že sa klasické materiály a konštrukcie použijú novým spôsobom a ukáže sa, že je to pre nich úplne prirodzené," uvádza Ing. arch. Igor David. "Hranatý murovaný dom v Pyšeloch sme dotvorili organickým objektom z dreva, ktorý je opláštený hliníkovými šablónami. Je to prepojenie tradičných a moderných konštrukcií. Tradičné elementy prepájajú dom s jeho históriou, nové konštrukčné prvky umožňujú vytvoriť atypické, skrútené objekty a posúvajú celý dom do súčasnosti," dopĺňa.
Štúdio David Architekti sa nebojí ani experimentálnych disciplín ako napr. parametrický dizajn, medzi ktorého svetovo známych reprezentantov patrí Zaha Hadid či Frank Ghery. "Dizajn nazývaný tiež algoritmický sme použili práve pri stavbe"hrušky" v Pyšeloch. Hlavným účelom spomínanej disciplíny je využiť matematiku a programovanie k prevodu organického, geometricky ťažko definovateľného tvaru, do formy, ktorú je môžeme definovať. Potom je možné novo vzniknutý tvar popísať, vyrobiť a postaviť," dodáva Ing. arch. Aleš David.
Originalitu stavby dotvára aj originalita zvnútra
V realizáciách našich architektov je zrejmý výrazný umelecký koncept a inak tomu nie je ani u interiérového dizajnu, ktorému sa náš tím tiež venuje. "Stále častejšie spolupracujeme s manufaktúrami a drobnými výrobcami, ktorí si berú za vzor retro štýly, historické prvky a detaily. Zákazníci majú dopyt po objektoch a zariadeniach, ktoré nevyrábajú linky vo veľkej továrni. My ideme ešte ďalej. Pre špecifické potreby domu a jeho obyvateľov navrhujeme autorský nábytok na mieru. Patria tu kresielka, pohovky, šatne, stoly či svietidlá," uvádza Igor David.
Jedným z posledných výrazných solitérov štúdia David Architekti je atypický luster do jedálne. "Svietidlo sme navrhli a vyrobili pre vilu v Pyšeloch, aby korešpondovalo s jeho základným funkcionalistickým charakterom. Aby sa v ňom spojil prvok funkcionalistický a utilitárny s umeleckým aspektom. Základným stavebným prvkom svietidla je jednoduchá sklenená trubica s priemerom 30 mm, ktorú vyrába firma Kavalier Sázava na laboratórne účely. Tento bežne dostupný materiál sme použili úplne voľným spôsobom a pretvorili v artefakt. Vo výslednom dizajnu sa voľne pretínajú štyri trubice v dvoch Perspexových nosičoch, takže sa dajú rôzne povytahovať a zasúvať podľa potreby. Do trubice je vložený štvorhranný hliníkový profil osadený LED pásikmi a tiež stočená rúrka z nehorľavého papiera, ktorá svetlo rozptyľuje, aby neoslňovalo. Konštrukcia je prepojená červenými káblami, ktoré dopĺňajú drobné červené motívy použité v celom dome," vysvetľuje Aleš David.
Sochári a výtvarníci často pracujú s bežne dostupnými materiálmi, ktoré pretvárajú v umelecké diela. Používajú ich ako základné stavebné kamene a vidia v nich kvalitu, ktorú chcú ďalej použiť. "Nie je to originalita za každú cenu, ale vyvstáva zo situácie. Dom si o to povie," hovorí na záver Igor David.
Súvisiace články: