Bez vhodného osvetlenia by sme mohli doma fungovať len ťažko. A pritom je jeho kúpa často podceňovaná alebo sa uprednostňuje ten najlacnejší variant. Na to, aby ste dokázali využiť potenciál interiéru na maximum, nemusíte byť práve bytoví dizajnéri. Stačí pamätať na to, že v jednej miestnosti je dobré mať súčasne viac zdrojov svetla než len stropné...
Aké typy existujú?
Možností, ako presvetliť interiér, existuje nespočetné množstvo. Ako sme už spomínali v úvode, základom je vždy jedno centrálne svietidlo, ktoré prežiari celú miestnosť. O dodatočné osvetlenie konkrétnych priestorov sa následne postarajú nástenné varianty, ktoré v jednotlivých častiach miestnosti vytvoria špecifickú atmosféru. Tomuto účelu skvele poslúžia aj stojacie lampy, ktoré môžete postaviť, kamkoľvek sa vám zapáči – s výnimkou miest, kde dochádza k vzniku vlhkosti. Milovníkom dizajnu by doma nemali chýbať závesné svietidlá, ktoré upútajú na prvý pohľad.
LED pásiky rýchlo dobyli trh
Podľa prieskumov dnes v slovenských domácnostiach prevažujú LED zdroje a kompaktné úsporné žiarivky. Naopak rapídne ubudlo volfrámových žiaroviek a to najmä preto, že bol ich predaj v Európe zakázaný. Najobľúbenejšie sú tzv. LED panely, ktoré sa často inštalujú ako podhľadové svietidlá (umiestnené v sadrokartóne alebo v stene). LED (Light-Emitting Diode) osvetlenie sa objavuje aj vo forme pások so svetelnými diódami, ktoré sú veľmi ohybné a navyše ich možno na vyznačených miestach strihať. Pásky je možné nalepiť do menej prístupných častí, ako sú schody či kuchynská linka. Pri ich kúpe sa zaujímajte o tzv. stupeň krytia, ktorý označuje mieru ochrany či už pred pôsobením vonkajších vplyvov, tak pred elektrickým prúdom. Najnižší stupeň krytia poskytuje IP 20, ktorý môžete použiť iba do bezprašných interiérov. Stupeň IP 65 chráni proti vniknutiu prachu a proti vode a IP 67 sa hodí aj do hydromasážnych vaní.
Farebná teplota pôsobí na psychiku
Pri výbere svietidla je dôležité zohľadniť nielen jeho typ a dizajn, ale aj farbu, ktorú vyžaruje (teplotu chromatickosti). Odtieň tzv. teplej bielej je podobný tomu, ktorý vnímame pri východe a západe slnka. Vyvoláva v nás príjemné pocity, a preto sa inštaluje najmä do spální a obývacích izieb. Studené odtiene sú naopak pre väčšinu ľudí oslňujúce a môžu unavovať zrak. Zároveň ale podporujú sústredenie a využívajú sa teda napríklad v pracovných priestoroch. Medzi týmito dvoma spektrami sa nachádza tzv. neutrálna biela, ktorá má najbližšie k prirodzenému dennému svetlu a je dobrou voľbou pre kuchyňu či kúpeľňu.
Na čítanie postačí 500 luxov
Popri farebnosti je dôležité poznať aj údaje o svietivosti svietidla, teda o svetelnom toku v lúmenoch (lm), ktorý musí zodpovedať osvetľovanej podlahovej ploche. Na to nám poslúži jednoduchý vzorec: stačí vynásobiť výmeru izby v metroch štvorcových odporúčanou hodnotou intenzity osvetlenia v jednotke lux, pričom odporúčaná hodnota činí pre spálňu približne 100 luxov, pre detskú izbu a kanceláriu 300 luxov, pre kuchynskú linku 500 luxov a pre pivnicu či chodbu len 50 až 100 luxov. Pre spálňu o podlahovej ploche 20 m² potrebujeme teda 2 000 lumenov (20 metrov × 100 luxov); tomu by sa mal približne rovnať súčet hodnôt pre jednotlivé svietidlá v takto veľkej spálni. Ide ale samozrejme len o orientačnú pomôcku. Pri kúpe myslite tiež na to, aké farby majú steny či nábytok v miestnosti. Príliš svetlé steny budú svetlo rozptylovať, matné a tmavé naopak pohlcovať.
Čo hlásajú trendy?
Dizajn domácich svietidiel sa skvele prispôsobuje interiérovým trendom. Aktuálne sú v kurze závesné kovové konštrukcie v jednoduchom prevedení a zaoblené „edisonovské” žiarovky. Módny trend predstavujú aj „bodovky”, ktoré sú veľmi populárne pre svoju variabilitu. Za zmienku stoja tiež tzv. smart riešenia. Vďaka diaľkovému ovládaniu môžete svetlo nielen vypínať a zapínať, ale aj tlmiť a rozjasňovať. Za pohybové či zvukové čidlá (napríklad tlesknutie) si priplatíte o niečo viac. Ovládanie dnes môže prebiehať aj vďaka cloudovému systému odkiaľkoľvek mimo domova, kde máte prístup k internetu. Počas dovolenky si tak môžete na diaľku v dome rozsvietiť a chrániť sa tým pred zlodejmi.
Zdroje:
www.enviweb.cz
Čítajte tiež: