Mastenec je metamorfovaná hornina. Znamená to, že vznikol v dôsledku prispôsobovania už existujúcich hornín novým fyzikálno-chemickým podmienkam prostredia. K nim dochádza počas neustále prebiehajúcich geologických procesov, zvyčajne v hlbších častiach zemskej kôry. Výsledkom celého procesu, v ktorom hornina zostáva v pevnom stave, je nový minerál, v našom prípade mastenec.
Obsahové rozdiely podľa nálezísk
Náleziská rudy nazývanej mastenec sú rozprestreté takmer na všetkých svetových kontinentoch (napr. ruský Ural, Kamerun, Brazília, Turecko, Čína, USA, Afghanistán, India, ale napríklad aj Fínsko). Pred niekoľkými rokmi boli aj na Slovensku, neďaleko obce Gemerská Poloma objavené zásoby mastenca (čo vtedy vyvolávalo mediálny rozruch). Zloženie mastenca sa však líši podľa miesta náleziska a prejavuje sa to aj na výslednej kvalitatívnej úrovni a vlastnostiach materiálu. Líši sa hlavne množstvom obsiahnutého magnezitu (ovplyvňuje mieru žiaruvzdornosti) a talku (má vplyv na výslednú pevnosť).
Zloženie
Tým sa dostávame k zloženiu tohto nerastu. Čistý mastenec (vodný kremičitan horečnatý - Mg3Si4O10(OH)2) je vzácny na komerčné účely väčšinou aj nevhodný. Mastenec v prírode však obsahuje určité nečistoty, medzi ktoré patrí magnezit, dolomit, vápenec, serpentín či kremeň či sľuda. Pomery jednotlivých zložiek sa líšia miesto od miesta nálezu a napríklad čo sa talku týka, jeho hodnoty a pohybujú od 30 do 70 %. Percentuálny podiel talku v mastenci je to, čo určuje výslednú štruktúru materiálu. Za „najčistejšiu“ formu mastenca je považovaný taký, ktorého zloženie obsahuje najviac talku a jeho povrch potom pripomína mydlo (nie nadarmo je možné anglický názov minerálu „soapstone“ doslovne preložiť ako „mydlový kameň“). Taký mastenec je ľahko opracovateľný a preto obľúbený v sochárstve (napríklad socha Krista nad mestom Rio de Janeiro je na povrchu opatrená mastencom). Naopak čím nižší podiel talku, tým krehkejšia štruktúra. Na stavebné účely je využívaný mastenec, kde sa obsah talku pohybuje v rozmedzí 60 – 80 %. Na keramickú výrobu je zase vyžadovaný čo najvyšší MgO.
Exteriéry
Charakteristika mastenca ho predurčuje ako vhodný materiál pre niektoré stavebné odbory. Aj keď sa jedná o najmäkší materiál (na Mohsovej stupnici tvrdosti označený známkou 1), v exteriéri je cenená jeho nerozpustnosť vo vode (na rozdiel od príbuzného chloritanu), v slabých kyselinách aj alkalických látkach. Jeho nízka chemická reaktivita dovoľuje využitie k vonkajším obkladom stavieb či na podlahy terás, ale tiež k produkcii záhradných dekoratívnych prvkov. Odolnosť je vysoká a životnosť ďalekosiahla. Mastenec tiež okrem iného pozitívne prispieva k zvýšeniu hodnôt nepriezvučnosti obvodových konštrukčných prvkov stavieb.
Akumulácia tepelnej energie
Jedna z hlavných výhod, ktoré mastenec prináša svojim užívateľom, je jeho nadpriemerná schopnosť akumulovať tepelnú energiu a tú veľmi pozvoľna sálať do okolia (napríklad na rozdiel od kovov, ktoré energiu uvoľnia rýchlo, čím prehrievajú priestor vo vnútri a navyšujú spotrebu paliva). Jedná sa o vlastnosť, ktorá plynie z vysokej hustoty minerálu. Zároveň s faktom, že mastenec po zahriatí nepraská, stavia sa tento materiál na prvé priečky vhodnosti medzi materiály, z ktorých sú vyrábané kachle a kozuby. Udáva sa, že je mastenec najefektívnejší akumulačný materiál (predstihne aj populárnu keramiku kachľovej pece). Majiteľ priloží do pece jednu várku dreva, ktorá počas krátkej doby dohorí. Väčšina tepelnej energie je mastencom rýchlo vstrebaná (vďaka vysokej tepelnej vodivosti materiálu) a veľmi pomaly uvoľňovaná. V niektorých prípadoch nie je potrebné prikladať až ďalších 48 hodín, tepelná pohoda v dome je udržiavaná až takto dlho. (viac informácií o akumulačných materiáloch tu: Akumulačné materiály, nástroje proti tepelným šokom).
Rôzna miera žiaruvzdornosti
Je potrebné dodať, že k výrobe kachlí a kozubov sú používané rôzne druhy mastenca, ktoré sa líšia mierou žiaruvzdornosti. Tá je závislá od presného mineralogického zloženia, celkovej štruktúry a hustoty materiálu. Nie každý mastenec je preto vhodný k umiestneniu na všetky pozície v konštrukcii kozubu (vonkajší povrch kozubu sa ohrieva na viac než 70 °C, zatiaľ čo v spaľovacej komore je materiál vystavovaný bežne teplotám na 1000 °C). Použitie takéhoto mastenca na kozube, ktorý je maximálne teplotne odolný zvyšuje možnosti, ktoré má spaľovacie zariadenie. Dovoľuje vyššie možné spaľovacie teploty, čím navyšuje účinnosť zariadenia (aj viac než 90 %) a celkovo znižuje ekologickú stopu užívateľa. Okrem toho je mastenec pridávaný (najviac v množstve okolo 3 %) do žiaruvzdorných šamotových výrobkov a do páliacich pomôcok určených na výrobu keramiky a porcelánu (hlavne cordieritového typu. Cordierit má veľmi nízky koeficient teplotnej rozťažnosti a je preto odolný voči teplotným rázom. Vzniká práve z mastenca a kaolinitického ílu.).
Mastenec v kombinácií so sálavými vykurovacími systémami
Akumulačné schopnosti materiálu je však možné využiť aj inak než na výrobu žiaruvzdorných vymuroviek pecí. Mastenec sa hodí aj na miesta, kde úzko susedí so sálavými vykurovacími systémami. Mastencové obklady stien či podláh napomáhajú rovnomernému rozprestretiu tepla a jeho postupnému vypúšťaniu do priestoru a celkovo tak navyšujú účinnosť systému. Obyvatelia sa vyhnú teplotným šokom, v priestore je udržiavaná stála teplota bez nárazového prehrievania. Mastenec je hlavne na podlahách veľmi príjemný na dotyk bosej nohy. Medzi pozitíva mastenca patrí aj to, že nevytvára ozvenu, preto v miestnostiach, kde je použitý, nie je potrebné tlmiť zvuk inými akustickými prostriedkami. Hodí sa aj do vlhkých priestorov ako je kúpeľňa (nešmýka sa na ňom ani nenasakuje vodu) či do sáun. Obklady z mastenca plnia však tiež efektívnu dekoratívnu funkciu.
Protipožiarne nátery
Účinky mastenca sú využívané aj v oblasti protipožiarnych náterov. Jedná sa o tzv. intumescentnú metódu, kedy látky, ktoré sú v nátere obsiahnuté, v okamžiku vysokých teplôt nad cca 150 °C chemicky reagujú a zväčšujú objem. Dôjde k určitému napučaniu (zväčšeniu objemu až 50x) a premene náteru v penovú izolačnú vrstvu (môže dosahovať až niekoľko centimetrov). Vedecké analýzy na túto tému dokazujú, že práve v prípade, kedy je súčasťou intumescentého náteru prímes talku, je priebeh horenia natretej stavebnej konštrukcie výrazne zoslabený. Je predĺžená doba, po ktorej dochádza k degradácií náteru počas jeho vystavenia vysokým teplotám. Je tiež zvýšená odolnosť náteru voči vlhkosti. Hlavným dôvodom je špecifická štruktúra minerálu.
Mastenec v kuchyni aj kúpeľni
Značná hustota mastenca, ktorá bola dosiahnutá pri formovaní minerálu v zemskej kôre, kedy zrná prerástli magnezitom, hrá rolu aj v prípade jeho inštalácie ako umývadla či drez v kuchyni. Rovnako je podstatná aj pre mastenec určený k výrobe kuchynských pracovných dosiek. V kuchyni či kúpeľni mastenec veľmi dobre nahradí obľúbenú žulu, mramor aj umelé kompozitné plastové materiály. Pre zaujímavosť – jeho odolnosť voči chemickým látkam mu v minulosti zaisťovala miesto aj v chemických laboratóriách.
Univerzálnosť
Mastenec sa v rôznych formách pridáva aj do kozmetiky, pre svoju ohňuvzdornosť je používaný aj v rôznych odboroch – napr. sklárskom, keramickom...Mastenec nevedie elektrický prúd a je antistatický. V elektrotechnike plní rolu izolátora. Je doplňovaný do výrobných zmesí gumy, pridáva sa do asfaltu, na zlepšenie tepelnej, chemickej aj pevnostnej odolnosti je súčasťou plastových autodielov...V priemysle farbív je cenený pre svoju štruktúru a cenovú hladinu. Mastenec ako horečnatá zlúčenina je tiež vhodným nástrojom na zníženie teplotnej rozťažnosti keramických glazúr (vnáša do nich MgO). Výskumy tiež dokazujú, že je mastenec vhodnou surovinou na výrobu cementových zmestí. Jedná sa teda o takmer univerzálny produkt nielen v oblasti stavebníctva.
Dizajnová hodnota
Mastenec je svetlej, šedej, niekedy nazelenalej farby a perleťového či mastného lesku. Povrch kameňa je možné kartáčovať, brúsiť či pieskovať...Tmavú farbu, ktorú u mastenca poznáme, je možné dosiahnuť buď použitím oleja, vďaka ktorému povrch tmavne, alebo reakciou so vzduchom, ku ktorej dochádza v priebehu času prirodzene a tá spôsobuje tvorbu originálnych akcentov patiny. Nech už mastenec použijeme v interiéri či vonku, rozhodne bude priestoru dominovať. Originálny vzhľad kameňa vyžaruje teplo a eleganciu. Každý kus je originálny. A vlastnosti, ktorými je obdarený, všetko perfektne dopĺňajú. Mastencová podlaha v predsieni, mozaikové obklady v kúpeľni, mastencová kuchynská doska, obklad lavice v saune, akumulačná pec, terasa či záhrada doplnená mastencovými dekoráciami....Možností je veľké množstvo. Nebojte sa prírodného kameňa. Vďaka svojej elegancii Vás v spojení s robustnosťou nebude nudiť ani po mnohých rokoch.
Súvisiace články:
Hliník - materiál 21. storočia
Kameň v interiéri
Keď nechá kameň vyniknúť oheň