Vo výberovom konaní na dodávateľa uspela spoločnosť Silektro. Fotovoltaickú elektráreň nainštaluje a sprevádzkuje za 917 648 korún (čiže 35 830 eur), s dokončením sa počíta ešte tento rok. Pilotný projekt preverí možnosti aplikácie fotovoltaiky v českom dráhovým prostredí.
Zámer na využitie plochy strechy na inštaláciu fotovoltaických panelov vznikal v spolupráci s Vysokou školou banskou - Technická univerzita Ostrava. Jej Výskumné energetické centrum spracovalo v rokoch 2019-2020 projekt, ktorý preveroval aj možnosť ukladania elektrickej energie do batérií a prípadný predaj prebytkov do rozvodnej siete. Ako najvýhodnejšia ale z analýz vyplynula variant s priamou výrobou elektriny k pokrývaní okamžitej spotreby v staničnej budove.
Na strechu objektu v stanici Děčín východ bude umiestnené 60 fotovoltaických panelov s celkovou plochou približne 106 m2. Inštalovaný špičkový výkon elektrárne bude činiť 24 kW. Prípadné prebytky elektrickej energie sa budú prevádzať do lokálnej distribučnej siete Správy železníc. Ak spotreba v objekte v budúcnosti porastie, bude možné montážou ďalších panelov zvyšovať aj výkon elektrárne.
Ešte pred samotnou inštaláciou súčasti elektrárne bolo potrebné vykonať statické posúdenie konštrukcie krovu a jeho zosilnenie. K sprevádzkovaniu nového zdroja by podľa predpokladov malo dôjsť do konca tohto decembra.
Pilotný projekt zároveň poslúži aj na získanie skúseností s aplikáciou fotovoltaiky v dráhovom prostredí, ktorá prináša v porovnaní s bežnými komerčnými elektrárňami určité odlišnosti. Projekt sa napríklad musel vysporiadať s otázkou bludných prúdov na elektrifikovanej trati.
Súvisiace články: