Exteriérová tieniaca technika je najefektívnejšou možnosťou, ako počas leta bez pomoci klimatizácie zabrániť prehrievaniu interiéru a súčasne jeho užívateľom zaistiť tieň a súkromie, a to buď s možnosťou výhľadu von, alebo v kombinácii s dokonalým zatemnením miestnosti.
Spoločnosť BUILDING Shutter Systems, výrobca rolovacej tieniacej techniky Minirol, má vo svojom portfóliu screenové clony v mnohých rôznych prevedeniach – vyberať je možné zo skutočne veľkého množstva farebných odtieňov (vzorkovníku RAL), ktoré je možné v rámci jednej stavby vzájomne kombinovať, ako aj z tkanín s odlišnými fyzikálnymi vlastnosťami. Na tie má vplyv súhra niekoľkých činiteľov a síce koľko slnečných lúčov daná textília odrazí, koľko slnečnej energie v podobe tepla pohltí a koľko jej prestúpi cez. Pri každom type tkaniny je zároveň uvedená hodnota prestupu svetla, teda ako veľmi bude roleta zatemňujúca.
Funkčná ochrana pred slnečnými lúčmi
Vďaka týmto parametrom môžu architekti, dizajnéri aj investori navrhnúť optimálnu protislnečnú ochranu pre konkrétnu stavbu a vyhovieť individuálnym požiadavkám jej užívateľov. Tie sa môžu významne líšiť, či už v závislosti od typu budovy alebo interiéru (rodinný dom, kancelária, kaviareň, nemocnica, telocvičňa, prednášková sála), alebo na osobných preferenciách (dostatok súkromia, svetla, výhľad von).
Dizajnové možnosti a ovládanie
Screeny Minirol sú na výber vo variantoch s viditeľným či zaomietacím boxom, v podobe screenových clôn do roletového prekladu alebo úplne bez boxu. Látka so zipsom môže byť pevne uchytená vo vodiacich lištách (Lockscreen), voľne napnutá medzi boxom a koncovou lištou (Screen) alebo môže byť vedená pomocou oceľových laniek (Cablescreen). Zatieniť je možné či už veľkoformátové okná (v ploche až 20 m²), tak aj pergoly alebo zimné záhrady. V ponuke nájdete aj široké spektrum variantov ovládania – od elektrického s možnosťou napojenia na smart domácnosť až po manuálne ovládanie kľukou. Screeny môžu byť tiež vybavené teplotným, slnečným či veterným čidlom.
Súvisiace články: