Všetko o drevodomoch, ich výhodách aj nevýhodách.
Výstavba drevodomov má na Slovensku veľmi silné historické korene. Možno aj preto sa nemožno čudovať, že v dnešnej modernej dobe, kedy sa stále viac hovorí o ekológii, sa mnoho stavebníkov rozhoduje práve pre stavbu moderného drevodomu. Bývanie v drevodome je totiž silným a trvalým zážitkom. Drevo je prírodná surovina, ktorej zdroje sú obnoviteľné a navyše sa pri jeho spracovaní spotrebuje relatívne málo energie.
Prečo drevostavby a pasívne bývanie?
Medzi hlavné výhody drevodomov patria:
- rýchlosť výstavby
- úspora financií
- zdravé bývanie
- zvyšovanie komfortu, cez moderné technológie
- nízke prvádzkové náklady
- ohľaduplnejšie vyžívanie energií
A ako tieto parametre dosiahnuť? Odpovede na tieto otázky nám poskytlo 50 vystavujúcich firiem svojou ponukou a spoločne s odbornými garantmi a projektantmi, ako napríklad Slovenská komora stavebných inžinierov a realizačnými firmami, ako napríklad Zväz spracovateľov dreva SR a Cech strechárov Slovenska. Zásadnou otázkou pri voľbe typu bývania, použitých materiálov a technológií je otázka financií. Existujú rôzne spôsoby pomoci, na čo vedeli odpovedať kompetentní pracovníci zo Slovenskej informačnej a energetickej agentúry a objasnili možnosti dotácií na pasívne bývanie. Počas veľtrhu prebiehalo poradenstvo a rôzne odborné prezentácie, na ktorých sa zúčastnili aj členovia Inštitútu pre energeticky pasívne domy (iEPD) z VIZE ateliéru, ako odborník Michal Lešinský, a ďalší členovia iEPD.
Prostredníctvom kvalifikovaných odborníkov z radov odborných garantov – Cech strechárov Slovenska, Slovenská komora stavebných inžinierov, Technický a skúšobný ústav stavebného dozoru, ale aj Ministerstvo životného prostredia SR – cez Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru, sa v sprievodnom programe verejnosť mala možnosť dozvedieť o novinkách v zákonodarnej oblasti, či možnostiach dotácií na domy s energetickou náročnosťou A0. Súčasťou veľtrhu boli aj firma THERMO/SOLAR so Žiaru nad Hronom, prezentujúca slnečné kolektory - najpredávanejší TS 300 pre rodinné domy a TS500 pre bytové domy, piešťanská spoločnosť Eden Haus prezentujúca nízkoenergetické montované domy na mieru alebo aj rakúska spoločnosť Internorm prezentujúca inovatívny rekuperačný systém priamo zabudovaný do okenných rámov.
Na tému výstavby modulárneho domu Vojtěch Juřenčák, zo spoločnosti Eko modular vysvetlil, že modulárny dom slúži najmä na celoživotné bývanie. Nie je to len akási bunka, či mobilný dom. Ide o kompletnú stavbu, ktorá je porovnateľná s murovanými domami. Takáto stavba sa stáva v súčasnosti výzvou pre budúcich architektov. Sám hovorí o svojich klientoch: „Keď som s modulovými domami začínal, mal som predstavu, že taký dom je predstava mladých klientov pod 30 rokov. Ale nie je to tak. Vôbec to neznamená, že modulový dom sa stavia len pre mladých. 80% klientov tvoria klienti na hranici od 50 rokov, ktorí majú bohaté skúsenosti so stavbou a vedia, že stavať dom nie je v súčasnosti jednoduché. Vedia aj to, že nájsť kvalitných pracovníkov, ktorí sú ochotní pracovať za každého počasie nie je veľa.“
Už počas prvého výstavného dňa bolo na veľtrhu rušno. Nejednalo sa však o typický veľtrh, kde sa posúvate v tlačenici v davoch, čo prinášalo množstvo pozitív. Jednak vystavovatelia na Vás mali dostatok času a mohli sa Vám teda povenovať a zodpovedať Vám všetky prípadné otázky.
Veríme, že prvý ročník veľtrhu zaujal a stane sa v Trenčíne tradíciou.