Prudký pozemok vily je na severnej tienistej strane terénnej vlny. Patrí medzi najprudšie a najvyššie položené. To mu prináša množstvo výhod, rovnako tak aj nevýhod či výziev. Najkrajšie výhľady na údolie Berounky lemované kopcami Českého krasu a siluetou hlavného mesta Prahy v pozadí sú bezpochyby najväčším klenotom. Preto bolo snahou poskytnúť tento výhľad vo všetkých obytných miestnostiach z toho najlepšieho uhla. Severný svah trpí nedostatkom slnka, ktoré väčšinu dňa dopadá len na najvyššiu časť pozemku. Tá bola ale po strmom svahu veľmi ťažko prístupná. Otázkou teda bolo, ako dom postaviť čo najvyššie a súčasne ho pohodlne sprístupniť.
Koncept vyšiel z princípu visutých domov. Eliminuje tak nevýhody, využíva výzvy a maximalizuje hodnotu pozemku. Zvíťazila forma mostnej konštrukcie na pilieroch. Dom teda pripomína oceľovú lávku, ktorá na príkrom svahu spočíva v pootočenej pozícii smerom k najlepším severným výhľadom a južnému slnku.
Vonkajšia nosná časť montovanej oceľovej konštrukcie zložená z profilov HEB 300 preklenuje osemnásťmetrový rozostup monolitických železobetónových pilierov. Vnútorná konštrukčná výplň bola tvorená prevažne profilmi IPE 160 a slúži ako nosný raster okenných výplní, strešnej a podlahovej konštrukcie.
Dom je statický, stavebný aj technologický experiment. Nebol priestor ani chuť riešiť stavbu tradičnými postupmi, ale hľadali sa cesty, ktoré posunú myslenie a preveria najnovšie technologické výrobky a zariadenia na trhu. Počnúc oknami od švajčiarskej spoločnosti Air-lux s patentovaným tesnením cez kompresory až po chladenie a kúrenie napojené na tepelné čerpadlá s vrtmi, aby bola v dome s nižšou akumulačnou schopnosťou zaistená celoročne príjemná vnútorná klíma.
Do domu sa vstupuje podzemným tunelom okolo garáže s fitness a ateliérom. Tunel ústi pri päte jedného z pilierov pri výťahu, ktorý obyvateľa vyvezie až na obytnú úroveň, pričom minie medzizastávku do technickej miestnosti. Srdcom domu je komfortná obývacia izba s jedálňou a kuchyňou, ktoré plynule nadväzujú na južnú terasu. Tá prepája interiér s rastlým terénom a slnečným priestorom hornej záhrady s bazénom. Dve vykonzolované časti mosta skrývajú dva rôzne svety - na jednej strane detské izby, na strane druhej master bedroom s kúpeľňou a výhľadmi.
Úzka spolupráca s krajinárskym architektom Vladimírom Sittom priniesla návrh bridlicového svahu s brezovým hájom, ktorý je nevšedným riešením v harmónii s architektonickým konceptom domu.
Dom je esenciou jedinečného tvorivého procesu, na ktorom sa podieľal okrem architektov početný tím špecialistov z projekcie aj výroby jednotlivých dielov stavby. Výnimočné postavenie zaujíma aj majiteľ domu, ktorý svojim zapojením do celého procesu prípravy i výstavby významne ovplyvnil celkový výsledok.
Štúdio: Stempel & Tesar architekti
Autor: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Umiestnenie projektu: Stredočeský kraj
Krajina projektu: Česká republika
Rok dokončenia: 2024
Zastavaná plocha: 330 m² dom, 135 m² garáž
Hrubá podlahová plocha: 322 m²
Úžitková plocha: 294 m²
Čítajte tiež: