Vínovky jednoducho nachádzajú uplatnenie v novostavbách aj pri rekonštrukciách domov, v záhradách a interiéroch. Popri tradičnej výstavbe úložísk fliaš vo vínnych pivniciach vínovky poslúžia pri výstavbe odkladacích priestorov rôznych formátov a prevedení. Inou aplikáciou môže byť rôzne rozdeľovacie steny či polosteny, ktoré ponúkajú nielen priehľadnosť, ale tiež významnú a často potrebnú hodnotu v podobe prevetrávania.
Murovanie z vínoviek
Murivo z vínoviek zhotovíte jednoducho a s výborným výsledkom. Odporúčame pritom rešpektovať nižšie uvedený postup. Vyhnete sa tak chybám, ktoré možno nemajú zásadný vplyv na technickú kvalitu prevedenia, tj. tuhosť a pevnosť muriva z vínoviek. Mohli by ale nepríjemne ovplyvniť remeselnú čistotu prevedenia.
• Vínovky sa vymurovávajú s priebežnou zvislou škárou (nie na väzbu). Pri murovaní sa ukladajú jednotlivé tvarovky tak, ako boli vyrábané, vrchná časť musí byť hore. Spodná časť sa pozná podľa otlačku od výrobných podložiek a je vždy nepatrne širšia.
• Pred zamurovaním sa tvarovky musia namočiť do čistej vody. Malta má potom významne lepšiu priľnavosť k tehlovému črepu a nielen to. Tehlové póry sa zaplnia vodou, takže potom nedochádza k vsakovaniu malty a k nevhodnému zafarbeniu od vápenocementového pojiva.
• Konzistencia malty musí byť taká, aby sa udržala hrúbka škáry cca 15 mm. Väčšia hrúbka škáry je potrebná pre vyrovnanie nepresností v tolerancii rozmerov. Pri väčších dĺžkach múrikov (stien) je potrebné ukladať do škár 1 až 2 oceľové výstužné drôty v priemere 5,5 až 6 mm s prípadným prepojením do stĺpikov.
• Vlastné maltovanie sa vykonáva medzi 2 drevené latky umiestnené po okraji muriva, medzi ktoré sa nanáša malta. Pred ukladaním vínoviek sa tieto latky odstránia. Pri murovaní je potrebné dbať na to, aby lícový povrch nebol zbytočne znečistený maltou, prípadne škárovacou hmotou, pretože následné čistenie je náročnejšie.
• Základ musí byť poriadne izolovaný proti zemnej vlhkosti. Škárovanie sa robí následne po vymurovaní pomocou cementovej malty, čistého cementu, prípadne iných vhodných škárovacích hmôt s pomocou oceľovej škárovačky.
• Po vyšpárovaní sa môže povrch vínoviek očistiť nahrubo oceľovou kefou, prípadne omyť vodou.
Záver
Vínovka 1 l, ktorú sme popísali v tomto článku, je svojim spôsobom celosvetový unikát. Dáva nové úžitkové hodnoty a nesie zaujímavé zdelenie. Že nastáva doba, kedy domáca či dokonca bytová vinotéka, ktorá obsiahne radovo stovku fliaš, prestala byť utópiou a je ľahko realizovateľná. Iným zdelením je, že vínovka ponúka na riešenie priestoru novú architektonickú dimenziu, ktorá vlastne nemusí s vínom vôbec súvisieť. Dokáže rozčleniť priestor, bez toho, aby sme ho museli rozdeľovať na izolované miestnosti. Tento neustály rast entropie mnoho ľudí desí, ale príroda bez neho nevie pracovať a architektúra z neho žije.
Tabuľka: Vínovka 1 l - technické údaje
Súvisiace články:
Záhradná klenutá pivnica
Klenuté pivnice