Výpadok elektrického prúdu sa môže negatívne prejaviť napríklad u garážových brán, ktorých pohony sú dnes už štandardne ovládané motoricky s pripojením k elektrickej sieti. Lenže hoci nemá brána vlastný zdroj napájania, neznamená to, že by sa užívateľ nemohol dostať z garáže pri odchode autom.
„Bránu je možné otvoriť manuálne cez odblokovanie koľajnice od motora. Jedná sa o štandardnú súčasť pohonu a jeho vodiace koľajnice. Ak by sme nemali iný vstup do garáže ako cez samotnú bránu, je dobré si zaobstarať externý núdzový „odblok“. Ten sa umiestni do bránového krídla a cez zámok sa pomocou systému oceľového lanka odblokuje koľajnica od motora - podobne ako v prípade odblokovanie z interiéru," uviedol Petr Přichystal, zástupca českého popredného producenta garážových brán a tieniacej techniky. Podľa neho je možné používať zariadenie s rôzne dlhým oceľovým lankom v závislosti na výške brány. „Kľúče k núdzovému odbloku je potrebné mať vždy pri sebe alebo na mieste, kde ich v prípade výpadku prúdu v garáži budeme mať dostupné," doplnil.
Bezpečnostný systém v plnej permanencii vďaka pohybovým čidlám s vlastným zdrojom napájania
Jedným z najefektívnejších spôsobov zabezpečenia domácnosti je jej osadenie pohybovými snímačmi, ktoré sú napojené nielen na alarm, ale vďaka systémovému riešeniu tiež na bezpečnostné zložky. Pri problémoch s neželanými hosťami je tak možné všetko rýchlo a účinne vyriešiť. Pozitívom je aj skutočnosť, že sa tak stane aj v prípade výpadku elektrického prúdu. Jednotlivé pohybové čidlá sú totiž vybavené vlastným zdrojom napájania, ktorý zabezpečí ich výdrž po niekoľko rokov. Pokiaľ sa teda problémy s neželanými hosťami objavia práve v období výpadku prúdu, bezpečnostné systémy o tom či už užívateľa, tak príslušné zložky ihneď informujú a to s pomocou použitia špeciálnej SIM karty.
Sofistikovanejšie systémy navyše s užívateľom komunikujú aj prostredníctvom telefónu. Pri výpadku prúdu tak zabezpečovací systém túto udalosť ohlási pomocou SMS, čo človek ocení napríklad, keď sa nachádza úplne mimo domova. Vo finále tak môže predísť aj iným nehodám, napríklad problémom s chladničkou.
Motorizovaná tieniaca technika
V prípade tieniacej techniky môže pri výpadku prúdu nastať hneď niekoľko možností. U manuálne ovládaných žalúzií či roliet sa zmena logicky nijako neprejaví. Podľa Petra Přichystala sa však používatelia k tomuto riešeniu prikláňajú čoraz menej, radšej uprednostňujú väčší komfort v podobe motorizovaného ovládania, či už prostredníctvom vypínača na stene, diaľkového ovládania alebo cez smart telefón a prvky inteligentnej domácnosti.
„Pri výpadku prúdu zostanú lamely žalúzií či roliet v rovnakej polohe. Na rozdiel od iných zariadení u nich však nehrozí, že by s výpadkom prúdu došlo k vymazaniu predvolieb pre diaľkové ovládanie. Po návrate k normálu ich tak užívateľ môže používať ďalej podľa toho, ako je zvyknutý. Problém nie je ani vetranie pri zatiahnutých lamelách. Hoci má vonkajšia tieniaca technika výborné izolačné vlastnosti, čerstvý vzduch cez ňu v určitej miere do interiéru prejde," doplnil Přichystal.
Podobne na tom bývajú pri výpadku prúdu aj špeciálne snímače, ktorými sa tieniaca technika osadzuje a pomocou ktorých sa žalúzie či rolety automaticky ovládajú podľa poveternostných podmienok a nastavených predvolieb. Čidlá však sú spravidla pripojené k rovnakému zdroju napájania ako žalúzie, zároveň sú spárované aj s centrálnym zariadením inteligentnej domácnosti, ktoré tiež vyžadujú zapojenie nielen do elektrickej siete, ale aj k internetu.
Elektronické vstupné dvere a rizikové situácie
Aj v prípade vstupných dverí sa, podobne ako u tieniacej techniky, začínajú pomaly objavovať prvky elektronizácie. Možno sa stretnúť napríklad s ovládaním dverí na špeciálny čip či odtlačok prsta. Tieto systémy majú, podobne ako pohybové bezpečnostné čidlá, záložný zdroj napájania, ktorý sa po výpadku prúdu aktivuje. Užívatelia to ocenia najmä v krízových situáciách, ako napríklad pri požiari, počas ktorého k obmedzeniu prívodu elektrickej energie často dochádza.
Častým variantom je tiež kombinácia klasického spôsobu zamykania s doplnkovým prvkom automatizácie. Do tejto kategórie sa radia zámky uzamykateľné klasicky na kľúč, ktoré v prípade, že používateľ dvere zabudne zamknúť, to s určitým oneskorením urobia za neho. Výpadok elektrického prúdu však na uzatvorenie dverí vzhľadom k mechanickým princípom nemá žiadny vplyv.