Niečo málo z histórie saunovania
Prvá zmienka o “kúpaní sa v pote” pochádza z neskorej doby bronzovej (1500-900 p.n.l.). Sauna, akú poznáme dnes, sa vyvinula z vtedy bežného kúrenia v domácnosti; zahriate kamene boli zrejme umiestnené v jame v strede obydlia, ktoré bolo vyrobené z prútia, slamy, dreva a blata.
Neskôr boli stavané samostatné stavby, ako napríklad dymové sauny, nazývané “potné miesta”. Umožnila to novoobjavená stavebná technika zrubu, kde bola stavba postavená z nahrubo opracovaných klád, každá so sedlom a zásekom. Táto technológia sa rozšírila z Fínska ďalej na juh a východ. Otvorená a nevetraná pec, lepšie pomenovanie by však bolo ohnisko, bola naplnená lávovými kameňmi a dymila priamo do interiéru sauny. Takáto pec sa volala – po fínsky “rauniokiuas” alebo “ruinová pec” (400-700p.n.l.). Tento druh pece sa s menšími úpravami používa v dymových saunách prakticky až dodnes.
Archeologické vykopávky nasvedčujú tomu, že spomenutá pec a ďalšie dôkazy, poukazujúce na vznik sauny, boli nájdené od Anglicka až po hranice s Áziou.
Počiatkom 18. storočia sa začali bežne používať saunové pece na drevo, podobné dnešným s odvodom spalín primitívnym komínom. Používali sa trojstupňové pece s ohniskom v spodnej časti, parnej časti naplnenej kameňmi v strede a dymovej časti s jednoduchým komínom hore. Na konci 19. storočia sa už začal používať samostatný tehlový komín s pristavanou pecou. Začiatkom 20. storočia sa objavili prvé plechové saunové pece kombinované s nádržou na vodu. Prvé elektrické pece sa začali predávať vo Fínsku roku 1940.1)
Postupom času sa sauna vyvíjala spoločne s jej užívateľmi a čoraz viac sa prispôsobovala ich potrebám. Spoločne s pokrokom v stavebníctve sa zrubové sauny dostali do úzadia a boli nahradené miestnosťami v obydliach používanými výhradne na saunovanie. Vyvinula sa technológia pero – drážka používaná až do dnes, aj keď koncepcia zrubovej sauny zostala s drobnými vylepšeniami v určitých oblastiach zachovaná.
Saunovanie bolo od počiatku významnou udalosťou – dalo by sa povedať, že nieslo prvky rituálu. Saunovanie muselo vždy prebiehať v súlade s presnými pravidlami, ktoré zahŕňali všetko, od spôsobu kúrenia v peci až po ochladenie po skončení saunovania.
Čo je sudová alebo barel sauna
Sauna v tvare sudu odkazuje na fínsku tradíciu. Poskytuje lepšiu cirkuláciu tepla a nižšie tepelné straty. Vďaka prírodnej drevenej konštrukcii sa takáto sauna dokonale zmestí do priestoru vašej záhrady. Takáto sauna nám poskytuje súkromné kúpele, ktoré zlepšia našu pohodu, urýchlia krvný obeh a očistia telo od toxínov a predovšetkým má veľkú výhodu v tom, že ju môžete umiestniť kdekoľvek na svojej záhrade a nemusíte sa obávať, že by vám tam zavadzala alebo nejako narušila vzhľad.
Rozdiel oproti iným saunám, ktoré potrebujú rám, izoláciu, vnútorné obloženie a iné je v tom, že sudové sauny poskytujú ako vnútorné obloženie (ideálne z borovice alebo cédrového dreva, ktoré sú preferované pre svoju vodeodolnosť) tak i vonkajšiu časť, čím práve výrazne zredukujú náklady na montáž.
Ďalšia výhoda sudovej sauny spočíva v tom, že vďaka svojmu tvaru dokáže teplý vzduch veľmi prirodzene rozmiestniť po celom priestore sauny. Pri klasických saunových miestnostiach teplý vzduch zostáva hore - pri strope. Oválny tvar sudovej sauny však teplý vzduch opäť nasmeruje nižšie, čím vytvorí príjemnejšiu a rovnomernejšiu teplotu.
Takisto veľkou výhodou sudovej sauny sú nižšie náklady na jej prevádzku ako to býva pri iných druhoch sáun. Tieto náklady znižuje práve dizajn a tvar sudovej sauny, ktorý má zvyčajne až o 24% menej vzduchu, ktorý musí vyhriať pričom má rovnaké rozmery ako iné sauny. V praxi to znamená vyššiu efektivitu a menšie výdaje na energie.
Tieto výhody jasne hovoria v prospech sudovej sauny a to hlavne v prípade montáže, nákladov, prevádzky a samozrejme dizajnu. Vo vonkajších saunách sú obľúbené saunové kachle na drevo, pretože konštrukcie majú vždy komín.
Umocniť zážitok zo saunovania možno navyše presklením zadnej strany sauny, výhľad do okolitej prírody stojí určite zato. Sudovú saunu možno ľahko premiestniť, postaviť ju môžete kdekoľvek.
Ak si teda chcete dopriať saunovanie s tou najlepšou atmosférou, uprostred prírody, vonkajšia sauna je to pravé pre vás...v zime pozorujte pomaly sa znášajúce vločky a užívajte si dokonalé ticho, sem tam prerušené krátkym zasyčením vodnej pary na rozpálených saunových kameňoch.
Zdroj:
1) https://www.saunabau.sk/historia-saunovania/
Čítajte tiež: