Architekt, po dohode s investorom, navrhol na podkladovú železobetónovú dosku v prízemí domu v Hradci Královom aplikovať hydroizolačný SBS modifikovaný asfaltový pás s nosnou vložkou. Ako následnú termoizolačnú vrstvu zvažoval pôvodne inštalovať stabilizované dosky z grafitového penového polystyrénu (EPS 150 mm), nakoniec toto rozhodnutie zmenil a zvolil liaty polystyrén. Miesto kusových dosiek, ktoré by vyžadovali zložité rezanie a skladanie, došlo preto k jednoduchému vyliatiu tekutej izolačnej hmoty ThermoWhite (zloženej z polystyrénových guličiek zmiešaných s minerálnym spojivom tvoreným portlandským cementom a ďalšími aditívami).
Riešenie tepelnej izolácie členitých podlahových plôch
V prízemí sú situované všetky spoločenské priestory, bola tu navrhnutá tiež kuchyňa a to vrátane kuchynského ostrovčeka. Taktiež sa tu nachádza izba, ktorá v budúcnosti poslúži ako pracovňa a technická miestnosť. Aby všetky tieto priestory plnili svoju funkciu, vyžiadalo si to inštaláciu rozsiahlej a početnej kabeláže, ktorá, hoci bola starostlivo zmotaná a uložená najmä po stranách miestnosti, zaberala veľkú časť plochy a narušovala predstavy o dokonalej rovine pripravenej k pokládke izolácie. Zvolená tekutá (ale zároveň súdržná) izolačná hmota ThermoWhite preto v referenčnom dome poslúžila, okrem iného, ako vysoko efektívny nástroj, ktorým možno bez námahy a rýchlo zaizolovať celú plochu podlahy. Potrebné bolo iba počiatočné premeranie miestností rotačným laserom, aby bola dodržaná rovinnosť, ďalej prevedenie ohraničenia priestoru, kde bude uložený krb priamo na železobetónovú dosku bez spodnej izolácie a nakoniec kontrola roviny liateho materiálu s pomocou vodováhy. Všetka kabeláž je teraz - po vyliatí hmoty - uschovaná v podlahe, nie je preto potrebné inštalovať prídavné lišty a hyzdiť nimi moderný interiér.
Tepelno-izolačná hmota pre vyšší stupeň zaťaženia
V prízemí použitý produkt ThermoWhite WD 70/R je minerálne viazaná teplotná a zvuková izolácia, ktorá je využívaná do priestorov, pri ktorých sa predpokladá bežný až vyšší stupeň zaťaženia. Ide o rozšírenie výrobku WD 100 R s čerstvo napeneným EPS granulátom, ktorý ponúka predovšetkým vylepšené izolačné vlastnosti, ale aj slušný útlm kročajového hluku. Materiál, namiešaný priamo na stavbe a do interiéru dopravovaný hadicou s výsledkom v podobe čerstvej podlahovej liatej hmoty, je ideálnou spodnou vrstvou pod systém podlahového vykurovania nielen v "našej" stavbe. Bezchybne vodorovný a homogénny povrch izolácie umožňuje rovnomernú teplotu ohrevu poteru v hornej časti podlahového súvrstvia a zabraňuje tak rôznym rozťažnostiam s dôsledkom v podobe vzniku trhlín, ktoré sú u cementových poterov častým problémom. Dodajme, že okrem betónu je možné ako ďalšiu vrstvu na ThermoWhite inštalovať tiež suchú podlahu. Eventuálne je možné vylievaný polystyrén prispôsobiť aj podkladu v rôznej hrúbke.
Podlaha s vykurovaním
Na liatu podlahovú vrstvu ThermoWhite boli v ďalšom kroku položené vykurovacie rohože a káble pre elektrické poloakumulačné podlahové vykurovanie ECOFLOOR, ktoré sa vyznačujú popri inom aj jednoduchou a rýchlou inštaláciou, takže sú vhodné najmä pre systémy hlavného vykurovania.
Následne boli vykurovacie rohože s káblami zaliate finálnou tekutou vrstvou anhydritu. To je materiál na báze sadry (síran vápenatý, CaSO4), ktorý sa realizuje dodávateľsky, v našom prípade v podaní firmy MFC - MORFICO. Tá realizovala liatu anhydritovú nosnú podlahovú vrstvu pre dvojpodlažný rodinný dom v priebehu necelých dvoch hodín. Proces zrenia tejto podlahy je ale dlhší: surová anhydritová podlaha sa po "mokrom" vytvrdnutí (dom je dva dni utesnený a nevetraný) a následnom vyschnutí (pri naopak intenzívnom vetraní) stane platformou pre jej pohľadovú úpravu (dlažba, linoleum, vinyl a ďalšie pohľadové povrchy).
Ekológia, recyklácia a maximálne využitie priestoru
Ľudia akceptujú dôležitosť energetickej účinnosti stavieb, legislatíva sprísňuje štandardy a normy vyžadujú riešenie so znižujúcou sa spotrebou energie a rastúcim podielom obnoviteľných zdrojov. S tým súvisí potreba alebo nevyhnutnosť aplikovať pri výstavbe riešenia, ktoré umožnia prevádzku temperovaných stavieb ideálne bez energie z uhlia, ropy a iných neobnoviteľných zdrojov.
A presne to ponúka ThermoWhite. Ten okrem toho, že šetrí čas a financie, je tiež ekologický - z väčšej časti sa skladá z drveného recyklovaného expandovaného polystyrénu, ktorého dopad na životné prostredie je výrazne nižšie ako dopad výroby nových EPS dosiek. Inštitút odpadového hospodárstva Univerzity prírodných zdrojov a aplikovaných vied o živej prírode vo Viedni potvrdil, že ThermoWhite vykazuje ekologickú rovnováhu a vysokú kompatibilitu so životným prostredím. Pri testoch bol okrem dopadov jeho výroby, kladený zreteľ aj na všetky procesy predchádzajúcej produkcie a inštalácie systému alebo aj postupy na nich nadväzujúce, napríklad na množstvo potrebného obalového materiálu, na vplyv dopravy daného materiálu na životné prostredie alebo na fakt, že pri inštalácii ThermoWhitu stačí aplikovať poter v menšej hrúbke než v prípade polystyrénových dosiek. Posledný spomínaný ukazovateľ hral významnú úlohu pri rozhodovaní majiteľa rodinného domu v Hradci Královom. Je všeobecne známe, že dnešní stavebníci často budujú svoje domy na veľmi malých pozemkoch, kedy je úspora miesta vysoko žiaduca.
Pri výrobe materiálu ThermoWhite dochádza k:
• o 75 % nižšej spotrebe fotochemického ozónu,
• o 54 % nižšej spotrebe primárnej energie,
• o 21 % nižšej produkcii CO2,
• o 14 % nižšej spotrebe vody,
• o 12 % nižšej spotrebe zdrojov.
Ako prídavok je potrebné dodať, že sa jedná o 100% recykláciu polystyrénového odpadu.