Vysoký počet prihlásených diel svedčí o popularite keramických materiálov i samotnej súťaže. Hoci bienálnu súťažnú prehliadku organizuje spoločnosť Wienerberger AG, o výsledkoch nerozhoduje použitie jej produktov. Porota hodnotí výlučne architektonické kvality diel, ktorých významnú časť tvoria keramické materiály (tehlové bloky, lícové tehly, keramická strešná krytina, keramická dlažba...).
V aktuálnom ročníku Brick Award 24 dominujú projekty z Európy. Až 31 z 50 projektov zaradených do užšieho výberu predložili európski architekti. Deväť pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a zvyšok zo Severnej Ameriky, Austrálie, Indie a ďalších ázijských krajín ako Kórea, Čína, Thajsko, Vietnam a Filipíny.
"V súčasnosti čelia architekti viacerým vážnym výzvam. Patrí medzi ne zvyšovanie dostupnosti bývania, efektívne využívanie zdrojov, alebo zvyšovanie energetickej bilancie stavieb a znižovanie produkcie odpadu. Projekty nominované na Brick Award 24 ilustrujú zaujímavú paletu príkladov, prostredníctvom ktorých sa snažia architekti adresovať aj tieto, často protichodné ciele. Výber zahŕňa hi-tech developerské projekty, ale tiež stavby z lokálnych a recyklovaných materiálov, využívajúcich tradičné remeselné techniky. Počet projektov v jednotlivých kategóriách je vyrovnaný, čo dokazuje, že tehla má svoje zastúpenie vo všetkých typoch budov,“ vysvetľuje Heimo Scheuch, generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger AG.
V priebehu nasledujúcich mesiacov zúži hodnotiaca komisia výber 50 projektov na päť laureátov v jednotlivých súťažných kategóriách. Cena v hodnote 7 000 € čaká na víťaza hlavnej ceny (vrátane víťaza kategórie). Každý zo zvyšných štyroch víťazov kategórie získa 5 000 €. Všetky nominované i víťazné projekty budú zároveň prezentované v knižnej publikácii "BRICK 24". Porota pracuje v zložení: Christelle Avenier (Francúzsko), Christine Conix (Belgicko), Ingrid van der Heijden (Holandsko), Wojciech Malecki (Poľsko), Boonserm Premthada (Thajsko).
Nominované diela
Feeling at home: rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty - 10 realizácií
Living together: rodinné a bytové domy - 11 realizácií
Working together: administratívne a industriálne stavby - 9 realizácií
Sharing public spaces: verejné budovy určené pre vzdelávanie, kultúru a zdravotnú starostlivosť, verejné miesta a projekty infraštruktúry - 10 realizácií
Building outside the box: inovatívne koncepcie zamerané na cirkulárne stavebné riešenia, energetickú efektívnosť a inovatívne spôsoby využitia tehál - 10 realizácií
Súťažná prehliadka Brick Award vznikla v roku 2004. Prvým laureátom hlavnej ceny sa v roku 2004 stal Josef Pleskot z Českej republiky za riešenie priechodu valom Prašného mostu. V nasledujúcich rokoch putovala hlavná cena do Maďarska, Nemecka, Lichtenštajnska, Južnej Afriky, Thajska, Španielska, Rakúska, Veľkej Británie, Švajčiarska, či Poľska. Posledný víťaz z roku 2022 pochádza z Číny. V roku 2012 bodovalo aj Slovensko. V kategórii "Premena" zvíťazil architekt Pavol Paňák s premenou ruiny tehliarskej pece v Čachticiach na vlastný ateliér. O dva roky neskôr bol sám súčasťou odbornej poroty Brick Award.
Ukážka ďalších nominovaných diel:
Všetkých 50 nominovaných projektov nájdete na web stránke www.brickaward.com. Informácie o súťaži sú zverejnené aj na www.wienerberger.sk.
Čítajte tiež: