Príprava a stavba rodinného domu nevyhnutne zahŕňa aj návrh záhrady, ktorá sa významne podieľa na celkovom dojme z obydlia a zároveň ovplyvňuje to, ako sa doma cítime. V tomto článku si vysvetlíme, prečo s jej plánovaním začať čo najskôr a ukážeme si, že hranice pozemku nie je vždy potrebné nekompromisne oddeľovať plotom: Často postačí len správne rozčlenenie do niekoľkých tematických celkov, ktoré šikovne oddelíme napríklad trvalkovým záhonom. Také pohľadové odclonenie je navyše pocitovo oveľa príjemnejšie ako nedobytná kamenná stena alebo pletivová zábrana.
Lepšie skôr než neskôr
Záhrada sa stane vašou druhou obývacou izbou, kde budete tráviť voľný čas, keď bude krásne počasie a ktorý budete pozorovať z tepla domova, keď bude za oknom takzvaný nečas. Jej návrh a následnú realizáciu tak nie je radno podceniť. Na založenie nie je podľa krajinárskej architektky Lucie Vogelovej nikdy neskoro. Avšak ideálne je sa jej venovať už pri výbere pozemku.
Pred realizáciou zvážte, na aký účel by mala prvotne slúžiť a čo na nej plánujete robiť: Iná záhrada sa hodí pre rodinu s malými deťmi, kde je potrebné popri estetickej stránke voliť aj bezpečnostné prvky, inú požiadavku budú mať starší manželia. Záleží aj na vašich preferenciách a prianiach: Ak máte sen mať pri dome vyrastený strom, ktorým ale váš pozemok nedisponuje, myslite na jeho zasadenie so značným predstihom, aby mal dostatok času vyrásť. Do úvahy vezmite aj agrotechnické odporúčania: Konkrétne na pestovanie stromov odporúčame jeseň.
Plot nie je nevyhnutnosťou
Kde záhrada končí a kde začína verejná plocha? „Ak máte na pozemku rozloženie, kde je príjazdová cesta vaším vstupným priestorom a potom zvyšok záhrady na druhej strane domu, kam napríklad vedie obývací priestor, môžete tomu verejnému priestranstvu ponúknuť kúsok svojej parcely, ktorý je vaším hlavným vstupom do domu – nie je teda potrebné ho mať vždy pevne ohraničený – plot je možné prípadne posunúť až na ďalšiu hranicu,“ vysvetľuje Lucie Vogelová.
Urobiť z predzáhradky verejné miesto na stretávanie pritom nie je v našich končinách nič nové: Aj tradičné slovenské dediny venovali časť záhrad návsi a jednotliví majitelia domov sa starali o hrušky a iné ovocné stromy, ktoré okolie vkusne dopĺňali. Prirodzenú hranicu medzi jednotlivými parcelami tak môžu tvoriť vyrastené stromy, kríky alebo dokonca terénna nerovnosť. Uvidíte, že sa v takto riešenom priestore budete cítiť oveľa príjemnejšie a že ho bude pozitívnejšie vnímať aj okolie.