Aj vybavovanie interiéru má svoje pravidlá. Výsledkom by malo byť predovšetkým funkčné a pohodlné bývanie. A vôbec nezáleží na tom, či zariaďujete veľké alebo malé priestory. Či už ste sa rozhodli pre renováciu alebo vás čaká zariaďovanie interiéru tzv. od novoty, je dobré mať na pamäti pár dôležitých vecí. Máme pre vás osem rád, ktoré vám pomôžu vyvarovať sa prípadnému rozčarovaniu z nie úplne vydarene zariadeného bytu.
Vyberte jeden dominantný prvok
Najväčším nepriateľom interiérového dizajnu je nuda. Každá miestnosť potrebuje nejakú dominantu alebo kontrastný prvok, skrátka niečo, čo izbu ozvláštni a dodá jej iskru. Stredobodom interiéru môže byť prakticky čokoľvek – či už netradičná sedacia súprava, cudzokrajná rastlina, umelecké dielo alebo napríklad nevšedná farba steny.
Harmonické usporiadanie
Kontinuita jednotlivých elementov v priestore je rovnako dôležitá ako jeho estetická jednotnosť. Jednotlivé dizajnové prvky by na seba mali nadväzovať a dopĺňať sa, aby posilnili celú vnútornú kompozíciu. Snažte sa teda ako o rovnováhu rozloženia nábytku, tak o harmónii farieb či textúr. Čo sa týka pravidiel rozmiestnenia nábytku, základom je nerovnať nábytok do jednej línie či tesne k stene, oveľa lepšie je jeho diagonálne rozostavenie.
Práca s farbami
Farby sú všade okolo nás. Čo si v súvislosti s nimi ale málokedy uvedomujeme je to, že ovplyvňujú našu náladu. Preto je dôležité prispôsobiť farebnosť celkovej veľkosti izby. V priestranných izbách je možné zaexperimentovať s tmavými farebnými odtieňmi. Naopak, v malých izbách sa zamerajte na svetlejšie tóny, ktoré vedia interiér opticky zväčšiť. S presvetlením interiéru pomôžu aj zrkadlá. V prípade tapiet pamätajte na známe pravidlo: ak potrebujete izbu opticky rozšíriť, voľte vodorovné pruhy, ak ju chcete opticky zväčšiť, aplikujte tapety so zvislými.
Správne osvetlenie
Asi vás neprekvapí, že základom každého dobre zariadeného interiéru je správne osvetlenie. Hoci svetlo v interiéri vnímame predovšetkým podvedome, vhodne zvolené osvetlenie dokáže urobiť divy s priestorom domu aj s ľudskou psychikou. Základom každého interiéru sú stropné svietidlá, ktoré rozptyľujú svetlo po celej miestnosti či nad niektorou z vybraných zón. Centrálne svietidlo vo väčších miestnostiach je vhodné skombinovať s doplnkovými svietidlami – napríklad stolnými alebo nástennými lampami podobného štýlu. Nemenej dôležité sú aj menšie bodovky slúžiace na orientáciu v priestore. Bodové svetlá alebo LED pásiky môžu lemovať stupienky schodiska či kuchynskú linku. Originálnym svietidlom a zároveň nevšednou dominantou izby môžu byť LED svietiace kvetináče alebo na nastolenie harmónie a pokoja v priestore svetelné obrazy s krásnymi motívmi prírody.
Textil
Interiér by bol bez textilných doplnkov ako telo bez duše. Tkaniny dávajú interiéru osobitý ráz a útulnosť. Majú ale aj praktickú funkciu. V domácnosti tlmia hluk a upravujú mieru dopadajúceho svetla. Pri zariaďovaní bývania snov tak nezabúdajte na záclony a závesy, koberce či dekoratívne vankúšiky. Častou chybou, ktorej sa môžeme pri zariaďovaní interiéru dopustiť, je, že pristúpime v prvom rade k výmaľbe. Pamätajte, že najprv by mali byť v ideálnom prípade vyberané bytové textílie, ktoré vytvoria farebnú schému izby. Potom sa pustite do maľovania.
Celková atmosféra interiéru
Podlahy so stenami zjednocujú vzhľad bytu. Spolu s nábytkom a dekoráciami vytvárajú celkovú atmosféru interiéru. Pokiaľ nemáte v pláne využiť služby dizajnéra, je najľahším riešením vybrať rovnakú podlahu do celého bytu. Potom sa môžete pohrať s nábytkom a zaujímavými dekoráciami. Pokiaľ zariaďujete tmavý priestor a potrebujete ho opticky zväčšiť, zvoľte svetlú podlahu, ktorá dobre odráža svetlo. Pamätajte, že odtieň nábytku a odtieň podlahy by sa mali v ideálnom prípade aspoň mierne líšiť. Nábytok by mal byť o tón až dva tmavší alebo svetlejší ako podlaha, aby s ňou nesplýval. Čo sa týka koberca, ten by mal byť vždy „ukotvený“, teda zachytený o nejakú časť nábytku.
V jednoduchosti je krása
Všetkého veľa škodí a pri zariaďovaní interiéru to platí dvojnásobne. Pri vyberaní nábytku či interiérových doplnkov je dobré držať sa pri zemi. Majte na pamäti, že veľké množstvo doplnkov, nech už v akomkoľvek veľkom priestore, znižuje úroveň komfortu. Preplnené miestnosti navyše vyzerajú opticky oveľa menšie.
Zeleň
V správne zariadenom interiéri nesmú chýbať kvety. Nielen, že izbu zútulnia, ale aj osviežia. Medzi nenáročné izbové rastliny patrí napríklad dracena, aloe vera či fikusy. Novinkou posledných rokov sú potom tzv. zelené steny alebo vertikálne interiérové záhrady.
Čítajte tiež: