Nápad zasklievať lodžie pochádza zo Škandinávie, kde sa zrodil s cieľom zabrániť tepelným stratám a odkiaľ sa čoskoro rozšíril do celého sveta. U nás sa systém ujal v 90. rokoch minulého storočia a to najmä medzi obyvateľmi panelových domov, ktorí uzatvorením priestoru získali pár štvorcových metrov k dobru. V novo vzniknutej malej „miestnosti” je možné pestovať rastliny, urobiť si tu domácu pracovňu, dať sem rotopéd alebo len v pokoji pri stolíku popíjať kávu a pozorovať okolitý svet. Lodžiu je možné obývať až do vonkajšej teploty asi 5 °C, čo je zhruba o dva mesiace dlhšie než v prípade otvoreného balkónu. Každá minca má ale dve strany. Uzatvorený balkón sa v lete môže premeniť v neobývateľný skleník a pri nedodržaní niekoľkých zásad môže dôjsť až k vzniku plesní na fasáde.
Výhody prevažujú
Ako sme už načrtli, zasklenie má množstvo pozitív. Zväčší úžitkovú plochu vášho bytu a prirodzene tak zvýši komfort bývania. Uzavretý priestor taktiež znižuje hluk prenikajúci z okolia a navyše predstavuje úsporu nákladov na vykurovanie bytu vďaka funkcii skleníkového efektu – tepelného kolektora. Návratnosť investície sa pohybuje v rozmedzí päť až pätnásť rokov. Ďalšou praktickou výhodou tohto systému je to, že v letnom období zabraňuje vstupu nepríjemného hmyzu cez balkónové dvere. Hoci je možné tento problém riešiť aj inštaláciou dverných sietí, mnohým toto riešenie z estetického či praktického hľadiska nevyhovuje. Zasklievacie systémy tiež fungujú ako istý bezpečnostný prvok proti zlodejom: zatvorená lodžia predstavuje pre lupičov predsa len väčšiu prekážku ako otvorený balkón. Systémy je možné dnes dodatočne vybaviť aj zámkami proti otvoreniu zvonku. A navyše, balkóny predstavujú hrozbu pre malé deti, ktoré by mohli preliezť zábradlie a spadnúť. Zasklením toto nebezpečenstvo eliminujete.
Existujú aj riziká
Proti hovorí najmä náročnejšia údržba. Presklené tabule síce ochránia vnútornú plochu pred nečistotami a peľom, samy sa však pomerne rýchlo znečistia. Nevyhnete sa teda ich pravidelnému umývaniu. Najmä čistenie z vonkajšej strany býva ťažké a niekedy treba povolať špecializovanú firmu s vysokozdvižnou plošinou. Zasklenie so sebou prináša aj riziko prehrievania, ktoré sa prejavuje najmä na južne orientovaných stranách bytových domov. S tým súvisí riziko zrážania vody na skle a následný vznik plesní na fasádach. Preto sa oplatí vyberať kvalitné systémy, u ktorých je zaistená infiltrácia (prirodzené vetranie). Balkón je navyše potrebné pravidelne vetrať a fasádu v ideálnom prípade natrieť fungicídnym náterom.
Posúdenie únosnosti konštrukcie a technického stavu
A na koniec ešte jedno upozornenie: Hoci samotná montáž trvá spravidla len niekoľko hodín, čomu sa však nevyhnete, je papierovanie a zariaďovanie okolo. Pred realizáciou je potrebné nechať odborníkov posúdiť únosnosť konštrukcie a technický stav balkóna, aby sa zistilo, či vôbec unesie ťažké tabule skla. Ak je stav nevyhovujúci, bude potrebná jeho rekonštrukcia, niekedy aj zateplenie. Súčasne vás neminie ani návšteva príslušného úradu vo vašom meste, kde vám povedia, čo sa od vás požaduje. V niektorých prípadoch postačí ohlásenie, inokedy je ale potrebné mať stavebné povolenie. Vždy však potrebujete súhlas majiteľa objektu alebo spoločenstva vlastníkov.
Na záver
Zvážili ste všetky pre a proti a rozhodli ste sa pre zasklenie? Teraz vás čaká náročná úloha a to v podobe výberu realizačnej firmy. Pamätajte, že cena by nemala byť jediným rozhodujúcim kritériom; oveľa dôležitejšia je kvalita odvedenej práce. Vyberte preto takú odbornú firmu, ktorá používa iba certifikované materiály a systémy. Zvážte aj odporúčania od predchádzajúcich spokojných či nespokojných zákazníkov.
S výberom konkrétneho typu zasklenia vám najlepšie poradí odborník. V zásade existujú dva typy: rámové a bezrámové. Pri rámovom riešení je každá z tabúľ vybavená hliníkovým, plastovým alebo dreveným rámom. Jeho výhodou je odolnosť voči nepriaznivému počasiu a logicky aj lepšie tesnenie (práve vďaka rámu). Oproti tomu bezrámový variant pôsobí elegantnejšie a je praktickejší na ovládanie. Posuvné a otočné sklá je možné ľahko odsunúť na stranu, čo zaručuje ľahšie umývanie tabúľ.
Zdroje: www.nazeleno.cz
Čítajte tiež:
Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?
Tipy ako zariadiť a zútulniť malý mestský balkón