S blížiacim sa Medzinárodným filmovým festivalom v Karlových Varoch, ktorý každoročne láka filmových tvorcov a fanúšikov z celého sveta, sa naša pozornosť neobracia len na filmové plátno, ale aj na jedinečnú architektúru tohto kúpeľného mesta. Karlove Vary, známe svojimi termálnymi prameňmi a bohatou históriou, sú tiež domovom mnoých architektonicky najhodnotnejších a najkrajších stavieb v Českej republike. V článku sme sa zamerali na ikonický Grandhotel Pupp, nedávno zrekonštruované Cisárske kúpele, preslávené kolonády, ale aj na rozhľadňu Dianu, z ktorej budete mať kúpeľné mesto ako na dlani.
Kto nenavštívil Pupp, ako by tu nebol
Jednou z najvýznamnejších ikon Karlových Varov je nepochybne Grandhotel Pupp, ktorý pravidelne hostí hviezdy a filmových tvorcov počas KVIFF. Hotel prešiel v priebehu rokov niekoľkými rekonštrukciami a prestavbami. Významnú úlohu v jeho modernej histórii zohrali viedenskí architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, ktorí v roku 1907 urobili jeho neobarokovú prestavbu. Súčasnú podobu získal Pupp na prelome 19. a 20. storočia, kedy bol prestavaný a rozšírený podľa návrhov viedenských architektov Roberta Příhody a Jozefa Nemečka, autorov zürišskej opery, divadla v Salzburgu či pôvodnej Vřídelnej kolonády [1,2]. Budova je výnimočná najmä svojou bohato zdobenou fasádou a luxusnými interiérmi, ktoré kombinujú prvky neoklasicizmu, baroka a rokoka. Hotel navyše prešiel nedávno výraznou rekonštrukciou, ktorá mu navrátila pôvodný prvorepublikový šarm. Nový vzhľad dostal nielen vstup do hotela, ale kompletne aj tzv. celý entrée, ale aj malá dvorana, kde sa podávajú raňajky. Revitalizáciou prešlo aj námestie pred hlavným vstupom do hotela, kde tradične čakajú fanúšikovia na príchod hviezd [3].
Bez návštevy týchto kolonád z Varov neodchádzajte
Výlet do Karlových Varov bez návštevy kolonád by bol hriechom. Medzi najznámejšie kolonády patrí tá Vřídelná, ktorá je vrcholným príkladom modernej architektúry 60. a 70. rokov 20. storočia. Stavba v Bruselskom štýle, ktorá bola navrhnutá architektom Jaroslavom Otrubou, chráni miestny najslávnejší prameň - Vřídlo. Hoci má Vřídelná kolonáda početné architektonické kvality, časti verejnosti je dodnes vnímaná ako nesúrodý prvok, ktorý nezapadá do centra kúpeľov [4]. O jej zbúraní sa uvažovalo už viackrát, naposledy pred 2 rokmi v rámci referenda. Za záchranu modernistickej kolonády bojuje vedenie mesta, ktoré nechalo v minulých rokoch vykonať zásadnú opravu výtryskovej siene a tiež tím ľudí z KAM KV (Kancelárie architektúry mesta Karlovy Vary), ktorí v minulosti spoločne so štúdiom VRTIŠKA & ŽÁK predstavili dve varianty možnej budúcej podoby objektu. Teraz v spolupráci s architektonickým štúdiom profesora Petra Hrůši pripravujú finálnu podobu štúdie rozsiahlej rekonštrukcie objektu, ktorá má za cieľ vytvoriť z kolonády priestor, na ktorý budú karlovarskí obyvatelia právom hrdí [5].
Ďalším neodolateľným lákadlom (nielen) pre milovníkov architektúry je Mlynská kolonáda. Pseudorenesančnej kamennej stavbe od architekta Jozefa Zítka dominujú alegorické sochy od sochárov Alfreda Schreibera a Karla Wilferta a reliéfy od karlovarského sochára Václava Lokvenca, čo z nej robí jednu z najvýraznejších a najnavštevovanejších kolonád v Karlových Varoch. [6].
Nazrite do pompéznych Cisárskych kúpeľov
Neďaleko od Puppu sa nachádza ďalšia z ikonických pamiatok Karlových Varov - Cisárske kúpele. Za návrhom monumentálnej pseudorenesančnej budovy z roku 1895 stojí slávna architektonická kancelária Fellner a Helmer, ktorá len pri Vřídle navrhla 20 stavieb [7]. Ikona karlovarského kúpeľníctva navyše prešla v rokoch 2019 – 2023 generálnou rekonštrukciou, ktorá jej vrátila ich dávny lesk. Okrem obnovy historických častí napríklad pribudla aj moderná multifunkčná sála v červenej farbe od architekta Petra Hájka [8]. Kúpeľná budova novo ponúka dva veľké prehliadkové okruhy, v rámci ktorých si môžete prejsť väčšinu verejne prístupných miest tejto výnimočnej stavby alebo nahliadnuť do luxusných priestorov cisárskej kúpeľne, ktorá bola vybudovaná pre tú najnáročnejšiu klientelu [9].
Z rozhľadne Diany budete mať Vary ako na dlani
Pokiaľ pri návšteve Karlových Varov zatúžite po pokojnejšom a menej frekventovanom mieste s výnimočnou atmosférou, rozhľadňa Diana je skvelou voľbou. Táto mohutná tehlová stavba s krytým dreveným chodníkom vás zaujme nielen svojou architektúrou, ale aj panoramatickými výhľadmi na kúpeľné mesto. Rozhľadňa bola postavená v rokoch 1912 až 1914 podľa návrhu architekta Antona Breinla a nájdete ju na Výšine priateľstva nad Grandhotelom Pupp. Dostanete sa k nej pešo po lesných chodníkoch alebo lanovou dráhou z roku 1909 [10,11].
Zdroje:
[1] Grandhotel Pupp. Online. Pamiatkový katalóg. pamatkovykatalog.cz.
[2] O hoteli. Online. Grandhotel Pupp. www.pupp.cz.
[3] LÉBLOVÁ, Kristýna a HOTTKOVÁ, Lucie. Grandhotel Pupp prešiel rekonštrukciou. Vsadil na český design a prvorepublikový vzhľad. www.novinky.cz
[4] Vřídelná kolonáda. Online. Pamiatkový katalóg. www.pamatkovykatalog.cz
[5] Vřídelná kolonáda. Online. Kancelária architektúry mesta KarlovyVARY www.kamkv.cz
[6] Mlýnska kolonáda www.karlovyvary.cz
[7] História císarskych kúpeľov www.cisarskelazne.cz
[8] TEREBA, Marek. Cisárske kúpele v Karlových Varoch prešli rekonštrukciou. Dominuje im nová oceľová koncertná sála. www.novinky.cz
[9] Cisárske kúpele pozývajú verejnosť na prehliadky. www.karlovyvary.cz
[10] Rozhľadňa Diana www.dianakv.cz
[11] Vyhliadka Diana. pamatkovykatalog.cz.
Čítajte tiež: