Oživené údolie
Obnovu údolia inicioval Serge Borenstein, ktorý správnu koncepciu hľadal viac ako desať rokov. „Do údolia Jablonečku som podnikol nespočetné množstvo ciest a už tie boli zakaždým transformačným zážitkom,“ spomína. „Bolo mi zrejmé, že prírodu tu nechceme využiť, ale stať sa jej súčasťou.“ Výsledkom mnohých workshopov, ku ktorým prizval najlepších architektov súčasnej mladej generácie, je projekt luxusného butikového rezortu, ktorý stavia na symbióze špičkovej modernej architektúry a prírody. Revitalizácia údolia začala obnovou hodnôt miestnej krajiny podľa ateliéru Partero. Práve z nej totiž čerpá kúzlo architektúry budúceho rezortu navrhnutého ateliérmi CHYBIK + KRISTOF, Formafatal, Mjölk architekti a KOGAA.
Zjednocujúcim prvkom landscapingu je rešpekt k prírode a histórii miesta. „Navrhujeme idylické a harmonické prostredie pre pozvoľné znovu zabývanie tohto údolia. V kulisách malebnej romantickej krajiny potom vyrastie architektúra reagujúca na prírodnú aj kultúrnu osobitosť údolia,“ hovorí Jakub Finger z Atelieru Partero, ktorý stojí nielen za návrhom krajinárskej inštalácie, ale celkovej revitalizácie tunajšej krajiny spojenej s projektom budúcej výstavby.
Obnova kultúrnej krajiny
Koncept krajinárskych úprav vychádza z jedinečného rázu krajiny, ktorý zahŕňa prírodné, geologické, technické, kultúrne, archeologické i historické pamiatky. Spúšťačom premeny je už iba vyčistenie miesta. Samozrejmá je kultivácia pôdy a obnovenie prostredia pre pôdne organizmy, výsev kvetnatých lúk, výsadba krovinných lemov a živých plotov a obnovenie sadu starých odrôd ovocných stromov. Krajinu sprístupnia obnovené aj novo vybudované chodníky a cestičky.
Obytná krajina bude synergiou prirodzene pôsobiacej výsadby, mäkkého modelovania terénu s využitím prírodných materiálov doplnených o landartové prvky. „Cieľom je dosiahnuť plynulý prechod kultúrnej krajiny údolia v zalesnené kopce, čo podporí nielen vnímanie prírody, ale aj obnovu biodiverzity hmyzu, vtákov, drobných živočíchov a rastlín na pomedzí kultúrnej krajiny a lesa,“ uvádza Jakub Finger.
Umenie iniciácie
Landartová inštalácia Zelená agora je prvým z umeleckých a spoločenských eventov, ktoré kultivujú a oživujú zabudnuté miesto a nasmerujú pozornosť k tejto divočine neďaleko Prahy, postupne sa meniacej na záhradu duševnej i telesnej pohody. „Jedná sa o landscape aktivitu, pomocou ktorej je pozitívne aktivovaný priestor so schopnosťou vzbudiť v ľuďoch úplne nové pocity, záujem a zvedavosť, a súčasne nadviazať na históriu miesta. Vzniká nádejná atmosféra, zahajujúca novú budúcnosť,“ vysvetľuje význam Finger ktorý má s aktivačným potenciálom krajinárskej inštalácie pozitívnu skúsenosť už z projekte galérie Plato v Ostrave.
Inštalácia súčasne predznamenáva ďalší vývoj údolia. Atelier Partero navrhol stĺporadie priamo do pôdorysu fenomenálnej drevostavby navrhnutej Mjölk architektmi, signifikantného objektu celého rezortu, ktorý doslova premostí údolie. „Slúporadie sa stáva kryštalickým jadrom, manifestom budúceho architektonického rozvoja údolia, kde sa prírodné materiály a štruktúry spoja s najmodernejšími technológiami,“ dodáva.
Inšpirácia prírodou
Stĺpy bohatých štruktúr a prefarbenia boli vytvorené 3D tlačou betónu v spoločnosti So Concrete. „Projekty So Concrete majú k charakteru prírodných štruktúr veľmi blízko, do podoby stĺpu je doslova vtlačené symbiotické spojenie technológie a prírodných síl,“ približuje Finger spoluprácu so So Concrete.
„Estetika stĺpov je výsledkom parametrického dizajnu, pričom všetok ornament má funkčné opodstatnenie, pretože vychádza z prirodzeného vedenia statických síl,“ vysvetľuje podobu štruktúry umelec Federico Díaz, ktorý je kurátorom spoločnosti So Concrete. „Ako pozorovateľ procesu optimalizácie, z ktorého vychádzajú tisíce generatívnych tvarov, intuitívne vyberám podľa vlastného citu a skúsenosti ten pravý,“ upresňuje svoju úlohu v procese parametrického dizajnu. Estetiku technológie So Concrete označuje Díaz pojmom Digital Raw. Povrchy vyjadrené neopracovanosťou, akousi prírodnou hrubosťou považuje za novú formu luxusu, zdôrazňujúcu krásu a prirodzenú integritu. „Jednoduchšie a rýdzejšie formy uprednostňujú skutočné kvality života nad povrchovým pozlátkom.“ Hrubé spracovanie materiálov taktiež zodpovedá požiadavkám ekológie, ktorá je v architektúre nového Jablonečku základnou hodnotou súčasného luxusu.
Štúdio: Atelier Partero [projekt revitalizácia krajiny, autor konceptu inštalácia Zelená agora]
So Concrete [parametrický design a realizácia stĺpov]
Autor: Jakub Finger [Atelier Partero], krajinársky architekt
Federico Díaz [So Concrete], kurátor parametrického designu
Umiestnenie projektu: Jabloneček, Ralsko
Krajina projektu: Česká republika
Rok dokončenia: 2024