Každým rokom priemerné teploty rastú. Každý rok sa u nás zastavia niekoľko ha pôdy. Ako teda riešiť vznikajúce tepelné ostrovy, ochladiť interiér stavby a pozitívne ovplyvniť svoje okolie? Odpoveďou môže byť zelená strecha, ktorá funguje ako prírodná ekologická klimatizácia.
Ak má objekt zelenú strechu alebo fasádu, dokáže zadržať vodu v mieste dopadu a tá zbytočne neodteká do kanalizácie. Namiesto toho sa počas horúcich letných dní začne odparovať a ochladzuje tak nielen plášť budovy a teda aj jej interiér, ale aj svoje najbližšie okolie. Zelené plochy sa neprehrievajú. Teplota strechy pod vegetačnou vrstvou v letných mesiacoch zvyčajne nepresiahne 25 °C, a je tak až o 55 stupňov nižšia než teplota povrchu vystaveného priamemu Slnku, ktorý sa môže v lete rozpáliť až na 80 °C.
Vegetačné strechy vracajú zeleň do miest a kompenzujú zabratie pôdy veľkoplošnou výstavbou. Majú pozitívne psychologické účinky, znižujú napätie a stres a poskytujú priestor pre relaxáciu, pokiaľ sú architektonicky funkčne zapojené do prevádzky budovy. Aj keď sú argumenty, prečo zakladať strešné záhrady už dobre známe, sú u nás zatiaľ stále ešte tak trochu v pozadí investorov. Avšak stretávame sa s nimi čím ďalej tým častejšie, hlavne na veľkých administratívnych komplexoch. Po novom môžu aj obyvatelia Brna žiadať o dotácie na realizáciu zelených striech.
O peniaze na zelené strechy môžu obyvatelia Brna aj firmy žiadať iba elektronicky od začiatku júna do konca novembra. „Musí sa jednať buď o novostavbu, či dostavbu strechy na už stojacu budovu na území Brna,“ uviedol námestník pre životné prostredie Petr Hladík. Na dotácie je v rozpočte mesta vyčlenených dvadsať miliónov korún.
Veríme, že Brno sa tak stane aj inšpiráciou pre ostatné mestá, nielen v Čechách, ale aj na Slovensku.
Čítajte tiež:
Prírodná tepelná stabilizácia budov
Mestské tepelné ostrovy
Priemyselný objekt s nulovými nárokmi
Vila v záhorských sadoch
Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/misto-tasek-trava-brno-zaplati-zelene-strechy-jako-prvni-mesto-v-republice-20190429.html