Zvuková pohltivosť je schopnosť materiálu absorbovať dopadajúci zvuk. Činiteľom zvukovej pohltivosti je potom pomer pohlteného akustického vlnenia k dopadajúcim zvukovým vlnám. Tento pomer nám určuje triedu zvukovej pohltivosti – a produkty URSA sa klasifikujú triedou A. Táto trieda je najvyššia a zaisťuje maximálnu pohltivosť zvuku. Vhodnými materiálmi do zvukových priečok sú URSA FONO 38, URSA SILENTIO 33 či URSA SILENTIO 38. „Minerálne izolácie URSA zachytávajú zvukovú energiu a čiastočne ju menia na tepelnú. Je nevyhnutné, aby izolácia bola v konštrukcii vzduchotesne uzavretá. Čím tesnejšie budú obálkové konštrukcie aplikované, tým je minerálna izolácia v pohlcovaní hluku výkonnejšia. Okrem toho minerálna izolácia URSA bráni nielen prenikaniu hluku, ale aj tepla a má dobré protipožiarne vlastnosti,“ vysvetľuje Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA.
Hluk šíriaci sa vzduchom i konštrukciou
Pri riešení akustiky stavebných konštrukcií rozlišujeme dva základné pojmy: vzduchovú a kročajovú nepriezvučnosť. Aby sme sa maximálne vyvarovali akémukoľvek šíreniu hluku budovou, je nutné riešiť obidva typy.
„Zvuk sa vzduchom šíri veľmi dobre a našou snahou v objektoch je toto šírenie čo najviac eliminovať pomocou účinných konštrukcií,“ hovorí Tereza Vojancová a dodáva: „Pri vzduchovej nepriezvučnosti nám teda ide o zamedzenie šírenia hluku vzduchom, medzi miestnosťami v objekte alebo medzi vonkajším priestorom a vnútornou miestnosťou. Dôležité je myslieť aj na bočné cesty šírenia hluku a izolovať zo všetkých strán.“ Čím je hodnota vzduchovej nepriezvučnosti vyššia, tým je konštrukcia akusticky odolnejšia.
Kročajová nepriezvučnosť už svojím názvom napovedá, že ide o schopnosť materiálu izolovať hluk spôsobený chôdzou, behom, pádom telesa, jednoducho hluk spôsobený pohybom predmetov po finálnej podlahe, schodisku apod. „Tu pozor, na rozdiel od vzduchovej nepriezvučnosti – čím je hladina kročajovej nepriezvučnosti (resp. kročajového hluku) nižšia, tým je konštrukcia akusticky odolnejšia,“ poukazuje na rozdiel v meraní Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA.
Získajte akustický komfort!
Spoločnosť URSA ponúka jedny z najkvalitnejších minerálnych izolácií na trhu. Vďaka nim chránite seba a svojich blízkych pred hlukom, a tým zvyšujete akustický komfort svojho bývania.
Výhody realizácie priečky s izoláciou URSA:
- chránite seba a svojich blízkych pred hlukom,
- zvyšujete akustický komfort svojho bývania,
- šetríte miesto, pretože s tenšími priečkami môžete získať lepšie akustické parametre než s hrubšími murovanými,
- máte najlepšiu možnosť ochrany tepla, ktorú vám priečka s minerálnou izoláciou URSA GLASSWOOL prinesie,
- minerálne izolácie dosahujú najvyššiu triedu požiarnej ochrany, sú kvalifikované triedou A1 ako nehorľavé,
- jednoducho sa aplikujú do konštrukcie,
- ide o suchý proces montáže bez väčšieho znečistenia,
- rýchla výstavba bez zbytočných technologických prestávok,
- výrazne znížite vlastnú hmotnosť priečky v porovnaní s masívnymi stenami,
- špičkové riešenie dosiahnete pri dodržaní všetkých zásad odporúčaní montáže,
- vzduchotesné vyhotovenie zaistí ten správny akustický komfort.
Akustická predstena – rekonštrukcia bez stavebného povolenia
Typickým nedostatkom panelových domov je ich vysoká priepustnosť hluku z ulice, susedného bytu či chodby. URSA navrhuje riešenie, ktoré výrazne zlepší kvalitu vášho bývania a nie je naň treba zháňať stavebné povolenie. Je možné vybudovať akustickú predstenu, ktorá technicky priľne zvnútra k už hotovej stene a začne fungovať ako dodatočná izolácia. Navyše pomôže vášmu domovu zlepšiť vzduchovú nepriezvučnosť o preukázateľných 6 dB, pričom hrúbka aplikovanej vrstvy je len 4,25 cm a hodí sa na rekonštrukcie i novostavby. „Tento systém sa skladá z najkvalitnejšej minerálnej izolácie, ktorá je momentálne na trhu dostupná – URSA GLASSWOOL. Minerálna izolácia URSA GLASSWOOL je skvelou voľbou na výplň šikmých striech, drevostavieb i sadrokartónových priečok. URSA GLASSWOOL je ekologickým a zdravým riešením do vašich domovov,“ odporúča architektka Vojancová.