"Každý projekt je pre nás tak trochu stavbou na zelenej lúke. Začíname úplne od začiatku a spoliehame len na svoj cit, skúsenosti a na svoju kreativitu," rozpráva Moritz Auer, konateľ poprednej mníchovskej architektonickej kancelárie Auer Weber. Jej zamestnanci už mnohokrát v minulosti získali za svoju prácu ocenenie - snáď preto, že kancelária má svoj charakteristický rukopis, vďaka ktorému je nezameniteľná. "Pri tvorbe návrhu sa veľa zameriavame na samotný účel stavby, na okolie aj konkrétne podmienky. A aby som bol úprimný, veľa nám ide aj o celkový efekt," vysvetľuje Auer.
U projektu Ostrovnej haly bola rozhodujúcim faktorom poloha. Budova totiž leží medzi starým mestom, Bodamským jazerom a horami a už od začiatku bolo jasné, že kľúčovou bude strecha objektu. Je totiž viditeľná zo širokého okolia a tvorí symbolickú dominantu stavby.
Premenlivá strecha – od zlatej k červenkastej
Pred samotnou rekonštrukciou nazýval Moritz Auer budovu "obrovská pizzeria", pretože mu niečím pripomínala tieto typické reštaurácie nemenovaného reťazca predávajúceho pizzu. V rámci realizácie teda nestačilo šetrne rekonštruovať, ale bolo potrebné zbaviť budovu takých asociácií. Spomínaná strešná konštrukcia, ktorá je dominantou stavby, pôsobí ako premenlivý horizont. Ten sa mení v priebehu dňa a to v závislosti na intenzite a uhle dopadu svetla aj od dennej doby. Podľa toho vytvára strešná krytina rôzne farebné odtiene, od zlatej k matne hnedej, niekedy až k ľahko červenkasté. "Rozhodli sme sa použiť PREFA Falzonal v zákazkovom odtieni medenej farby, s ktorým sa výrobca naozaj vyhral. Aj vďaka tomu dnes budovu tvorí jeden celok, novo aj s vybudovaným parkovacím domom, ktorý ako keby väčšiu stavbu dokonale kopíroval," upresňuje Auer.
Funkčná variabilita priestoru
Hlavnou požiadavkou rekonštrukcie, bolo pretvoriť okolie veľkej sály, ktoré navyše muselo zostať zachované, pretože sa jednalo o obľúbené miesto prestížnych stretnutí laureátov Nobelových cien. Ostrovná hala bola postavená na začiatku 80. rokov a od tej doby zostala prakticky rovnaká. "Bolo potrebné priestor trochu prevzdušniť a priniesť do neho závan súčasnej modernej doby, ale zároveň zachovať genius loci a emocionálny náboj," rozpráva architekt Auer. Ten musel riešiť aj ďalšie zadanie a urobiť priestor dostatočne variabilný tak, aby mohol slúžiť aj ako viacúčelové kongresové centrum. "Chceli sme vytvoriť skutočné miesto pre stretávanie. Priestor, ktorý bude rovnako dobre slúžiť pre súkromné akcie, ako aj pre veľké oficiálne udalosti. To sa nám našťastie podarilo, takže dnes hala vďaka šikovnému predeľovaciemu systému ponúka mnoho variantov, ako priestor usporiadať. Okrem toho sme sa pri realizácii snažili využiť výhodnej polohy - budova je orientovaná smerom k jazeru," opisuje kľúčové aspekty Auer. Aj vďaka tomu sa dnes Ostrovná hala môže popýšiť príjemnou "jazernou" reštauráciou, ktorá slúži nielen turistom a prestížnym hosťom, ale aj miestnym obyvateľom.
Členitosť a tvar strechy určili materiál
Jeden z rozhodujúcich momentov celej rekonštrukcie nastal pri výbere optimálnej strešnej krytiny a vôbec podoby novej strechy. Tvar strechy je pomerne členitý a tvorí ho 38 rôznych plôch, ktoré majú odlišný sklon, veľkosť i smer. "Ako optimálna sa nám preto javila strešná krytina Falzonal od spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. Navyše rekonštrukcia prebiehala v mesiacoch, kedy kulminovala turistická sezóna, takže išlo aj o rýchlosť. S krytinou PREFA sa pracuje veľmi ľahko, čo nám ušetrilo množstvo drahocenného času a tiež celkový výsledok presne zodpovedá našim predstavám," uzatvára tému majiteľ pokrývačskej firmy, Johannes Bernwieser.
Názor projektu: Ostrovná hala
Krajina: Nemecko
Objekt, miesto: Viacúčelová hala Lindau
Súvisiace články:
Hliník - materiál 21. storočia
Futuristický dizajn budovy technologického centra s použitím strešných šindľov Prefa
Spojenie dobrého jedla a mimoriadnej architektúry zaistí komplexný zážitok
V Českej republike pristálo ufo
Chameleón medzi fasádami
Individuálny dizajn pre vašu fasádu