Priesvitný betón (Light transmitting concrete)
Zverejnené: 06.01.2019Napriek tomu, že princíp fungovania priesvitného betónu je veľmi jednoduchý a jeho výroba je pomerne ľahko realizovateľná, bol tento druh betónu vynájdený až v roku 2001 Áronom Losonczim z Maďarska. Možno nebol prvý koho takáto myšlienka napadla, no určite bol prvý, kto si nechal takýto typ betónu patentovať, čo mu následne zaručilo svetovú slávu najmä v odbore architektúry a stavebných materiálov.
Prenos svetla cez betón je možný vďaka prídavku cca 4% optických vlákien usporiadaných takým spôsobom, aby viedli svetlo od jedného povrchu k druhému. Priemer používaných vlákien sa pohybuje od 2 µm do 2 mm. Aby sa dal takýto betón vyrobiť je ešte potrebné vynechať hrubé frakcie kameniva zo zmesi tak, aby vyrobený betón dobre vyplnil medzery medzi sklenými vláknami. Sklené vlákna sú ukladané v rastri cca 2 až 5mm, pričom platí, že čím ich dáte hustejšie o to lepšie bude potom tento betón prenášať svetlo. Keďže sú vlákna ukladané rovnobežne, svetelná informácia z jednej strany betónu sa takmer nemenne prenáša na druhú stranu. Práve vďaka tomuto pôsobeniu zostávajú zachované ostré línie tieňov aj po prechode stenou (na rozdiel od chaotického usporiadania vlákien, kedy je síce betón priesvitný no nie je možné rozoznávať tvary za ním).
Keďže prechod svetla prostredníctvom optických vlákien je veľmi dobrý, je možné vyrobiť priesvitný betón hrúbky až 20 metrov. Výhodou oproti iným priesvitným materiálom je najmä fakt, že vďaka nepatrnému množstvu optických vlákien v betóne ostávajú takmer všetky jeho mechanické vlastnosti nezmenené. To umožňuje z tohto betónu vyrábať priesvitné nosné konštrukcie budov alebo iných konštrukcií. Pevnosť v tlaku takéhoto betónu dosahuje až 60 MPa, čím sa dokonca blíži k spodnej hranici vysokopevnostných betónov (bežný betón má cca 20 až 30 MPa). Samozrejme vyššiu pevnosť nedosahuje vďaka vláknam, ale najmä vďaka receptúre s nižším vodným súčiniteľom (pomer vody k cementu).
Efekty priesvitného betónu vyniknú hlavne v šere budov a v noci. Dojem býva neopakovateľný, betón a jeho statické tvary je možné skombinovať s dynamikou svetiel a farieb do neuveriteľných výsledkov. Je možné rozžiariť nielen steny, fasády podlahy či strop, ale aj bazény, kvetináče, chodníky a sochy: betón a vlákna sa uplatnia v architektúre aj umení. V parkoch a záhradkách je možné z priesvitného betónu realizovať lavičky, koše alebo osvetľovacie telesá, ktoré v noci zjednodušujú orientáciu.
V súčasnosti je hlavnou nevýhodou jeho vysoká cena, ktorá je takmer 200 x vyššia ako cena bežných betónov, každopádne stavby zhotovené z takéhoto typu betónu by mohli v budúcnosti výrazne rozšíriť oblasť využitia betónu aj na miesta a konštrukcie, kde je zatiaľ z estetického hľadiska preferovaný iný typ materiálu.Ak sa chystáte tento rok na veľtrh BAU Mníchov, určite navštívte stánok firmy LUCEM GmbH zo Stolbergu (expozícia A1.540) kde si tento typ materiálu môžete detailne prezrieť.
Autor fotografií/videa: LUCEM
Nové
Rodinný dom z tehál Heluz zdobí v pozadí Lomnický štít
Zverejnené 26.12. Prinášame skúsenosť stavebníka, ktorý si pre štvorčlennú rodinu navrhol vysnené bývanie. Väčšinu stavebných prác už majú za sebou, ako k životnému projektu pristúpil a do čoho sa rozhodol investovať, prinášame v rozhovore. ísť na článok
Čarovné miesta kde sa natáčala Popoluška. Hrady Moritzburg a Švihov
Zverejnené 20.12. Tri oriešky pre Popolušku patria k vianočným sviatkom rovnako neodmysliteľne ako vôňa cukroviniek. Viete ale, kde sa táto rozprávka natáčala? Je všeobecne známe, že filmári si pre svoje projekty vyberajú tie najmalebnejšie a najzaujímavejšie miesta… ísť na článok
Krásne prežitie vianočných sviatkov!
Zverejnené 24.12. Tím redakcie istavebnictva vám želá príjemné prežitie vianočných sviatkov. Veľa zdravia, lásky a pohody. ísť na článok