„Program každého dňa je rozdelený do šiestich základných blokov, ktoré sa zaoberajú témami ako zelená infraštruktúra, hospodárenie s vodou, odpadové hospodárstvo a využitie recyklovaných materiálov, obnoviteľné zdroje energií, stavebné inovácie a definície udržateľnej architektúry, " popísala projekt jeho koordinátorka Tereza Sigmund. Inšpirujúce príklady z praxe predstavia najlepší odborníci z Česka, Slovenska aj Rakúska.
Prednášky sú prispôsobené jednotlivým cieľovým poslucháčom, ktorými sú prvý deň festivalu zástupcovia odbornej verejnosti a druhý deň najmä zástupcovia štátnej správy aj developerských skupín. Počas zvyšných dvoch dní je akcia plne prístupná pre širokú verejnosť.
„Návštevníkom z radov stavebníkov, festival osvetlí základné princípy udržateľnej výstavby, a to v kontexte budúcnosti stavebníctva zameraného na dosiahnutie stanovených cieľov EÚ na obdobie do roku 2030 aj 2050 a využitie hospodárnych zdrojov," priblížil témy Festivalu architektúry jeho odborný patrón Petr Selník.
Zástupcovia mesta Brna priblíži poslucháčom adaptačnú stratégiu, plán znižovania emisií oxidu uhličitého a výsledky už zavedených opatrení súvisiacich so zmenou klímy.
Súčasťou festivalu sú nielen odborné prednášky, ale aj diskusné okrúhle stoly vedené odborníkmi, kde bude možné získať a odovzdať informácie, či získať spätnú väzbu na už vykonávané projekty. Účasť prisľúbilo aj množstvo firiem, ktoré tu odprezentujú svoje technické riešenia a nástroje či metodiky pre riešenie adaptačných a mitigačných opatrení. Technologickí partneri a výskumné inštitúcie na festivalovej ploche predstavia hneď niekoľko unikátnych workshopov - napríklad ukážku stavebných prác realizovaných za pomoci dátových modelov prenesených rozšírenou realitou alebo roboticky aditívnu veľkoformátovú 3D tlač stavebných celkov.
Akcia sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia ČR, Českej komory architektov a mesta Brna. Viac na stránkach festival-architektury.cz.
Súvisiace články: