„Vedenie mnohých spoločností naprieč odbormi sa nás obracia s konzultáciami ekonomickej výhodnosti zamýšľaných zmien. Veľa z nich sa v aktuálnej situácii rozhodlo pre vybudovanie vlastnej fotovoltaickej elektrárne. Firmy a ďalšie inštitúcie tak terajšiu situáciu využívajú na celkovú modernizáciu a prechod na efektívnejšie systémy energetického manažmentu,“ hovorí Leoš Aldorf, generálny riaditeľ SSI Energy.
Záujem o fotovoltaiku rastie
Medzi riešenia, pre ktoré sa mnoho firiem rozhoduje, potom patrí inštalácia malých solárnych elektrární, o ktoré sa podľa informácií predajcov oproti minulým rokom spätne záujem zmnohonásobil. Fotovoltika je teraz ešte výhodnejšia, a pokiaľ firmy s inštaláciou doteraz váhali alebo im ekonomicky vychádzala na hrane, tak teraz nemajú o čom premýšľať.
Vybudovanie vlastnej fotovoltaickej elektrárne plánuje napríklad firma z Červeného Kostelca Batist Medical, ktorá vyrába zdravotnícky materiál a ochranné prostriedky, napríklad v poslednom čase žiadané nanorúšky. „V našom výrobnom závode v Červenom Kostelci (ČR) plánujeme vybudovať vlastnú fotovoltickú elektráreň. Do projektu sa chystáme investovať zhruba 10 mil Kč (v prepočte zhruba 402 285 Eur),“ hovorí Tomáš Mertlík, generálny riaditeľ a majiteľ spoločnosti Batist Medical.
Podobnú investíciu realizuje aj rodinná firma z Jičínska Aveflor, výrobca, dodávateľ a exportér zdravotníckych pomôcok, veterinárnych prípravkov a liečiv do viac ako 20 krajín. „Podpísali sme zmluvu na dodávku fotovoltaickej elektrárne s výkonom 150,28 kWp,“ hovorí Jan Zubatý, riaditeľ spoločnosti Aveflor. „Na realizáciu má spoločnosť priznanú dotáciu až 70 % z uznateľných nákladov, ktorá bude preplatená po realizácii celého projektu, ktorá je plánovaná s ukončením do konca roku 2021,“ dodáva.
Výroba energie z biomasy
Stále častejšie je aj využitie biomasy na výrobu elektrickej energie. Takzvané bioplynky už dnes produkujú štvrtinu obnoviteľnej elektriny v Čechách a záujem o nich ďalej rastie.
„Pozorujeme tiež rast záujmu firiem o výrobu elektrickej energie z bioplynu a biomasy. Takzvané bioplynky sa rozširujú už relatívne dlho, ale súčasná situácia tento zdroj elektrickej energie stavia pre firmy do úplne iného svetla,“ dodáva Leoš Aldorf z SSI Energy a dodáva: „Rastie aj záujem o sofistikované systémy energetického manažmentu s využitím kombinovaných energetických riešení, ktoré zvyšujú mieru sebestačnosti a zároveň bezpečnosti prevádzkovaných objektov. Ide o tzv. hybridné systémy, ktoré zaisťujú vysokú úroveň účinnosti a umožňujú spojenie s obnoviteľnými zdrojmi energie. Často využívaným riešením v oblasti vykurovania je aktuálne kombinácia tepelného čerpadla s kondenzačným kotlom alebo kondenzačného kotla so solárnym termickým článkom. Aktuálne sú naprieč segmentmi stále populárnejšie fotovoltaiky v kombinácii s tepelným čerpadlom a akumuláciou prebytočnej elektriny v batériách s možnosťou integrácie nabíjacej stanice pre elektromobily,“ dodáva Leoš Aldorf.
Súvisiace články: