Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 4.4.

Štátne dotácie na energeticky hospodárne bývanie

Aktualizované: 12. 3. 2020

Staviate alebo máte v pláne stavať rodinný dom? Zvážte aj jeho energetickú triedu.

Od mája vstupuje do platnosti novela zákona č. 555/2005 Z. z. O Energetickej hospodárnosti budov, ktorou chce štát podporiť výstavbu rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie a prispieť tak k ochrane životného prostredia. Na dotácie v rámci podprogramu Výstavba a obnova bytového fondu na rok 2019 bolo vyčlenených 40 mil. €.

Po splnení všetkých podmienok môžete získať štátny príspevok vo výške až 8000 €. Príspevok získate po skolaudovaní domu a žiadať o neho môžete aj spätne. Podobne to bolo aj pri príspevku na zateplenie rodinného domu. Žiadosti sa budú predkladať na základe výzvy vyhlásenej Ministerstvom dopravy a výstavby SR.

Nízkoenergetický rodinný dom na Morave. Je postavený z kompletného systému Ytong, bez zateplenia.
Nízkoenergetický rodinný dom na Morave. Je postavený z kompletného systému Ytong, bez zateplenia.

Aké podmienky musíte splniť pre získanie dotácie?

Poskytnutie dotácie bude viazané na splnenie niekoľkých podmienok, ktoré musíte predložiť pri Žiadosti o dotáciu. Splnenie podmienok bude overovať Ministerstvo dopravy a výstavby z verejne dostupných registrov alebo z centrálnej evidencie.

Takmer nulová potreba energie

Rodinný dom spĺňa minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie. Budovou s takmer nulovou potrebou energie sa rozumie budova s veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou. Energetická hospodárnosť je množstvo energie potrebnej na splnenie všetkých energetických potrieb súvisiacich s normalizovaným užívaním budovy, najmä množstvo energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody, na chladenie a vetranie a na osvetlenie.

Potreba energie na užívanie domu s takmer nulovou potrebou energie je až o 90 % nižšia v porovnaní so štandardným rodinným domom. Tieto domy zaraďujeme do energetickej triedy A0. Potreba energie za rok je menej ako 54 kWh na m2. Od 31.12.2020 bude možná výstavba už len takýchto rodinných domov a budov.

Pasívny rodinný dom na Žďársku v Česku je postavený z kompletného systému Ytong
Pasívny rodinný dom na Žďársku v Česku je postavený z kompletného systému Ytong

Rodinný dom na území Slovenska

Rodinný dom sa musí nachádzať na území Slovenskej republiky a byť využívaný výhradne na bývanie.

Skolaudované po 31. 12. 2014

Právoplatné kolaudačné rozhodnutie rodinného domu bolo vydané po 31. decembri 2014.

Celková plocha domu do 200 m2

Podlahová plocha rodinného domu nesmie presiahnúť výmeru 200 m2. Podlahová plocha budovy je vypočítaná zo súčtu pôdorysných plôch vykurovaných podlaží určených z vonkajších rozmerov vrátane zateplenia a je uvedená v Energetickom certifikáte.

Stavebné konštrukcie

Stavebné konštrukcie rodinného domu musia spĺňať Požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie. Rodinný dom musí mať vydaný aj energetický certifikát.

Ytong materiály spĺňajú predpoklad na stavbu takmer nulového domu

Možnosť získať dotáciu sa bude týkať aj vás, ak si postavíte rodinný dom pomocou stavebného systému Ytong. Stavebníkom ponúkame niekoľko ucelených riešení, ako postaviť dom s ohľadom na ekológiu, trvalo udržateľný rozvoj a kvalitu bývania.

Súvisiace články:


Letné prehrievanie domov - oficiálne neexistuje, ale ...
Príjemné domy so stálou teplotou
Systém Lambda YQ - priateľský svojpomocnej výstavbe

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Zverejnené 2.4. Investícia do slnečných kolektorov môže byť výhodná v závislosti od niekoľkých faktorov. Oplatí sa investovať, hlavne ak máte vysoké náklady na energiu, dostatočný slnečný svit a nevadí vám, že návratnosť je niekoľko rokov. V každej krajine je… ísť na článok

Obecný dom v Rudimove

Obecný dom v Rudimove

Zverejnené 4.4. Obecný dom v Rudimove vyrástol na mieste svojho predchodcu. Prevádzkovo a technicky nevyhovujúcu stavbu nahradil funkčný objekt ponúkajúci potrebné zázemie pre spoločenský život a potrebnú administratívu malej dediny v Bielych Karpatoch. ísť na článok

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Zverejnené 3.4. V Česku sa s novými stanicami doslova roztrhlo vrece. Po modernizácii pražskej hlavnej stanice či plzenskej stanice prichádza na rad Brno. Druhé najväčšie mesto Českej republiky sa tak konečne dočká nového dopravného srdca, ktoré spojí rýchle… ísť na článok

reklama