"Stále existuje mnoho prekážok v dosiahnutí elektrickej siete úplne bez fosílnych palív, ale to, že vietor v dodávkach prvýkrát prekonal plyn, je skutočný míľnik," povedal expert na energetiku na Imperial College Iain Staffell, ktorý je tiež spoluautorom správy. Väčšina britskej veternej elektriny pochádza z veterných fariem v pobrežných vodách. Inštalácia ďalších veterných turbín na pevnine bola v Anglicku prakticky zakázaná v roku 2015.
Podľa súčasných pravidiel smú firmy žiadať o výstavbu pevninských veterných turbín, pokiaľ sú výslovne uvedené v územných plánoch miestnych samospráv. Premiér Rishi Sunak sa v decembri vyslovil za uvoľnenie týchto obmedzení v záujme urýchlenia rozvoja.
Vedci tvrdia, že prechod na obnoviteľnú energiu je kľúčový pre obmedzenie vplyvu klimatickej zmeny, ktorú už pociťuje aj Británia, ktorá vlani zaznamenala najteplejší rok od začiatku merania.
Solárna a veterná energia sa v Británii teší značnému rastu. V prvej štvrtine tohto roku pochádzalo z obnoviteľných zdrojov energie 42 percent elektriny. Tridsaťtri jej pochádza z fosílnych palív, ako sú plyn a uhlie.
Podľa zistení BBC však projekty zelenej energetiky za miliardy libier stoja kvôli odkladom ich pripojenia do siete. Niektoré solárne a veterné elektrárne na to čakajú aj desať až 15 rokov kvôli nedostatku kapacity elektrickej sústavy.