Bioklimatická pergola ARTOSI
vyhľadávanie
Dnes je 29.4.

Mestský byt s premyslene riešenou dispozíciou

Zverejnené: 29. 4. 2025

Čo všetko môže ponúknuť priemerne veľký mestský byt? Pokiaľ sa riešenie interiéru nedegraduje na dekorácie a bytové doplnky, ale naopak sa prepája s inováciou dispozícií, stavebným riešením aj technickou infraštruktúrou, môže toho často ponúknuť viac, než sa zdá.

Štatisticky priemerná veľkosť českého bytu podľa sčítania ľudu v roku 2021 je 86,7 metrov štvorcových. Takýto byt vraj potom svojim obyvateľom poskytuje priemerne 2,9 obytných miestností a kuchyňu. Zvyšné priestory ako chodby, kúpeľne a toalety sú potom považované za priechodné, servisné priestory. Čo keby to tak ale nebolo? Čo keby sme nad všetkými časťami bývania premýšľali ako nad rovnocennými priestormi? Čo keby sme potrebné prevádzky organicky prepojili aj za cenu atypických situácií? Je možné nájsť harmóniu medzi naplneným využitím, úložnými priestormi, denným svetlom, vetraním a nestratiť veľkorysosť, originalitu a svojbytný charakter?

Vzali sme priemerný byt a zamerali sa na maximalizáciu jeho obytného potenciálu. A vzniklo toho viac, než sa na prvý pohľad zdá. Bývanie zahŕňa po rekonštrukcii stavebný program blížiaci sa skôr rodinnému domu. Na svojich dokonca podpriemerných osemdesiatdva metroch štvorcových úžitkovej plochy ponúka s trochou nadsadenia až 11+kk.

A síce vstupnú halu s denným svetlom, dlhú centrálnu chodbu s posedením, dve detské izby s komfortným spaním pre tri deti, dve kúpeľne, samostatnú toaletu s úložnými priestormi, kuchyňu so stolovaním až pre osem osôb a obývaciu izbu s knižnicou, za ktorej rozmery by sa nemusel hanbiť žiaden intelektuál, pracovný kút, rodičovskú spálňu a saunu , vďaka ktorej rodina prestala počas zimy chorá. A samozrejme tiež príručnú šatňu, sklad a práčovňu v jednom. To všetko za vstupnými dverami priemerne veľkého bytu v storočnom bytovom dome, akých sú v Česku tisíce. Napriek tomu nasýtenú náplň sa však nejedná o bezduché skladisko s chodbami, náš návrh nerezignuje na snahu o veľkorysosť a poctivý detail. Na poetiku, bez ktorej je každá stavba len obyčajnou investíciou.

Architekti vedia, že pre bytové domy nie je väčšie nešťastie ako tzv. troj trakt. Teda celkom štyri nosné steny formujúce troje priestory, dva s oknami – pozdĺž fasády a jedného tzv. otĺkanka uprostred, bez prístupu k dennému svetlu a čerstvému vzduchu. Bez flexibility prestupov, priehľadov, pohybu. A presne takýto troj trakt bol na začiatku našej práce. Veľká, ale čiernočierna predsieň bez okien. So vstupom zo studenej a tmavej podesty domového schodiska. Predsieň, kde ľahko našliapete blato pri vstupe a potom ho celý deň roznášate do izieb, ktoré sú na ňu navesené dookola. Izby buď príliš veľké, alebo zas príliš malé. A pritom ich nebolo toľko, koľko sme potrebovali na uspokojenie potrieb nových obyvateľov, mladej rodiny s deťmi.

Začali sme najskôr paradoxne plytvaním miestom. Vložili sme doprostred dispozície úplne dlhý komunikačný priestor, dokonca dlhší, než sme potrebovali a na jeho koncoch ho zaoblili a vybavili posedením a úložnými priestormi. Od domovej chodby sme potom byt pre pocit intimity a z hygienických dôvodov odclonili vstupnou halou, do ktorej sme pustili denné svetlo jednak priamo cez kuchynskú linku, ale aj cez veľkorysú presklenú stenu. Detské izby sme orientovali do dvora, rodičovskú spálňu a pracovný kút do ulice. Kuchyni dominuje uvítacie okienko do haly, ale predovšetkým veľký okrúhly stôl. Obývací priestor je tu vyvýšený na pódium k oknu a usadený medzi dvojicou knižníc. Pre prípadné návštevy alebo leňošenie poskytuje možnosť rozloženia tzv. na veľké letisko. Rodičovská kúpeľňa a sauna poskytuje priamo hotelový komfort. Bývanie je posadené na dubovej podlahe odeté do odtieňov bielej a béžovej so starostlivosťou o jemný detail. Celok podčiarkuje svetlá zubatá línia nízkeho dreveného obkladu – v skutočnosti monumentálneho sokla, zapusteného do stien a voľne prechádzajúce na nábytok a späť. Okienko medzi halou a kuchyňou ponúka aj jeden špeciálny efekt. Keď sa zatvoria posuvné dvere do kuchyne, tak pri zakrytí okna čiernym papierom s malým otvorom v strede je tu možné prevádzkovať cameru obscuru – dierkovú komoru, predchodcu fotoaparátov a zrkadlového premietania.

O projekte:

Štúdio: No Architects
Autor: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Veronika Amiridis Menichová
Umiestnenie projektu: Praha
Krajina projektu: Česká republika
Rok dokončenia: 2025
Úžitková plocha: 82 m²

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa LINKA News
Foto: Štúdio Flusser, www.studioflusser.com

Tématické odbory

reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Veľtrh CONSTRUMA zviditeľnil žiarske kolektory v Maďarsku

Veľtrh CONSTRUMA zviditeľnil žiarske kolektory v Maďarsku

Zverejnené 23.4. THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., sa úspešne predstavil na medzinárodnom stavebnom veľtrhu CONSTRUMA, ktorý sa konal v areáli výstaviska HUNGEXPO, v Budapešti v dňoch 9. – 13. apríla 2025. Veľtrh bol zameraný na stavebné materiály a služby v stavebníctve,… ísť na článok

reklama