Sídlisko bolo vybudované na princípoch líniového mesta. Bývanie je tu obklopené rekreáciou a službami tak, že na ceste do miestnej školy, škôlky, potravín či krčmy obyvatelia nepretnú žiadnu frekventovanú cestu. Aj vďaka tomu ponúka ideálne prostredie pre mladú rodinu s deťmi. Sídlisko stojí za novodobými mestskými hradbami (mestským obchvatom) a funguje nezávisle od mestského centra. Jeho obyvatelia s obľubou využívajú miestne služby a komunitný život tu funguje prirodzene lepšie ako v centrálnych častiach mesta.
Návrh bytu sa snažil citlivo reagovať na daný stavebný systém a jeho panelovú identitu, využiť jeho potenciál a korigovať nedostatky. Ústrednou myšlienkou rekonštrukcie sa stalo centrálne násobenie stien. Odstránenie všetkých vnútorných priečok ponúklo dostatok priestoru pre toto nové vnútorné usporiadanie.
Prvou radiálou sa stali steny okolo vertikálnych rozvodov TZB uprostred bytu. Tie boli obalené štyrmi murovanými stenami a obložené čiernou lesklou slinutou dlažbou. Ide o jediné murované steny v byte. Všetka sanita sa následne umiestnila okolo tohto murovaného jadra. Umývadlo, sprchová ružica, toaleta, aj vaňa. Ďalším násobením tejto steny oddeľujeme kúpelňu od zvyšku bytu.
Na túto stenu boli kladené vysoké nároky a jej stvárnenie bolo pre nás skutočnou výzvou. Mala prepustiť dostatok svetla do kúpelne v strede dispozície, oddeliť ju od zvyšku bytu vizuálne aj akusticky, no zároveň sa mala stať aj hlavným úložným priestorom bytu. Vznikla tak stena, ktorú zo strany kúpelne tvorí copilit a z vonkajšej strany 650 mm hlboký úložný priestor.
Systém políc kotvených na napnutých závitových tyčiach reaguje na potreby jednotlivých funkčných zón a prirodzene plynie cez všetky miestnosti bytu. V obývacej izbe je knižnicou a písacím stolom, v kuchyni samotnou linkou a v spálni tvorí šatníky. Posledné násobenie steny sme nemuseli stavať, bolo vybudované pred päťdesiatimi troma rokmi, len sme ho upravili do pôvodného stavu pred omietnutím. V rovnakom radiálnom systéme boli realizované aj všetky ďalšie inštalácie a rozvody (VZT, osvetlenie).
Materialita
Pri materiálovom riešení sme uvažovali nad prirodzenosťou a pravdivosťou panelových stavebných systémov. Podlahou sme sa snažili odkazovať na pôvodné linoleum no v súčasnejšej podobe. Pod linoleum sme umiestnili dve vrstvy kročajovej izolácie vo forme kartónových dosiek naplnených jemným pieskom.
Policový systém tvorí čierna oceľ s pôvodnou patinou, 510 m nerezových závitových tyčí a morená brezová preglejka. Kuchynská linka a police, na ktoré boli kladené vyššie nároky, sú z balotinovanej nereze. Obvodové steny boli očistené až na betón a všetky pôvodné výrobné nápisy na paneloch, ako napríklad nivelizačné čiary či odkazy robotníkov, boli zachované.
Pohyb
Usporiadanie bytu ponúka jasný radiálny komunikačný systém, ktorý milujú hlavne deti. Naháňať sa donekonečna okolo centrálneho objektu len tak neomrzí. Podobný radiálny systém funguje aj v kúpeľni. Vytvára každodenný očistný rituál — WC, sprcha/vaňa, umývadlo.
Naprieč tomuto radiálnemu systému je umiestnený druhý typ pohybu v byte — priečny. Tvoria ho dva špeciálne vstupy. Jeden do samotného bytu a ten druhý do kúpeľne. Kým pri vstupe do bytu ide o ničím zaujímavé bezpečnostné dvere, vstup do kúpelne je tvorený dvojicou pivotových panelov navzájom spojených pomocou štyroch ozubených kolies v stropnej časti. Tento vstup jasne indikuje či sa niekto v kúpeľni nachádza alebo nie. V momente kedy je kúpeľňa prázdna, poloha panelov vytvára pomyselnú pôdorysnú šípku a pozýva na vstup. V tomto stave sa cez dvere kúpeľňa prirodzene prevetráva. V momente keď človek vstúpi, panely sa okolo neho obtočia a on sa ocitne pred obrovským zrkadlom. Kúpeľňa sa vtedy úplne oddelí od zvyšku bytu. Tento nevšedný vstup mal vhodným spôsobom predeliť dva úplne odlišné svety — svet bytu od sveta kúpeľne.
Tvoja stena vyzerá ako tvoj život
Stena, ktorá obieha okolo kúpeľne, je z vonkajšej strany plná vecí. Sú to veci, ktoré používame každý deň. Nie sú ničím prikryté, sú také, aké sú. Svetlo preniká do kúpeľne pomedzi ne a ich vonkajšie siluety sa presvecujú vo forme tieňov. Táto stena uprostred bytu vyzerá tak, ako vyzerajú veci, ktoré používame. Vyzerá tak, ako vyzerá náš svet. Knihy, ktoré čítame, potraviny, ktoré jeme, šaty, ktoré si obliekame, topánky, ktoré nosíme — to všetko vytvára mozaiku plnú farieb a tvarov, textúr a materiálov a definuje finálnu podobu interiéru. Naša stena sa mení spolu s nami, tak ako rastieme, meníme svoje návyky a správanie. Jednoduchým používaním, vyberaním a vkladaním tých najzákladnejších vecí pretvárame interiér každý deň.
Zdroj: www.archiweb.cz