Univerzita v Sheffielde je verejná výskumná univerzita, ktorá vznikla v roku 1897 zlúčením troch inštitúcií. V roku 2015 bola rozšírená o budovu strojnej fakulty, vďaka ktorej získali študenti zrejme najlepšie vybavené technické učebné priestory a laboratóriá vo Veľkej Británii. Objekt s úžitkovou plochou 19 500 m² pojme zhruba päť tisíc študentov.
Hlavným cieľom architektov bolo vytvoriť prostredie vhodné na prácu naprieč celým spektrom technických odborov a to od vzdelávania a výskumu až po prax. V centrálnej časti budovy sa nachádza átrium so zázemím pre študentov, odkiaľ je vidieť do presklených učební, laboratórií a kancelárií. Interiér je presvetlený vďaka strešným svetlíkom aj ďalším preskleným prvkom.
Kalené sklo s protislnečným pokovaním
Fasáda strojnej fakulty sa skladá z 803 presklených modulov, z ktorých každý obsahuje od dvoch do dvanástich kusov izolačných trojskiel. Celkovo ich bolo treba vyrobiť šesť základných typov, pričom každá zo šiestich skupín zahŕňala sklá rôznych tvarov, rozmerov, farebnosti a zabrúsenia. Podľa slov Martina Najmana, technického a projektového manažéra HELUZ IZOS, predstavoval tento projekt doposiaľ najnáročnejšiu zákazku v histórii firmy.
Deväťdesiat percent zasklenia bolo realizovaných z tepelne tvrdeného skla (IZOS Protect) a to z bezpečnostných dôvodov. Všetko sklo použité na fasáde má protislnečnú povrchovú úpravu (IZOS Shadow), takže zabraňuje prehrievaniu interiéru aj bez použitia vonkajšej tieniacej techniky, ktorá by narušila estetiku fasády. Niektoré sklá boli navyše opatrené špeciálnou mliečnou fóliou.
Moduly, ktoré tvoria systémové hliníkové profily v čiernej farbe, majú veľkosť typicky 1,8 × 4,5 metra, tie najväčšie dosahujú výšku 5,5 metra. Finálny obklad fasády je zhotovený zo špeciálne ohýbaných hliníkových plechov rôznych dĺžok s hrúbkou dva milimetre. Exteriérová fasáda sa skladá celkom z 10 814 kusov týchto plechov s bronzovou povrchovou úpravou, interiérovú fasádu tvorí 2 707 kusov v čiernej farbe.
Objekt je navrhnutý ako múdra budova s riadeným hospodárením s energiami, s prirodzene vetraným átriom a zberom dažďovej vody. Hliníková fasáda s pozinkovanými oceľovými plechmi je vyrobená z recyklovaných materiálov. Dodávku obvodového plášťa zabezpečila pražská spoločnosť Sipral, ktorá má v Londýne jednu zo zahraničných pobočiek.
Zdroj:
https://www.archiweb.cz/n/press/drahokam-sheffieldske-univerzity-zrcadlici-zrucnost-ceskych-sklaru
https://www.izos.cz/cs/diamant-z-ceskeho-skla-izos
Súvisiace články: