Cieľom projektu bolo navrhnúť a postaviť revolučnú hybridnú sklársku pec, ktorá kombinuje elektrické tavenie a spaľovanie kyslík-plyn. Integrovaný dizajn poskytuje alternatívu k prevažne zemným plynom vykurovanej priemyselnej výrobe plochého skla. Snahou je, aby vysoko elektrifikovaná pec ponúkla nákladovo efektívnejšie a škálovateľnejšie riešenie pre zníženie emisií CO2 v priemysle plochého skla v porovnaní s inými čistými alternatívami, ako je plne čisté spaľovanie vodíka. Nové riešenie bolo realizované ako pilotný projekt v spolupráci so spoločnosťou Saint-Gobain na existujúcej výrobnej linke na vzorované sklo spoločnosti AGC v závode Barevka v Dubí. Očakáva sa, že hybridná pec zníži emisie CO2 v rozsahu Scope 1 a 3 v mieste výroby o 75 % v porovnaní s referenčným scenárom.
O technológii
Táto jedinečná technológia sa skladá z plne elektrickej taviacej technológie a spaľovania kyslík-plyn, ktoré sú kombinované v integrovanej peci. To umožňuje 50% mieru elektrifikácie pri zaistení vysokých štandardov kvality, ktoré sú nevyhnutné pre plavené sklo. Udržateľnosť projektu bude ďalej posilnená nahradením základných surovín až 100% recyklovaným sklom. Sektor plochého skla predstavuje približne 4,6 milióna ton ekvivalentu CO2 priamych emisií ročne v Európe (približne 75 % zo spaľovania zemného plynu a približne 25 % zo surovín). Nová pec by preto mala znížiť emisie súvisiace s energiou, čo povedie k plánovanému zníženiu emisií o viac ako 193 000 ton ekvivalentu CO2 počas prvých desiatich rokov prevádzky.
Podpora plánu REPowerEU
Projekt prispeje k európskym cieľom stanoveným v pláne REPowerEU znížením spotreby fosílnych palív v priemysle a doprave prostredníctvom inovatívnych technológií a elektrifikácie. Od projektu sa tiež očakáva, že bude mať pozitívny sociálno-ekonomický vplyv na regionálnej úrovni. Zatiaľ čo závod Barevka v súčasnosti vyrába približne 90 ton skla denne, projekt má veľký potenciál pre škálovateľnosť prostredníctvom prijatia technológie na väčších výrobných linkách (600 - 800 ton denne).
Ďalej existuje významný potenciál pre replikáciu po celej Európe, pretože priemysel v súčasnosti produkuje približne 9 miliónov ton skla ročne a je kľúčovým dodávateľom pre stavebníctvo, automobilový priemysel a spotrebný tovar. Technológia by preto mohla podporiť dekarbonizačné úsilie kľúčových sektorov (stavebníctvo a automobilový priemysel) a zároveň chrániť konkurencieschopnosť priemyslu plochého skla v EÚ.
Súvisiace články: