Bezpečnosť spočíva v skúsenostiach
V prvom rade je potrebné všetky osoby, ktoré sa pohybujú po strechách, riadne preškoliť. Ako správne používať záchytný strešný systém a osobné ochranné pracovné prostriedky sa možno dozvedieť v rámci školenia od pracovníka bezpečnosti alebo od špecializovanej firmy ako je Roofix. Pri takomto kurze sa zoznámite s dvoma hlavnými témami, ktorých obsahom je poučenie o vykonávaní pracovných úkonov vo výškach a správnom pohybovaní sa po záchytnom strešnom systéme. Školenia sú zamerané predovšetkým na bezpečnosť účastníkov.
Prípadná záchrana
Za predpokladu, že sú osoby, ktoré majú pracovať na strechách, poučené o spôsobe použitia všetkých bezpečnostných prvkov a pomôcok, zostáva ešte oboznámiť ich s evakuačným plánom, ktorý radí, ako postupovať v prípade pádu a po následnom zachytení ochranným systémom. Nevyhnutné je visiacu osobu vyslobodiť z výšky a postroja v čo najkratšom čase. Hrozia jej totiž trvalé následky, ku ktorým dochádza, ak dôjde k omeškaniu, pretože popruhy istiaceho postroja obmedzujú prúdenie krvi v tele. Vo väčšine prípadov je potrebné kontaktovať hasičský zbor. Pre zachovanie bezpečnosti je všeobecne žiaduce, aby sa človek na streche nepohyboval sám.
Výstroj
Najprv sa musíme obliecť do celotelového istiaceho postroja, ku ktorému pripojíme spojovací prostriedok s tlmičom pádu, ktorý musí byť u karabíny postroja.Spojovací prostriedok musí byť vždy pripojený buď na hrudníku alebo na chrbte, nikdy nie pri páse. Potom pripneme postroj spojovacím prostriedkom k záchytnému strešnému systému, teda k nerezovému lanu či kotviacemu bodu. Spojovací prostriedok musí byť vybavený lanostopom alebo nejakou formou zaseknutia, aby sa lano v prípade pádu ďalej neodvíjalo.
Dôležité pravidlá pre pohyb na záchytnom systéme
Najdôležitejším bodom celého procesu je správne nastavenie spojovacieho lana. Malo by byť vždy nastavené tak krátke, ako je to len možné. Pri práci na streche zostávame pripútaní k záchytnému systému vždy, keď má strecha sklon nad 25 °. Pri práci na plochej streche je lano možné odpojiť, ak sa nachádzame mimo nebezpečné zóny. Tým sa rozumejú všetky oblasti strechy vo vzdialenosti menšej ako meter a pol od hrany možného pádu. Nemusíme pritom naťahovať spojovací prostriedok až ku kraju strechy, každý človek dosiahne do vzdialenosti aj viac ako sedemdesiat centimetrov, keď predpaží.
Lanovým systémom sa nechávame viesť, u bodového systému opisuje kružnice okolo kotviacich bodov. Dĺžku spojovacieho lana určuje vzdialenosť od okraja. Záchytné systémy Roofix sú koncipované tak, aby sa pádu predchádzalo. Tým, že je lano pri vykonávanej práci skrátené na najkratšiu možnú vzdialenosť, slúži ako prevencia proti pádu.
1. možnosť: Kotviaci bod a ako sa na ňom pohybovať
Povedzme, že je kotviaci bod umiestnený dva metre od hrany strechy. V takom prípade je najdlhšia možná dĺžka spojovacieho lana medzi rohom a kotviacim bodom 2,8 metra, čo znamená, že v najmenšej vzdialenosti od hrany strechy lano presiahne strechu o necelý meter, čo už je zbytočné a nebezpečné. Je preto nevyhnutné pristúpiť k skráteniu lana, aby sme nespadli. V prípade pádu cez hranu v rohu tak dôjde iba ku zhupnutiu, čo je či už pre padajúcu osobu, tak aj celý ochranný systém šetrnejšie.
2. možnosť: Lanový systém a ako sa na ňom pohybovať
V tomto systéme sa pracovníkovi pohybuje ľahšie. Nesmieme však zabudnúť, že spojovacie lano musí byť vždy čo najkratšie tak, aby za žiadnych okolností nedošlo k pádu. Iba v rohoch sa môžeme dostať do situácie, keď sa v prípade pádu opäť rozkýva. Aj tu berieme do úvahy, že pažami dosiahneme cca sedemdesiat centimetrov pred seba a nie je potrebné napínať spojovací prostriedok až k okraju strechy.
Hneď ako je kotviaci bod alebo lanové vedenia v nebezpečnej oblasti strechy a je potrebné sa prepnúť na ďalší bod, musíme použiť viac spojovacích lán (ako druhé lano použijeme lanyard), aby sme zostávali stále v kontakte s ochranným systémom. Tomuto pohybu hovoríme prekotvovanie.
Nielen pohyb po streche, ale aj výlez na ňu musí byť bezpečný
Na strechu sa dostávame väčšinou po rebríku, pomocou plošiny, svetlíkom alebo po schodoch. Až na prípad, kedy nám až na strechu vedú schody, sa už v tento okamih ocitáme v nebezpečnej oblasti. To vedie k nutnosti sa zaistiť proti pádu. Ak nie je zabezpečená bezpečnosť napríklad zábradlím alebo iným prostriedkom, je dôležité umiestniť pri mieste vstupu na strechu kotviaci bod, na ktorý sa pripojíme.
Všetky ďalšie informácie nájdete na stránkach:www.roofix.cz/sk