Zazimovanie domu nie je len o tom, že si doma prikúrite. Ide o komplexnú prípravu, vďaka ktorej váš domov zostane útulný, teplý, bezpečný a úsporný. A asi s nami budete súhlasiť, že lepšie je problémom predísť, než ich riešiť uprostred mrazov. Základom úspechu je prevencia: stačí sa zamerať na niekoľko kľúčových oblastí, ako je izolácia okien a dverí, kontrola vykurovacieho systému alebo údržba strechy a odkvapov. Navyše existujú aj drobné triky, ktoré môžete počas zimy využiť, treba správne vetranie. Keď všetko správne nachystáte, môžete sa tešiť nielen na nižšie účty za kúrenie, ale hlavne na pokojnú zimu bez nepríjemných prekvapení. Stačí venovať svojmu domu trochu starostlivosti a on sa vám odvďačí.
Utesnite okná aj dvere
Netesniace okná a dvere bývajú najslabším miestom, ktorým z domu uniká teplo. Pokiaľ okolo nich cítite prievan, nezabudnite ich skontrolovať a utesniť. Na to môžete použiť tesniace pásky alebo silikón, ktorý zabráni studenému vzduchu prenikať dovnútra. Problém so zle tesniacimi oknami je možné vyriešiť aj pomocou izolačnej fólie. Rovnakú starostlivosť si zaslúži prahy pri dverách. Teplota sa tiež vo vnútri udrží ľahšie, keď si zaobstaráte ťažké závesy, ktoré fungujú ako ďalšia izolácia a navyše interiér ešte zútulnia.
Doplňte teplo domova pomocou textílií
Pri tkaninách ešte na chvíľu zostaneme – v zime vám môžu výrazne pomôcť ušetriť energiu. Tkaniny totiž nielen dobre izolujú, ale aj akumulujú teplo. Na podlahy sú skvelé hrubé vlnené koberce alebo behúne s dlhým chlpom, ktoré príjemne zahrejú vaše nohy a zlepšia pocit tepla v celej miestnosti. Nezabudnite ani na vankúše a deky, ktoré pomôžu izolovať chlad a dodajú miestnosti kúzelný pocit pohodlia.
Vetrajte krátko a intenzívne
Ďalším z jednoduchých tipov, ako si zimu uľahčiť, je správne vetranie. Namiesto toho, aby ste nechávali okná pootvorené celý deň, je lepšie otvoriť ich na pár minút naplno. Vzduch sa rýchlo vymení, ale teplo v miestnosti zostane. Ak chcete ešte viac ušetriť, môžete zvážiť obstaranie rekuperačnej jednotky. Tá zaistí výmenu vzduchu takmer bez tepelných strát [3] Ďalším spôsobom, ako znížiť náklady na vykurovanie, je inštalácia programovateľného termostatu. S jeho pomocou môžete regulovať teplotu v dome podľa chuti.
Skontrolujte kúrenie a nezabudnite ani na komín
Než udrie zima, je dobré sa uistiť, že všetky zdroje tepla vo vašom dome fungujú bez problémov. Častým problémom sú neodvzdušnené radiátory, ktoré spoznáte tak, že syčia alebo bublajú [2]. Prehliadku si zaslúži aj kotol. A pokiaľ kúrite krbom, kachľami alebo plynovým kotlom, nezabudnite ani na komín. Pred zimou by ho mal vyčistiť kominár, aby ste predišli problémom, ako je hromadenie sadzí, alebo dokonca riziko požiaru.
Dbajte na starostlivosť o strechu a odkvapy
Pred príchodom zimy je dôležité dôkladne skontrolovať strechu a odkvapy, aby vás sneh alebo dážď neprekvapili nepríjemnosťami – od zatekania vody do interiéru až po poškodenie strechy či fasády. Uistite sa preto, že strešné škridly nie sú prasknuté alebo uvoľnené a venujte pozornosť aj problematickým miestam, ako je okolie komína alebo kotvenie bleskozvodov. Nezabudnite vyčistiť odkvapy od lístia a nečistôt, aby voda mohla voľne odtekať a v mrazoch nezamŕzala. Užitočným doplnkom na zimu môžu byť aj tzv. snehové zábrany a to najmä v lokalitách, v ktorých možno čakať veľkú snehovú nádielku [4].
Postarajte sa o záhradu
Pred zimou je potrebné venovať dôkladnú starostlivosť aj záhrade. Pri okrasných záhradách sa zamerajte predovšetkým na ochranu rastlín pred mrazom – ruže obložte čečinou alebo netkanou textíliou a trvalky zakryte lístím. Rastliny v kvetináčoch, ktoré sú vonku, preneste do chránených priestorov, napríklad do garáže alebo pivnice, aby neboli vystavené priamemu mrazu. Pred zimou je dobré záhony dôkladne zrýľovať a pohnojiť, a to hlavne tam, kde plánujete na jar nové výsadby [5]. A pokiaľ máte bazén alebo jazierko, nezabudnite zazimovať aj tieto miesta.
Buďte pripravený na sneh
Zima znamená sneh, takže ak máte pri dome dlhšiu príjazdovú cestu alebo chodník, kúpte si snehovú lopatu alebo malú frézu. Udržiavaný chodník nie je dôležitý len pre vaše pohodlie, ale predovšetkým pre bezpečnosť vás i okoloidúcich - nikto nechce riskovať pošmyknutie na zľadovatenom povrchu. A na záver ešte jedna drobná rada: sneh môže poriadne zaťažiť stromy a kríky. Preto z vetiev občas straste sneh, aby sa pod jeho váhou neohýbali, alebo dokonca nezlomili.
Zdroje:
[1] stavebnictvi3000.cz Pět základních kroků údržby plastového okna před zimou.
[2] stavebnictvi3000.cz Široká, H. Jak snížit spotřebu energie bez nákladných řešení.
[3] stavebnictvi3000.cz Brožová, K. Zásady úsporného vytápění elektrokotlem aneb nejčastější uživatelské chyby.
[4] stavebnictvi3000.cz Ing. Franta, T. Střecha je samostatný objekt.
[5] zahradkari.cz Český zahrádkářský svaz. Rok na zahradě. 2021.
Čítajte tiež: