Podlaha a obklady
Základným prvkom každej miestnosti, ktorý je hocikedy odsúvaný na vedľajšiu koľaj, hoci významným spôsobom dotvára celkový dojem z priestoru, je podlahová krytina. Jedná sa síce o cenovo náročnejší prvok, avšak výrazne vám zmení efekt celej miestnosti. V kuchyni by pritom mala byť umiestnená taká, ktorá je odolná a ľahko umývateľná. Už niekoľko desaťročí dominuje rebríčkom podlahových materiálov vinyl. Ten za posledné roky prešiel vývojom, vďaka ktorému teraz vinylové podlahy ponúkajú vysoký užívateľský komfort aj potrebnú dekoratívnosť. Ich ponuka zahŕňa širokú škálu vzorov a imitácií, dnešné PVC/vinylové podlahové krytiny sú navyše vyrábané zo zdravotne nezávadných a vysoko kvalitných materiálov. Ich výhodou je výborný pomer medzi cenou a kvalitou.
Do kuchýň je možné aplikovať aj drevené podlahové krytiny. Pohybujú sa síce vo vyšších cenových kategóriách než vinyl, ale sú trvanlivé a predovšetkým ich špecifická štruktúra a vzhľad vytvára jedinečný dizajn. V nižšej cenovej skupine sa potom nachádzajú laminátové podlahy ako verné imitácie masívnych drevených podláh z ktorých nie všetky sú vhodné do kuchýň, ale ak zvolíte typ s adekvátnou povrchovou úpravou (napríklad takzvaným zapečatením), môžete sa na ich odolnosť spoľahnúť. Okrem klasickej keramickej dlažby patria medzi nestarnúce krytiny či obklady aj tie z prírodného kameňa, napríklad zo žuly, pieskovca, travertínu, bridlice či dokonca z mramoru. Či už zvolíte leštenú alebo brúsenú povrchovú úpravu, sú nadčasové a ich trvanlivosť je vďaka odolnosti a minimálnej náročnosti na údržbu takmer nekonečná. Alternatívou sú samozrejme aj lacnejšie imitácie kameňa z rozmanitých materiálov, najčastejšie z betónu, prípadne dizajnové stierky.
Z obľúbených prírodných podlahových materiálov spomeňme aj korok, ktorý je príjemný na dotyk, odolný a vďaka spôsobu jeho ťažby aj ekologický. Vďaka širokému výberu vzorov a farebných odtieňov uspokojí aj potreby najnáročnejších investorov.
Farba stien
Nový náter stien nie je náročný na rodinný rozpočet a kuchyňa bude s novou farbou ako vymenená. Zahaliť kuchyňu do nového hávu je možné potom pomerne ľahko pomocou novej výmaľby. Pri výbere farby dbajte na to, aby boli rešpektované základné princípy harmónie, teda aby sa farby vzájomne dopĺňali. Príjemne pôsobí na človeka napríklad kombinácia dvoch farieb rovnakého tónu, ale rôzne sýtosti (napríklad svetlozelená so sýtou zelenou), všeobecne žiadané sú tiež spojenie jednej neutrálnej a jednej pestrej farby (napríklad šedá so žltou). Do kuchýň je všeobecne odporúčaná žltá, ktorá pôsobí optimisticky a interiér presvetlí. Rovnako ako oranžová povzbudzuje chuť do jedla. Naopak modrá je do jedálenských priestorov nevhodná.
V súvislosti s výberom interiérového náteru je tiež potrebné venovať pozornosť tomu, aby neobsahoval väčšie než povolené množstvo nežiaducich prchavých organických látok (VOC). Ide o zlúčeniny, ktoré sa môžu uvoľňovať počas schnutia farby a škodia ľudskému organizmu.
Ak ste sa rozhodli premaľovať alebo vymeniť aj dvierka linky, prispôsobte k nim farbu stien. Medzi efektné a stále moderné prvky patria aj tapety, ktorými môžete dokonale zmeniť výraz celej kuchyne. Tapeta predstavuje spôsob ako dostať do kuchyne farbu, vzor a štruktúru.
Pracovná doska
Zo starej kuchyne spraví novú aj nová pracovná doska či vymenené pracovné dvierka. Medzi drahšie typy pracovnej dosky, ktorá však plní svoju funkciu aj po generácie, patria tie kamenné – zo žuly, mramoru, ónyxu či travertínu, ktoré je možné okrem iného aj podsvietiť. Každý z materiálov potom v priestore doslova zažiari a v kombinácii s niekoľkými menšími úpravami vytvoria originálny priestor s puncom výnimočnosti.
Veľmi efektne však vyzerajú aj pracovné dosky z masívneho, napríklad dubového, bukového či orechového dreva, ale aj z jelše, brezy či dokonca bambusu. Ich atraktívny vzhľad sa dá potom napodobniť aj doskou zo silnej dyhy. Drevo je však oproti kameňu samozrejme mäkší a nasiakavejší materiál, a je teda potrebné ho pravidelne a náležite ošetrovať a povrchovo upravovať voskom či olejom. Najlacnejším variantom sú potom rozmanité laminátové či akrylové dosky.
Nové kuchynské dvierka a úchytky
Ak máte kuchynskú linku zachovanú, ale predsa len túžite po zmene vzhľadu, najlepšou voľbou, ktorá je aj cenovo prívetivá je výmena dvierok a úchytiek. Najlacnejším variantom je premaľovanie skriniek, prípadne olepenie samolepiacou tapetou. Nebojte sa ani kombinácie dvoch farieb na linke a rozdielnou farbou vymaľujte horné a dolné skrinky, čím vytvoríte trendový vzhľad.
Ak však v tom nie ste v tomto zruční, prípadne chcete investovať do nových dvierok, zavolajte si šikovného stolára a ten vám vytvorí na mieru nové, v novom vami vybranom modernom dekore, bude to síce cenovo náročnejšie ako v prípade vami nalepenej fólie, ale efekt bude ako u novej kuchynskej linky.
Svetlo
Kľúčové je v kuchyni aj osvetlenie. Vhodným rozmiestnením nábytku aj svietidiel je možné výrazne ušetriť na elektrickej energii. Umiestnením pracovnej dosky v blízkosti okna minimalizujete potrebu použitia umelého svetla počas dňa. Ak sa usilujete o modernizáciu stropného osvetlenia, využite zapustené či závesné svietidlá s LED žiarovkami. Tie sú mimoriadne účinné a v súčasnosti už bežne dostupné. Ich životnosť môže byť až 60 000 hodín a je možné dokonca vyberať z rôznych farebných odtieňov a meniť tak atmosféru v kuchyni podľa ľubovôle. Vyhýbajte sa len ostro žiariacim svietidlám, ktoré môžu zapríčiniť aj bolesti hlavy.
Kuchynská batéria
Funkčným, ale dnes už aj dekoratívnym prvkom je drezová vodovodná batéria. Moderným kuchyniam v súčasnosti vládnu najmä hranaté tvary batérií. Pri ich výbere každopádne dbajte, aby bola armatúra vyrobená z kvalitných materiálov, ktoré zaručia jej dlhú životnosť aj odolnosť. Obľúbený je napríklad brúsený chróm alebo leštený nikel. Zaujímavým variantom je inštalácia batérie na stenu, kde je prvok ľahko prístupný, a tak aj jednoducho umývateľný. Veľmi estetické je aj takzvané podomietkové riešenie.
Moderné technológie potom zabezpečia, aby nedochádzalo k plytvaniu s vodou. Sortiment väčšiny výrobcov batérií zahŕňa aj typy s eko-funkciami, ktoré sú navrhnuté napríklad tak, aby systematicky prevzdušňovali pretekajúcu vodu, a tým znižovali jej skutočne pretekajúce množstvo bez toho, aby to používateľ pocitovo spoznal. Batérie často ponúkajú aj možnosť voľby režimu studenej vody: v prípade, že je páka v stredovej pozícii, nedochádza k zmiešaniu horúcej a studenej. Nedochádza tak k žiadnemu zbytočnému ohrevu a plytvaniu energiami.
Nová kuchynská zástena
Zástena môžu byť z rôznych materiálov, tá z keramického obkladu tvorí najodolnejší povrch za kuchynskou linkou. Vydrží všetko, teplo, vlhko a údržba nie je náročná. No to neplatí v prípade, že ste si vybrali menší obklad alebo mozaiku, ktorá má množstvo škár. Urobte rozhodujúci krok a vymeňte malý obklad za veľkoformátový s minimom škár alebo z jedného kusu bezpečnostného skla. Dnes sú veľmi moderné aj veľkoformátové potlače na sklo, kedy si môžete vybrať z mnohých dekorov, prípadne zvoliť vlastnú kvalitnú fotografiu a nechať si ju na veľkoformátové sklo vytlačiť.
Zmena vzhľadu stoličiek
Zmena vzhľadu stoličiek je jednou z najjednoduchších vecí, ktoré môžete pre modernizáciu vašej kuchyne urobiť. Môžete ich premaľovať, prečalúniť alebo kúpiť úplne nové. V prípade, že potrebujete viac miesta na sedenie, nahraďte stoličky na jednej strane stola lavicou. Dnes sme obklopení skutočne bohatou paletou materiálov, farieb a dekorov, takže je tu veľký priestor pre vašu tvorivosť a takto vami ručne dekorované veci sa stanú vašou srdcovou záležitosťou, pretože tam zároveň so svojou tvorivosťou vložíte aj kus seba a daná vec potom nadobudne úplne iný rozmer.
Voňavá bylinková záhradka
No a na záver veľmi efektným prvkom môže byť aj vytvorenie bylinkovej záhradky, či už v samostatnom stojane alebo na okennom parapete. Voňavé, chutné, liečivé a pekné bylinky nemusia byť u vás len sezónnou záležitosťou. Vyberte si tie správne a pestujte ich celoročne vo svojej kuchyni. Rozvoňajte nimi váš domov a skrášlite si interiér ich sviežosťou. Prinesie vám to do kuchyne novú sviežosť, vôňu a závan novej energie. Medzi tie nenáročné, ktoré sa oplatí v kuchyni pestovať patrí mäta, rozmarín, oregano, bazalka, pažitka a mnohé ďalšie.
Verím, že sme vás týmto článkom motivovali, či už k samotnej modernizácii existujúcej kuchyne, tak aj k premýšľaniu ako sa sami do tohto procesu zapojiť a začať tvoriť.
Čítajte tiež: