Mnoho majiteľov záhrad, ktorí si chcú v lete dopriať súkromné kúpanie, stojí pred otázkou, či si zaobstarať klasický bazén alebo kúpacie jazierko. Pred začatím výstavby je každopádne vždy dôležité si premyslieť, na čo bude nádrž slúžiť a koľko do nej chcete investovať. Záleží na tom, či máte záujem čisto o kúpanie alebo v ňom chcete mať aj pár okrasných rýb, prípadne máte v pláne novú vodnú plochu využiť len ako okrasný prvok pre chov rýb či pestovanie vegetácie. Práve v kúpacom jazierku je možné chovať ryby (na rozdiel od bazéna). Čo sa týka ceny, tá je veľmi individuálna a vždy sa odvíja predovšetkým od veľkosti a náročnosti jazierka, použitej filtrácie a izolácie.
Plošná veľkosť jazierka (m2) by mala byť prispôsobená veľkosti záhrady. Čo sa týka objemu, zlatou strednou cestou je 30 až 80 m3. V takom jazierku sa dá už zaplávať a pri použití kvalitnej filtrácie sa dá pritom aj kochať pohľadom napríklad na obľúbené koi kapry. Čím je jazierko hlbšie, tým je voda v jazierku stálejšia a menej citlivá na teplotné výkyvy. Pre chov sladkovodných rýb je tiež potrebné počítať s tým, že potrebujú dostatočnú hĺbku pre prezimovanie, ideálne 1,5 metra a viac. S tým všetkým samozrejme poradia odborníci.
Dno jazierka by malo byť vyškárované a do najhlbšieho miesta sa ešte umiestňuje jazierkové čerpadlo či dnová vpusť. Ak sa budete chcieť v jazierku kúpať, je z bezpečnostných dôvodov potrebné, aby toto čerpadlo nebolo umiestnené priamo v jazierku.
Bazén ako jazierko?
Je možné využiť bazén ako jazierko? Áno. V takom prípade sa vybuduje vedľa jazierka s bazénovou vodou ešte plytké jazierko s vodnými rastlinami, ktoré tak tvoria okraj kúpacej nádrže, pričom vody nie sú vzájomne prepojené. Túto variantu je možné zrealizovať do podoby, kedy všetko vyzerá ako jednoliata hladina. Pri stavbe jazierka je dôležité rešpektovanie a zároveň zdôraznenie členitosti terénu a výškových rozdielov. Práve tie umožňujú napríklad vybudovanie vodných kaskád, vodopádov a ďalších prvkov, ktoré mimoriadne zvýšia atraktivitu vodnej plochy v záhrade.
Výhody a nevýhody oboch
Otázka teda znie - jazierko alebo bazén? Každá z možností má pochopiteľne svoje výhody aj nevýhody. Jazierko má oproti bazénu prínos predovšetkým estetický a ekologický, ako je napríklad podpora fauny a flóry. Jazierko v záhrade tiež pozitívne ovplyvňuje lokálnu mikroklímu, voda v ňom nevadí ani alergikom či ľuďom trpiacim ochorením kože. Je ale potrebné počítať s jeho pravidelným čistením. Ak však nebude slúžiť na kúpanie, potom postačí starostlivosť jedenkrát za sezónu. Aj tu sa ale objavujú veľké rozdiely - na jednej strane môžete mať veľmi malé jazierko bez akejkoľvek čistiacej technológie, na druhej strane je možné zvoliť aj zložitý systém biologických čističiek a ultrafialových lámp, ktorý sa svojou komplikovanosťou môže podobať čistiacim systémom chemických bazénov.
Takisto aj bazén môže vyhovovať ľuďom s citlivou kožou – ak ho naplníte slanou vodou, ktorá nedráždi oči ani pokožku, má mierne antiseptické účinky. Táto voľba prináša oproti klasickej bazénovej chémii aj finančnú úsporu. Slanú úpravu vody si pritom môžete zariadiť či už v novom, tak aj v súčasnom bazéne. Výhodou jazierka je ďalej možnosť využitia vodnej plochy po celý rok, na rozdiel od bazéna, ktorý je často len sezónnou záležitosťou - ak teda nie je zastrešený.
K mínusom kúpacích jazierok možno zaradiť ich náročnejšiu stavbu, pokiaľ sa do nej pustíte sami. Miesto pre vybudovanie jazierka musí byť dôkladne vybrané, rovnako tak aj rastliny, ryby či rozmer vodnej plochy. Čo sa týka náročnosti zemných prác, tie sa pri budovaní bazénu a jazierka príliš nelíšia. Náklady na výkopové práce ovplyvňuje veľkosť, hĺbka a tvar brehov. Ak sa zvolia podobné materiály a technológie výstavby - teda betónové jadro kryté fóliou, je cena skeletu kúpacieho jazierka podobná cene bazéna.
Zabudovaný bazén nie je stávka na istotu
Zabudovaný bazén vyzerá oproti tomu klasickému nadzemnému síce prirodzenejšie, aj on však môže esteticky rušiť, najmä ak vhodne nevyriešite jeho okolie. Dôležité je najmä zjednotenie materiálov, farieb a tvarov. Na plochu okolo bazéna sa preto odporúča použiť ideálne rovnaký materiál ako na terasu, spevnené cesty či okolie domu. Rovnako tak kúpacie jazierko by malo byť do záhrady umiestnené čo najprirodzenejším spôsobom.
Ako jazierko, tak bazén majú svoje výhody aj nevýhody. Jazierko ocenia predovšetkým milovníci estetiky a prírodného kúpania. Vzhľadom k prírodným procesom, ktoré v jazierku prebiehajú, je ale potrebné počítať s jeho údržbou. Mnoho ľudí si totiž myslí, že keď si postaví kúpacie jazierko, nebude už potrebný žiadny zásah človeka. Výhoda bazénov potom spočíva predovšetkým v skutočnosti, že jeho realizácia je veľmi rýchla. Výhodou je tiež ľahká údržba bazénu s pomocou bazénovej chémie a bazénovej filtrácie či možnosť pridania ďalších prvkov, ako je protiprúd, zastrešenie či výhrev vody.
Súvisiace články: