Na začiatok projekt priblížime slovami samotných architektov:
"Pre bytový dom Fragment vytvárame koncept vizuálne silnej, nezameniteľnej architektúry, ktorá reaguje na kontext miesta s ohľadom na jeho minulosti i budúcnosť. Popri formálnych a funkčných hľadiskách je to predovšetkým organické napojenie na verejný priestor, ktorý dom Fragment rozširuje, ďalej sprístupňuje a funkčne aj vizuálne dotvára. Súčasťou programu je aj monumentálne sochárske dielo umelca Davida Černého."
Pozvoľná revitalizácia územia umožnila zachovanie pôvodného merítka starého Karlína. Protiváhu jeho klasickej blokovej štruktúre tvorí moderná výstavba solitérnych budov sídliska Invalidovňa. Budova Fragment, stojaca na hranici oboch zón, na kontrasty v stavebnej histórii reaguje a usiluje sa o súladné dotvorenie miesta.
Zvolená architektonická forma dvoch ramien zbiehajúcich sa do jedného bloku odpovedá na lichobežníkový tvar pozemku aj charakter okolitej zástavby. Fragment stelesňuje prechod, či skôr prienik dvoch svetov. Dve hmoty domu na jednej strane evokujú blokovú zástavbu, jedna hmota na strane druhej zástavbu solitérnu. Proces rozpadu blokovej zástavby naznačuje aj pixelizácia fasádnej hmoty. Silným určujúcim momentom je aj kontakt s historickou budovou Invalidovne, na ktorej os je dom situovaný. „S plným rešpektom ku kvalitám Invalidovne a energie tomuto miestu vlastné staviame Fragment do pozície kontrastnej, do role odtlačku dnešnej doby. Transformáciu Karlína prinášame rovnocenný dialóg súčasného a nového, ktorý chápeme ako logickú podmienku kvalitného vývoja.“
V pôdoryse tvoria bloky kompaktný celok usadený na jednotnej transparentnej podstave partera. Smerom do výšky sa jednotlivé fragmenty dynamicky rozpohybujú v reakcii na svoje vonkajšie aj vnútorné prostredie. Rozvoľnený hravý tvar budovy je kontextuálny, nie formálny.
Starostlivé kompozičné odstupňovanie hmoty komunikuje s odlišnými mierkami okolitej zástavby aj ďalšími faktormi okolia. Na jednej strane sa vyrovnáva s dopravnou intenzitou Rohanského nábrežia, na strane druhej využíva všetky príjemné kvality prostredia, ako je bezprostredná nadväznosť na zeleň priľahlých Kaizlových sadov alebo výhľady k dominantám širšieho okolia, napríklad k Vítkovu. Ustupujúce hmoty domu optimálne nastavujú byty aj pobytové átrium na plynutie denného svetla – átrium sa otvára, priestor sa zväčšuje, zostáva neuzavretý, hravý. Boxy, ktoré striedavo vystupujú z hornej i spodnej časti bloku, vyvolávajú hru svetiel a tieňov, ktorá podporuje vnímanie premenlivosti fasády – foriem – v čase. Z pozície okoloidúceho potom jednotlivé „boxy“ fragmentujú celok bloku do príjemného ľudského merítka.
Pre koncepciu domu je zásadná otvorenosť a transparentnosť. Z hľadiska kontinuity, priestupnosti a kultivácie verejného priestoru je dôležitá pozícia voči Invalidovni a parku. Medzi oboma objektmi plynie prirodzená trajektória pohybu. Fragment sa v jej ústí rozostupuje, hmota domu je vykrojená. Prichádzajúci vstupuje do veľkorysého krytého priestoru so sochami, zeleňou a vodným prvkom, ktorý poskytuje zázemie a príjemnú atmosféru pre chvíle oddychu rezidentom aj verejnosti. Na tejto osi je dom priechodný. Verejnosti slúži aj parter domu so službami a drobnými obchodíkmi. Átrium je potom pokojovým priestorom, čiastočne dláždeným a čiastočne zaplneným zeleňou a to vrátane strechy či prvého poschodia.
Bytový dom Fragment ponúka individuálne nájomné bývanie v kombinácii menších, stredných a väčších bytov. Boxy s veľkosťou 3,8 × 3,1 m obsahujú jednu miestnosť a ich ďalším spájaním modulov vznikajú väčšie obytné jednotky. Vďaka jednému investorovi je dom navrhnutý ako jeden funkčný celok s logickou nadväznosťou všetkých prevádzok a údržby.
Dôležitým atribútom dynamickej stavby je pochopiteľne jej konštrukcia. Spočiatku bolo architektmi uvažované komplexné prefabrikované riešenie od koncepcie, optimalizácie až po dopravu a montáž na mieste, a to vrátane prefabrikovanej kúpeľne. Investor sa rozhodol pre konštrukciu zo železobetónu. „Na celom procese si veľmi ceníme, že od úvodných skíc až po finále nedošlo k zmene podoby domu a to nielen z dôvodov kompozičných, ale hlavne z dôvodov technických,“ hovorí David Wittassek, hlavný architekt projektu. Drobné korekcie sa týkali iba zefektívnenia konštrukcie.
Pri obvodovom plášti bolo riešených niekoľko technických variantov. Určujúce bolo zachovať pôvodné tvarové a proporčné riešenie boxov vrátane lodžií. Detaily musia perfektne sedieť, byť pekné a byť funkčné. Stavebná výroba sa dnes preto presúva do dielní a stáva sa strojárinou, čo je aj prípad domu Fragment. Pri montáži sa potom z prevažne technických dôvodov pristúpilo k samostatnej montáži výplní otvorov a následnej montáži prevetrávaného plášťa.
Pre materiál fasády sme zvolili hliníkový kompozitný panel. Pôsobenie poveternostných vplyvov spolu s členitosťou fasády domu podporuje dojem premenlivosti v čase, modus živej stavby. Mesto a dom sú živým, neukončeným procesom. V dome sú navrhnuté už dnes štandardné technológie 21. storočia, ako sú zelené strechy, solárne panely, tepelné čerpadlá, nakladanie s dažďovou vodou, využívanie vlastných zdrojov podzemnej vody.
Autor: QARTA | David Wittassek, Jiří Řezák
Spolupráca: Tomáš Němec, Lukáš Němeček, Michaela Plitz Fričová
Adresa: Rohanské nábřeží 713/8, Karlín, Praha, Česká republika
Investor: Trigema
Projekt: 2017-20
Realizácia: 2021-23
Úžitková plocha: 17800 m2
Zastavaná plocha: 4500 m2
Náklady:1 400 000 000 CZK
Zdroj: https://www.archiweb.cz/b/bytovy-dum-fragment-1
Súvisiace články:
Interiér leteckého hangáru premenený v exkluzívne obytné priestory
Solidárny hotel na Seine postavili Česi