Novostavba s históriou
Majitelia kúpili jeden z najmenších bytov v modernom projekte v Spálenej ulici s názvom Spálená 5. História niekdajšej administratívnej budovy siaha až do roku 1887, kedy tu podľa architektov Janošovského a Zábranského vznikol trojpodlažný objekt s eklektickou fasádou. V roku 1926 bola stavba navýšená aj rozšírená smerom do vnútrobloku a fasáda sa v duchu doby posunula do funkcionalistického štýlu. Nedávny radikálny zásah potom premenil budovu v multifunkčný objekt, kde sa okrem komerčných a administratívnych priestorov, nachádzajú tiež bytové jednotky v podobe štúdií a rezidenčných penthousov.
Dobrá investícia
Kúpa malého bytu na exkluzívnej adrese a vo výnimočnom projekte, ktorý získal množstvo ocenení, bola programovou investíciou. Za mnoho rokov buď ponúkne možnosť pohodlného samostatného bývania jednému z detí súčasného majiteľa, alebo zostane "len" stabilnou finančnou poistkou pre nepredvídané životné situácie. Zatiaľ je určená na prenájom. K tomu účelu je tiež priestor vybavený - prakticky, ale zároveň premyslene prívetivo a komfortne. Skrátka tak, aby ponúkol pohodlie a pocit domova, hoci prechodného.
Tehlová stena ktorá upúta
Vybavenie bytu bolo zvolené na základe pomeru cena - výkon s tým, že majiteľ investoval, kde to malo zmysel. Kúpeľňa je od developera štandardne vybavená komfortnou talianskou sanitou a prvkami značky Geberit, obklady a dlažby už majiteľ vydal podľa svojho výberu - pochádzajú od talianskeho výrobcu Imola Ceramica. Na podlahu v obytnom priestore bolo zvolené masívne drevo. Za zmienku stojí stena obložená tehlovými pásikmi. Prvotná idea počítala s obkladmi, ktoré tehlovú stenu imitujú, ale na trhu sa nepodarilo nájsť produkt, ktorý by pôsobil skutočne vierohodne. Majiteľ teda zakúpil na Morave skutočné lícové tehly získané z demolácie domu z roku 1918, ktoré nechal narezať na pásiky. Remeselníci potom starostlivo skladali 750 kusov pásikov na stenu tak, aby dojem, že prichádzajúci stojí pred skutočnou tehlovou stenou, bol stopercentný.
Vybavenie interiéru
Pokiaľ ide o vybavenie, jedná sa o zmes bežných, sériovo vyrábaných kusov a detailov, ktoré celku dodávajú dojem exkluzivity. To je prípad mnohoročného stola a stoličiek, ktoré majiteľ vytiahol zo starej povaly a zveril do starostlivosti odborníčke na renováciu starého nábytku, alebo nočných stolíkov - skutočných dubových klátov. Na súčasnosť potom odkazujú betónové prvky, akými je stierka použitá na kuchynskej linke, ale aj doplnky, misa na ovocie alebo betónové objímky svietidiel. Tie predstavujú dizajnové číre žiarovky bez tienidiel s priznanými káblami visiacimi pri strope.
Budúce doplnky
Byt má ponúknuť útočisko ľuďom na dobu niekoľkých dní, maximálne týždňov a tak nebol kladený dôraz na žiadne veľkokapacitné úložné priestory. Možnosť odloženia základných osobných vecí tak zatiaľ ponúka malá predsieň, nemý sluha a police v obývacom priestore či v kúpeľni. Ak by mal raz priestor slúžiť na trvalé bývanie, nie je problém dovybaviť ho napríklad vstavanou skriňou alebo komodami.
Vizitka bytu:
• Dispozícia: 1+kk
• Úžitková plocha: 35,9 m2
• Podlahy: masívny (dub), keramické (60 x 60)
• Okná: drevené, biele, trojsklo
• Dvere: posuvné biele
• Vykurovanie: centrálne