Obnovený areál Slnečných kúpeľov v Luhačoviciach vznikol rekonštrukciou nevyužívaných kúpeľných objektov a teraz slúži ako unikátny doklad kúpeľníctva a kultúrnej atmosféry počiatku 20. storočia. V zrekonštruovaných Slnečných kúpeľoch sa snúbi luhačovická kúpeľná tradícia a typická Jurkovičova architektúra s moderným poňatím trávenia voľného času. V celom areáli sa zachovala jedinečná nálada z doby najväčšieho rozkvetu kúpeľov.
História areálu
História miesta sa začala písať roku 1710, kedy poddaný Mikuláš Sedlár získal od majiteľa panstva Wolfganga Serényiho dovolenie na výstavbu mlyna. Mlyn stál na úpätí hory Jastrabí, poháňaný bol vodou z rieky Hornej Olšavy a rodu Sedlárom patril do roku 1860, kedy ho odkúpili späť majitelia panstva Serényiovej. Tí ho s ostatným majetkom vložili v roku 1902 do 1. kúpeľnej akciovej spoločnosti založenej MUDr. Františkom Veselým. Prestavbou mlyna na Vodoliečebný ústav bol poverený architekt Dušan Jurkovič. Tá prebehla veľmi rýchlo a ešte v tom istom roku bola vodoliečba otvorená pre kúpeľnú sezónu. Úspornosť a krátka doba prestavby znamenali potrebu zachovania väčšiny starších konštrukcií. Vodoliečba fungovala v objekte cca 100 rokov a počas tejto doby prebehlo niekoľko stavebných úprav (napríklad, ako šiel čas, plaváreň sa sprístupnila aj ženám, preto bolo nevyhnutné vybudovať v objekte priestor pre prezliekareň nielen pre mužov, ale aj pre ženy – pozn. redakcie) . Plaváreň bola funkčná až do roku 1995, kedy spôsob napájania bazéna riečnou vodou prestal vyhovovať hygienickým predpisom. Dnes je tu vytvorený okrasný biotop.
Ďalšie dve budovy v areáli nadväzujú svojim tvaroslovím na Jurkovičove stavby. Prvá z nich je bývalá kúpeľná práčovňa s kotolňou z roku 1909, ktorej staviteľom je Josef Schaniak a teraz tvorí vstup do múzejnej expozície. Druhou je stavba Slatinných a sírnych kúpeľov architekta Jana Kočí z roku 1909. V roku 1941 bola zahájená nadstavba Slatinných kúpeľov architektom Adolfom Vítámvásom a prevádzka bola rozšírená o Sírne kúpele. Na začiatku 21. storočia už objekt značne chátral a bolo treba sa rozhodnúť, čo s ním.
Rekonštrukcia
Na to, ako rekonštrukcia prebiehala, sme sa opýtali Ing. Dalibora Chrastinu z tlačového odboru akciovej spoločnosti Kúpele Luhačovice, ktorý si na nás na začiatku mája v Luhačoviciach urobil čas. Dalibor Chrastina rozprával: „Rekonštrukcie boli naplánované ešte pred obdobím covidu (pandémia covidu v ČR sa datuje od marca 2020 do 5. mája 2023) a keď začali (prebiehali v rokoch 2021–2024), tak to práve v období, ktoré bolo pre samotné kúpele a našu spoločnosť Kúpele Luhačovice, a.s. naozaj veľmi náročné. Chýbali plánované príjmy. Nikto netušil, ako sa situácia bude vyvíjať. Napriek tomu sme sa rozhodli rekonštrukciu realizovať. Počas nej bol obnovený Vodoliečebný ústav, Riečne a slnečné kúpele, Sírne a slatinné kúpele a ďalšie technické objekty. Investícia do obnovy areálu Slnečných kúpeľov sa skladala z dotačnej a nedotačnej časti. Práce, ktoré podliehali dotačnému projektu, boli dokončené v závere roku 2023. V súčasnosti prebiehajú ďalšie činnosti a úpravy, ktoré sa týkajú predovšetkým bývalých Riečnych a slnečných kúpeľov alebo novovytvorených priestorov pre komerčný predaj. Dokončenie sa plánuje na koniec mája 2024.“ Na začiatku mája, kedy sme v Luhačoviciach boli, na dokončenie kabínok v plavárni a okolí usilovne pracovalo hneď niekoľko remeselníkov a to aj počas sviatkov a víkendov.
Ďalej pokračoval: „Projekt obnovy jednotlivých objektov aj okolitého exteriéru spracoval architekt Petr Všetečka a prebehol pod dohľadom pamiatkovej starostlivosti Národného pamiatkového ústavu ÚOP Kroměříž a Odbore životného prostredia – pamiatkovej starostlivosti MeÚ Luhačovice. Celková investícia presiahla 150 mi. Kč, z toho cca 70 mil. tvorí dotácia IROP. Zostávajúcu časť financovala akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice, ktorá poskytla projektu popri vlastných zdrojoch financovania tiež personálnu a organizačnú podporu a nad rámec projektu investovala do úprav nepodliehajúcich dotácii.“
Muzeálna expozícia
Muzeálnu expozíciu sme osobne navštívili, ako už bolo povedané vyššie. Vchádza sa do nej z budovy bývalej kúpeľnej práčovne a umiestnená je nad Vodoliečebným ústavom. Srdcom expozície je práve reštaurovaný objekt Vodoliečebného ústavu. Dostanete sa doň spojovacou chodbou. Najskôr idete po schodoch dole (možno ísť aj výťahom), kde nájdete expozíciu venovanú histórii miesta, na poschodiach expozíciu venovanú dielu slovenského architekta Dušana Jurkoviča a väzbám hudobného skladateľa Leoša Janáčka k Luhačoviciam. Ako sa dozviete, obaja páni mali k Luhačoviciam vrelý vzťah.
Riaditeľka Slnečných kúpeľov Hana Felcmanová o expozícii povedala: „Dominantou hlavnej prehliadkovej terasy je hodnotne zreštaurovaná Jurkovičova Odpočíváreň vybavená replikami pôvodného mobiliára z roku 1902. Nechýbajú ani artefakty z pôvodného mlyna na ktorého mieste bol Vodoliečebný ústav vystavaný, ani autentický model znázorňujúci podobu areálu z roku 1910. Druhé podlažie je venované Leošovi Janáčkovi a jeho tvorbe s možnosťou posluchu hudobných ukážok, vrátane televízneho záznamu Glagolskej omše. Návštevníci môžu pamiatku voľne prechádzať, zdržať sa ľubovoľne dlho na ktoromkoľvek mieste. V prípade záujmu je možné objednanie komentovanej prehliadky so sprievodcom.“
Musíme povedať, ÁNO, je to tak. Expozícia nás uchvátila a nakoniec sme v nej pobudli takmer tri hodiny. Navyše je v mieste cukráreň s príjemnou obsluhou. V bezprostrednej blízkosti Vodoliečebného ústavu sa nachádza tiež bývalá plaváreň s bazénom a kabínkami. Rovnako sa rekonštruuje a vzniká tu okrasný biotop. Vodoliečebný ústav aj Slnečné kúpele sú kultúrnou pamiatkou. Budova bývalej Vodoliečby je zároveň zapísaná na indikatívnom zozname návrhov na národnú kultúrnu pamiatku.
Na záver
Ak sa vyberiete do Luhačovíc, určite si tento areál nenechajte ujsť. Ide o nesmierne vydarený projekt, kedy došlo k obnove historického areálu a oživeniu miesta, ktoré po mnoho rokov chátralo. Tým prinieslo nový život do srdca kúpeľného mesta. Navyše, okrem štandardného návštevníckeho využitia, dokáže poskytnúť ideálne zázemie na konanie kultúrnych podujatí pre dospelých i deti, tematické dni a výstavy. Viac informácií nájdete na stránkach www.LazneLuhacovice.cz alebo na www.slunecni-lazne.cz.
Čítajte tiež: