„Rozhodli sme sa zmodernizovať náš štvorročný dom. Chceli sme nižšie mesačné prevádzkové náklady a ekologickejšie riešenie,” objasňuje majiteľ domu Lukáš Baculák. Jeho štvorčlenná rodina z oravskej obce Klin sa dovtedy spoliehala na elektrický kotol. A hoci im dobre slúži, v budúcnosti chceli byť nezávislejší od rastúcich nákladov na energie. Urobili preto prvý krok k obnoviteľným zdrojom energie.
Energia zo vzduchu
„Kľúčovou informáciou je, že súčasný vykurovací systém sa dá v staršom dome jednoducho rozšíriť. A rozsiahla rekonštrukcia nebude nutná,“ vysvetlil Ing. Adam Brestovský, odborník na technológie značky Protherm. Vysoká spoľahlivosť, bezúdržbovosť, odbremenenie od nestabilných cien energií, vyššia energetická účinnosť a nižšie prevádzkové náklady. To všetko boli dôvody, ktoré presvedčili majiteľa domu pre tepelné čerpadlo GeniaAir Mono typu vzduch/voda. A to v kombinácii s elektrokotlom, ktorý v systéme zostáva zapojený aj naďalej. Z pôvodnej kotolne sa teda žiadna technológia nevyhodila.
„Tepelné čerpadlo dokáže využívať až 2/3 obnoviteľnej energie zo vzduchu, ktorá je všade okolo nás a zadarmo. Bude pracovať väčšiu časť roka,“ vysvetľuje fungovanie doplneného systému expert značky Protherm, Ing. Adam Brestovský. Elektrokotol teda nie je neustále v prevádzke, ako to bolo v pôvodnom vykurovacom systéme, po novom bude slúžiť hlavne počas najchladnejších dní vykurovacej sezóny. Takýto systém je efektívnejší a pripravený na budúcnosť, keďže zníži prevádzkové náklady a prispieva k nižšej uhlíkovej stope. Expert pripomína, že ide o tepelné čerpadlo s klimaticky najšetrnejším chladivom R290.
Bez stavebných úprav
Medzi výhody, ktoré si obvykle pochvaľujú majitelia domov, patrí nenáročná montáž. „Toto tepelné čerpadlo vzduch/voda sa inštaluje rýchlo a jednoducho, doplní sa do existujúceho vykurovacieho systému,“ skonštatoval Róbert Pakos, externý servisný technik pre značku Protherm. Montážnici z realizačnej spoločnosti P-weld s.r.o. dodali, že montáž zvykne trvať jediný deň, bez búrania a výrazných stavebných úprav. Inštalácia v dome Baculákovcov začala položením a pripevnením tepelného čerpadla GeniaAir Mono na nachystaný podstavec pri vonkajšej stene domu. Jeho umiestnenie v exteriéri bolo vopred skonzultované s odborníkom, aby sa minimalizovali vibrácie a neznásoboval hluk.
Ďalšie kroky sa diali v technickej miestnosti, kde na stenu blízko elektrokotla osadili 45 l akumulačný zásobník. Technici vypustili vodu z pôvodného vykurovacieho systému a rozpojili potrubie pod elektrokotlom. Prevŕtali dieru do obvodovej steny domu pre rozvody tepelného čerpadla. Nový akumulačný zásobník a tepelné čerpadlo následne napojili do systému. Nevyhnutná bola aj montáž elektroinštalácie a malej vnútornej jednotky tepelného čerpadla (riadiaceho modulu). Inštalácia sa skončila ešte v ten istý deň nastavením systémového regulátora (na stene v technickej miestnosti) a rýchlym školením pre majiteľa domu.
Fungovanie nového systému
Dom Baculákovcov disponuje podlahovým kúrením. O správne a nákladovo efektívne prepínanie medzi tepelným čerpadlom a elektrokotlom sa stará inteligentný systémový ekvitermický regulátor. Ten automaticky (podľa vonkajšej teploty) zvolí najhospodárnejší zdroj.
V našich podnebných podmienkach to znamená, že prevažnú časť roka sa o vykurovanie a ohrev vody v dome stará práve ekologické a ekonomické tepelné čerpadlo. Odborníci dodávajú, že GeniaAir Mono sa osvedčilo aj pri modernizáciách starších systémov s radiátormi.
Rodinný dom v Kline na Orave obsahuje technológie):
- tepelné čerpadlo Protherm GeniaAir Mono vzduch/voda (5 kW, A+++)
- vnútorná jednotka tepelného čerpadla (riadiaci modul HP IM)
- akumulačný zásobník 45 l pre zväčšenie objemu vody v systéme
- ekvitermický systémový regulátor Protherm MiPro Sense
- pôvodný elektrokotol Protherm RAY, pôvodné rozvody i zásobník TV
Prečítajte si tiež:
Hlučnosť vonkajších jednotiek tepelných čerpadiel
Tepelné čerpadlo a ako mu porozumieť
Pravda a nepravda o tepelných čerpadlách