Vlastnosti muriva domu sú kľúčové. Keramzitbetón patrí do kategórie ľahčených betónov. Zachováva si všetky priaznivé vlastnosti klasického betónu, ale na rozdiel od neho má nižšiu hmotnosť a pritom je minimálne rovnako odolný voči nepriaznivým vplyvom prostredia. V stavebníctve je veľmi obľúbený. Nájsť ho môžete v stropoch, podlahách či na strechách. Vyrába sa z neho tiež prefabrikované murivo (panely, kvádre...) a bez problému sa hodí sa aj pre rozsiahlejšie monolitické konštrukcie. Správne použité stavebné prvky z keramzitbetónu navyše postačujú ako tepelná izolácia, takže do nej nie je potrebné investovať ďalšie financie. Práve montované domy z keramzitbetónu sú v Európe populárne už niekoľko desiatok rokov - a to najmä v Nemecku a Škandinávii.
Čo je to keramzitbetón?
Ľahký keramický betón (nazývaný tiež ako keramzitbetón alebo Liaporbetón) sa vyrába umelo z prírodných surovín a v stavebníctve má svoje neodmysliteľné miesto. Skladá sa z cementu, piesku, vody a z keramzitu (keramického kameniva), ktorý mu prepožičiava výnimočné tepelnoizolačné vlastnosti a nízku objemovú hmotnosť. Keramzitové perly sa potom podľa frakcie používajú napríklad ako tepelnoizolačné zásypy stropov, plnivo betónovej zmesi, zásyp tvaroviek, filtračné a drenážne vrstvy, ako dekorácia a tiež pre vytváranie ľahčených substrátov pre čoraz obľúbenejšie zelené strechy. Využitie nájde keramzit aj ako zimný protišmykový posyp ciest a chodníkov či v akvaristike.
Ľahký betón v stavebníctve
Keramzitbetón má teda oproti klasickému betónu množstvo výhod. Do stavebníctva prináša predovšetkým nové možnosti pre novostavby aj rekonštrukcie. Možno ho využiť či už pre výrobu tvárnic a schodísk, tak betónových zmesí. Práca s ním je navyše pomerne jednoduchá a s trochou šikovnosti s ním budú vedieť zaobchádzať aj domáci majstri. Hodí sa pre základy domov všetkých konštrukcii - od montovaných po murované. Jeho výhodou je jednoduchá montáž a rýchla stabilizácia základovej škáry. V porovnaní s klasickým betónom je keramzitbetón pevnejší a odolnejší, takže rodinné domy postavené z tohto materiálu majú veľmi dlhú životnosť. Oproti bežnému betónu má zhruba tretinovú objemovú hmotnosť. V budovách, ktoré sú z keramzitbetónu odliate, je príjemná mikroklíma, rovnako ako napríklad v tehlových stavbách. Aj z pohľadu požiarnych predpisov je na tom tento materiál veľmi dobre, pretože patrí do najvyššej triedy protipožiarnej odolnosti. Ďalším benefitom je mrazuvzdornosť. Steny z keramzitbetónu dokážu akumulovať teplo vytvorené vo vnútri domu, vedia pohlcovať zvuk, sú nehorľavé, odolné proti hmyzu i hlodavcom.
Domy postavené za pár dní
Ak chcete stavať dom z keramzitbetónu, na výber máte dva základné stavebné systémy a to stavbu z keramzitbetónových tvárnic či stavbu montovaného domu z veľkoplošných keramzitbetónových dielcov. Veľkou výhodou domov z keramického betónu je rýchlosť výstavby. Na stavbu sú dovezené už hotové dielce, v ktorých sú už pripravené diery na rúrky pre elektroinštaláciu vrátane krabičiek a drážky pre rozvody vody a plynu. Rozvedenie sietí po dome je tak jednoduchšie ako napríklad u tehlových domov. Vďaka keramzitbetónu môžete bývať v novom rodinnom dome v rekordne krátkom čase. Samotná montáž ekologického domu z keramických prefabrikovaných stien trvá niekoľko hodín v závislosti na zastavanej ploche. Nejde ale o panelové prefabrikáty. Na rozdiel od panelu je vŕtanie do steny z tohto materiálu veľmi jednoduché, v podstate sa nelíši od klasickej tehly. Vďaka rýchlosti výstavby sú rodinné domy z keramzitbetónu tiež cenovo dostupné. Vlastnosti tohto materiálu navyše umožňujú, aby boli obvodové steny tenšie, než napríklad u tehlových domov. Vďaka tomu ušetríte časť úžitkovej plochy - u bežného rodinného domu s podlahovou plochou 100 m² je to až desať percent. Nevýhodou domov z keramzitbetónu však môže byť ich vzhľad, ktorý napríklad v porovnaní s drevostavbou nie je toľko atraktívny.
Porovnávajte a na murive nešetrite
Nech už sa rozhodnete pre keramzitbetón, klasický murovaný dom, alebo drevostavbu, pamätajte, že stavebný materiál výrazne ovplyvní komfort vášho bývania na dlhé roky a preto jeho výber nepodceňujte a rozhodne na ňom nešetrite. Nižšia vstupná investícia totiž neskôr môže znamenať vyššie prevádzkové náklady alebo dodatočne vynaložené finančné prostriedky na rekonštrukciu.
Zdroje:
[1] www.zakladani-domu.cz