Pri hľadaní vhodného projektu, ktorý by si zaslúžil pozornosť našich čitateľov, nás oslovila realizácia vnútornej časti dvoch nedávno dokončených apartmánov v Harrachove. Ich návrh, ktorého sa zo štúdia Kvalitár chopil architekt Jiří Dohnal, možno nadnesene označiť ako surový s prvkami romantického štýlu. Dizajn mezonetových bytov, o ktorých je reč, pôsobí na prvý pohľad luxusne, až okázalo, avšak industriálnosť v spojení s ľudovými architektonickými prvkami aj tradičnými materiálmi dotvárajú charakter danej realizácie tak, aby bolo všetko ideálne vybalansované.
Priemyslový dizajn, minimalizmus a špičkové osvetlenie
Oba byty zaujímajú priestor najvyššieho poschodia a podkrovia bytového domu. Ten bol navrhnutý s ohľadom na tunajšiu horskú atmosféru, avšak zahŕňa aj moderné technické riešenia, ktoré poskytujú užívateľom stavby maximálny komfort. Použité prírodné materiály ako drevo (kartáčovaný dub, smrek, recyklované rezivo zo starých objektov s patinou a špecifickou farebnosťou), OSB dosky, oceľ (prírodná, nerez alebo opatrená čiernou povrchovou úpravou) alebo betón (cementová stierka, vláknobetonové škrupiny) dodávajú interiérom nádych priemyselného dizajnu. Oproti tomu lakované plochy a sklo sú s touto rustikálnosťou v kontraste a fungujú ako minimalistická bodka za celým projektom.
Autor návrhu kladie tiež dôraz na kvalitné osvetlenie priestoru. Interiér je cez deň veľkoryso presvetlený fasádnymi aj strešnými oknami, zatiaľ čo večer či v noci sú zdrojom svetla dômyselne volené svietidlá. V otvorených obývacích miestnostiach so závesnými krbmi a šikmými stropmi, ktoré kopírujú kontúru strešnej konštrukcie, sú napríklad aplikované spot reflektory s premennou optikou (nastaviteľný kužeľ svetla) v systémových závesných lištách.
Dva podobné, ale pritom ľahko rozpoznateľné byty
Prvý byt sa od hlavného konceptu opísaného v predchádzajúcich odstavcoch navyše líši spracovaním povrchov v kúpeľni, ktorá sú opatrené veľkoformátovými keramickými obkladmi doplnenými betónovými zariaďovacími predmetmi. Podlahovú krytinu tu tvorí liate terazzo, v ostatných miestnostiach ide o dubovú lamelu konzervovanú tvrdým voskovým olejom.
Byt číslo dva vystihujú najmä priznané konštrukčné materiály ako betónové tvárnice a stropy či OSB dosky. V kúpeľniach zaujmú priemyselné epoxidové podlahy a zvislé plochy kaleného skla s veľkoformátovými fotografickými reprodukciami vytvorenými UV tlačou. Tu sa na obkladoch stien a stropov uplatnilo aj patinované drevo. K tomu všetkému interiér dotvárajú farebné lakované povrchy, napríklad kuchynská nábytková zostava v odtieni horčicovo žltej. V ostatných miestnostiach je položená dubová priemyselná mozaika.