Rodinné domy alebo chaty nie sú zďaleka všetko, čo je možné z dreva postaviť. V minulých rokoch sa aj u nás typológie moderných budov s drevenou konštrukciou rozšírila na rozmanité verejné stavby – od materských škôl cez administratívne budovy po rekreačné stavby, vyhliadkové veže a ďalšie.
Kto Salón drevostavieb navštevuje pravidelne a sleduje vývoj v odbore, vie, že drevostavby sa stávajú celosvetovým trendom. Stavať z dreva čím ďalej väčšie, aj viacposchodové budovy, umožňujú nové progresívne technológie a materiály. Vďaka nim možno - z hľadiska únosnosti i požiarnej bezpečnosti - vytvárať bezpečné drevené alebo hybridné konštrukcie. V oblasti výškových drevostavieb bežia v istom zmysle celosvetové "preteky" o prvenstvo. To aktuálne patrí objektu Mjøsa Tower v Nórsku, ktorý meria skoro 86 metrov. Viedenský drevený mrakodrap vysoký 84 metrov (s hybridnou konštrukciou so 75% podielom dreva), ktorý na minuloročnom Salóne drevostavieb v Prahe v CAMP predstavil rakúsky architekt Oliver Sterl (RLP Wien), sa po niekoľkých mesiacoch prvenstva ocitol na druhej priečke. Vývoj ide razantne vpred.
V podmienkach našich krajín majú pionieri drevostavieb skromnejšie, ale ušľachtilé a zmysluplné ambície. Želajú si viac verejných a viacpodlažných stavieb z dreva najmä v mestách - pre lepšiu vonkajšie klímu, atmosféru i pre zdravšie prostredie na bývanie a prácu vo vnútri budov. Jednou z prvých lastovičiek, ktoré poukázali na reálnosť týchto vízií, bola na Salóne drevostavieb 2017 v Prahe štvorposchodová multifunkčnú veža GROW UP, postavená tímom architektov realizujúcich drevostavby PRODES / Domesi z CLT panelov. Kto prvenstvo tohto objektu, držiteľa ocenenia Big See Wooden Award 2019 v slovinskej Ľubľane, prekoná? Možno, že niektorý z účastníkov ďalšieho ročníka Salónu drevostavieb...