LINK Arkitektur s 15 pobočkami a 500 zamestnancami po celej Škandinávii patrí medzi 50 najväčších architektonických kancelárií na svete. Pobočka v meste Bergen v západnom Nórsku má 43 zamestnancov a prevažnú väčšinu z nich tvoria ženy. Anne R. Bøthun je jednou z vedúcich v Bergene a spoločne so Sonjou Fastenrathovou sprevádzali investora, aj celú komunitu v Øystese vrátane stavebnej firmy náročným a dlhodobým procesom výstavby centra Hardangerbadet. Keď dnes miestni obyvatelia hovoria o tejto budove, spomínajú diamanty a drahokamy a nemyslia tým len strieborne lesklú hliníkovú fasádu, ktorá odráža slnečné lúče aj pestré farby fjordu.
Vysoko funkčná viacúčelová budova má bohaté priestorové využitie. Je v nej nielen hotel a verejný bazén, ale miesto tu majú aj ordinácie lekárov, terapeutické centrum a lekáreň. Vďaka tomuto projektu si obyvatelia Øystesa uvedomili, že aj napriek rozdielnym záujmom a povahe majú jednu vec spoločnú. Chcú mať možnosť okúpať sa v každom ročnom období, v zime alebo aj počas zlého počasia a nezostávať doma. Hardangerbadet s plaveckým a rodinným bazénom, lezeckou stenou, tobogánom, termálnym bazénom a saunou je navrhnutý tak, aby vyhovoval potrebám všetkých rôznych vekových skupín. Vďaka tomu sa tu stretávajú aj ľudia, ktorí toho o sebe predtým veľmi nevedeli. Keď máte na sebe plavky, bavíte sa s ostatnými úplne inak, než keď pijete pivo v bare. Sociálna udržateľnosť projektu je preto obrovská. Pri debatách o kúpalisku sa často spomínajú pojmy ako klenot a komunita. Dnes sú na túto stavbu všetci miestni obyvatelia skutočne hrdí, čo potvrdzuje aj plavčík.
Na pozemku v centre Øystese stál už od 60. rokov 20. storočia hotel postavený z tehál a tmavého dreva. Architektonická prístavba sa od neho mala odlišovať a zároveň tvoriť priestorovú jednotu s existujúcou budovou. Medzi novostavbou a rekonštruovaným hotelom vzniklo záhradné nádvorie, ktoré je otvorené smerom k fjordu. Týmto smerom sa otvára aj bazén s veľkými sklenenými prvkami. Objem budovy bol rozdelený na menšie objekty, aby sa merítko prispôsobilo stavbám v okolí. Každá štruktúra dostala iný materiál fasády. Architekti sa inšpirovali tradičnými stavebnými technikami a použili bridlicové kamene a zvislé drevené latovanie. Reprezentatívne budovy v oblasti bývali obložené kosoštvorcami z bridlice – v Nórsku sa im s prižmúrením oka hovorí sirupsnipper, pretože vyzerajú ako forma perníka, ktorá je pre Nórsko typická.
Štúdio LINK Arkitektur reinterpretovalo tvary tradičnej strešnej krytiny na fasáde pri pobreží pomocou hladkých hliníkových falcovaných fasádnych šablón 44 × 44 od spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte v špeciálnej farbe prírodný hliník. Falcované šablóny z plne recyklovateľného materiálu sú novým stvárnením typickej formy strešnej krytiny tohto regiónu a vyjadrujú rešpekt a úctu štúdia LINK Arkitektur k tradíciám a trvalo udržateľnému rozvoju. Pre klampiara Kjell-Arne Flotveho, ktorý hliníkovú fasádu so svojimi kolegami z Blikkenslagar Flotve AS inštaloval, je Hardangerbadet doposiaľ najveľkolepejším projektom, ktorý realizoval. A to aj napriek tomu, že je v širokom okolí kvamského regiónu jediným klampiarom. Aj preto je na túto prácu vo svojom rodnom Øystese náležite pyšný.
O projekte:
Krajina: Nórsko
Objekt, miesto: plavecká hala, Øystese
Typ stavby: novostavba
Architekti: LINK Arkitektur
Realizácia: Blikkenslagar Flotve AS
Typ fasády: PREFA fasádna šablóna 44 × 44
Farba fasády: farba na prianie – prírodný hliník
Súvisiace články:
Hliník - materiál 21. storočia
Fascinujúca fasáda
Dom ako socha
Individuálny dizajn pre vašu fasádu