Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 19.4.

Kongresové centrum, ktoré sa otočilo chrbtom k typickej veľkej krabici, to je Te Pae na Novom Zélande

Zverejnené: 17. 6. 2022

V lietadle letiacom ponad širokú rieku Rakaia na ceste do Christchurchu architekta Woodsa Bagota z architektonickej kancelárie Warren & Mahoney, Woods Bagot napadla myšlienka. Písal sa rok 2014 a Mendes cestoval do dielne na začiatok návrhu budovy. Využil príležitosť z lietadla odfotografovať charakteristické spletené koryto rieky Avon a podnietilo ho to k prezieravému a zásadnému nápad na dizajn nového kongresového centra.

Zakrivená fasáda s obkladom v dizajne rybacej kosti. Nevšedná budova kongresového centra, ktorá vás zaujme už z diaľky. Foto: Dennis Radermacher

Zakrivená fasáda obložená rybími kosťami – aj takto môže byť poňaté kongresové centrum

Kľukatá budova s výhľadom na novozélandskú rieku Avon sa má vyhnúť bežnému vzhľadu „veľkej krabice“ konferenčných centier. Kongresové a výstavné centrum Te Pae zahŕňa sálu a výstavné priestory s kapacitou 2 000 miest, ako aj priestory na stravovanie a zasadacie miestnosti.

Woods Bagot a Warren & Mahoney posunuli tieto funkčné oblasti do stredu a lemovali okraj budovy presklenými foyermi, ktoré rámujú výhľady von. „Na rozdiel od konvenčných kongresových centier, ktoré majú tendenciu byť všeobecným „veľkým boxom“, je budova menšia a zabalená do tekutej fasády,“ povedal Woods Bagot.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

S odkazom na dedičstvo predkov

Podobne ako pri rekonštrukcii, ktorá nasledovala po zemetrasení v Christchurch v roku 2011, aj dizajn kongresového a výstavného centra Te Pae súhlasí s dedičstvom pôvodných obyvateľov Nového Zélandu.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

Dláždený exteriér centra, nepravidelné zakrivené časti a okná, ktoré pretínajú jeho tvar, odkazujú na spletené korytá Canterburských plání a podobu južných Álp na Novom Zélande – obe dôležité miesta v histórii Ngāi Tahu. Architekti sa rozhodli integrovať zariadenie do centra mesta a otočili ho aj tvárou k rieke – geniálny ťah pre novú mestskú citlivosť Christchurchu. Hlavný vchod sa otvára na Oxford Terrace a umožňuje návštevníkom ľahký prístup k novému nábrežiu Te Papa Ōtākaro / okrsku rieky Avon. Pri minimalizovaní vplyvu hmoty budovy je dizajn Te Pae schopný hostiť až 2 000 delegátov naraz.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

Mnohé kongresové centrá vyzerajú a pôsobia ako malé letiská – dlhé chodby bez prirodzeného svetla, preplnené nápismi, obrazovkami a ľuďmi. Te Pae je iné. Väčšina pohybu ľudí sa odohráva v oblastiach, ktoré sa zdajú byť takmer organické. Chodby sú plné prirodzeného svetla a výhľad z nich je na všetky strany.

Foyer Kongresového a výstavného centra Te Pae sa rozprestiera tak, že tvorí „organickú cestu“ okolo južnej strany budovy, kde eskalátory a schody vedú až do posluchárne a k jednotlivým sálam. Vo vnútri posluchárne sa zakrivené formy exteriéru budovy odrážajú v širokých bielych paneloch, ktoré pokrývajú steny.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

„Takmer 43 000 fasádnych dlaždíc – v piatich variáciách, individuálne očíslovaných a umiestnených – evokuje rozľahlé riečne krajiny, ktoré tvorili Canterburské pláne,“ dodal Woods Bagot.

Námestie sa spája so vstupmi do centra, ktoré vedú do svetlého foyeru s ryhovanými drevenými stenami a veľkou recepciou vyrobenou z kameňa.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

Kongresové centrá tiež pravidelne nereagujú na svoje miesto a sú nezhovievavé. Tu architekti pristupovali k návrhu obzvlášť citlivo k miestu. Mendes hovorí, že začlenenie Te Pae do rôznych nuancií mesta je nesmierne dôležité pre miestnu vitalitu a delegátov zúčastňujúcich sa podujatí, z ktorých mnohým Te Pae ponúkne svoj prvý zážitok z Christchurchu. „Zvnútra za vás spravujú zarámované pohľady von. Pohľad z konferenčnej miestnosti späť na Katedrálne námestie; otvorenie na Victoria Square; naklonenie sa k rieke – to boli veľmi špecifické pohyby, vďaka ktorým budova silne zasiahla do toho, čo je okolo nej.“

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

A na záver slovami architekta Mendesa: „Myslím si, že práve to je na projekte špeciálne, po príchode návštevníkov privíta vrelý a príjemný zážitok prostredníctvom jedinečného príbehu, ktorý spája ľudí a dané miesto.“

1) Zdroje:

https://www.archdaily.com/980871/te-pae-christchurch-convention-and-exhibition-centre-woods-bagot-plus-warren-and-mahoney
https://www.dezeen.com/2022/05/16/te-pae-convention-centre-woods-bagot-warren-mahoney/

Čítajte tiež:

Autor: Ing. Kateřina Kočická 1)
Foto: Dennis Radermacher
reklama

Nové

Ako sa stavali európske pamiatky, ktoré pozná celý svet?

Ako sa stavali európske pamiatky, ktoré pozná celý svet?

Zverejnené 18.4. Možno ste už stáli v úžase pred majestátnym palácom Pena v portugalskom Sintri, prechádzali sa v tieni rímskeho Kolosea alebo vzhliadali k vežiam parížskej Notre-Dame. Ale viete, ako tieto architektonické ikony vznikali a akými premenami prešli v… ísť na článok

Nový hospic v Hradci sa inšpiruje tým najlepším zo zahraničia

Nový hospic v Hradci sa inšpiruje tým najlepším zo zahraničia

Zverejnené 16.4. V Hradci Královom rastie dlho očakávaná stavba, ktorá výrazne premení starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a ich blízkych. O potrebe zriadenia hospicu na Královéhradecku sa hovorilo dlhé roky – teraz však tieto plány konečne dostávajú reálne… ísť na článok

THERMO|SOLAR s novými technológiami. Elektronizáciou označovania bližšie k zákazníkovi

THERMO|SOLAR s novými technológiami. Elektronizáciou označovania bližšie k zákazníkovi

Zverejnené 15.4. Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., ako popredný výrobca zariadení pre OZE, sa snaží zavádzať a dbať čo najviac na zavádzanie technológií vo svojej výrobe, ktoré sú čo najpriaznivejšie pre životné prostredie. Po úpravách vo výrobných… ísť na článok

reklama