"Konieczného archa" čiže dom Roberta Konieczného, majiteľa poľského architektonického štúdia KWK PROMESA z Katovíc, získala v roku 2017 ocenenie Najlepší rodinný dom sveta v rámci Wallpaper Design Awards.
Autor s tímom z poľského štúdia KWK PROMESA pracoval na návrhu celé dva roky. Keď sa zdalo, že sú všetky plány pripravené a môže sa začať so stavbou, objavilo sa v poľských horách bezprecedentné riziko zosuvu pôdy. Z toho dôvodu sa architekti pri umiestňovaní budovy rozhodli, že ju pootočia tak, aby sa iba jeden jej roh dotýkal zeme a zvyšok visel cez zvažujúcu sa hranu. Dom stojí na troch pilieroch a tvorí akýsi most, pod ktorým preteká dažďová voda. Hlavný vstup do domu je tvorený desaťmetrovou posuvnou stenou a padacím mostom, ktorý prepája dom s terénom. Jedinečný systém posuvných stien použil Konieczny už pri svojom inom slávnom dome, a to pri tzv. Safe House.[1]
Archa uprostred poľských hôr
Unikátny betónový objekt domu je zasadený do svahovitej lokality, kde sa vyskytujú nebezpečné zosuvy pôdy, ktoré sú v poľských horách stále častejšie. Aby ochránili budovu, vytvorili architekti dizajn, ktorý sa „vznáša" nad zemou a dodáva stavbe jej abstraktnú estetiku pripomínajúcu čln. Unikátny ergonomický tvar domu navyše umožňuje voľné prúdenie vody a bahna pod ním a to bez nežiaduceho poškodenia budovy. Dom tiež poskytuje jedinečný výhľad do okolitej prírody. Hlavným stavebným materiálom domu bol liaty betón. Konštrukcia je zateplená zvnútra a zvonku bola ponechaná fasáda v pohľadovom betóne.
Interiér s minimalistickými prvkami
Plne otvorená jednopodlažná budova je citlivo zasadená do horskej krajiny južného Poľska, ktorou sa pri návrhu domu architekti inšpirovali. Interiér domu s úžitkovou plochou 138 metrov štvorcových je pre rodinu úplne dostatočný. Polovica domu je otvorená a prepája obývaciu izbu s krbom, kuchynský s jedálenským kútom a prístup na terasu. Druhá časť „archy" v sebe skrýva dve spálne a ďalšie nevyhnutné zázemie. [2] Vybavenie domu je minimalistické a nadčasové zároveň.
Najúspešnejší poľský architekt
Robert Konieczny je v súčasnej dobe jedným z najúspešnejších poľských architektov. S jeho odvážnymi návrhmi sa môžeme stretnúť na stránkach najprestížnejších architektonických časopisov po celom svete. Jeho návrhy budia záujem v radoch odborníkov aj širokej verejnosti a to nielen v jeho rodnom Poľsku, ale aj vo svete. Konieczny vyštudoval architektúru na Sliezskej technickej univerzite v Gliwiciach. Ďalej študoval na New Jersey Institute of Technology. V roku 1999 založil štúdio KWK Promes (s prvou ženou Marlen Wolnikovou). Konieczny je držiteľom niekoľkých desiatok významných cien.
Za tzv. Safe House bol dokonca v roku 2009 nominovaný na prestížnu cenu Mies van der Rohe Award. Safe House má podobu kvádru a má pohyblivé časti vonkajších stien, čo vyžadovalo použitie technicky zložitých riešení. Majitelia požadovali maximálnu bezpečnosť, čo sa aj v tomto prípade podarilo. Na cenu Mies van der Rohe bol ďalej Konieczny nominovaný napríklad za stavby OUTrial House či Broken House z roku 2003.
Medzi jeho najoceňovanejšiu stavbu patrí čiastočne zapustená realizácia Národného Múzea "Przełomy" (Prielomy) v Štetíne, ktorá získala hneď dve veľmi prestížne ocenenia, a to European Prize for Urban Public Space za najlepší verejný priestor v Európe a ďalej World Building of the Year 2016 za najlepšie architektonické dielo sveta dokončené v tomto roku. Nadčasovosť projektov Konieczneho vyplýva z logiky, s ktorou vznikajú. Prvotný koncept je vždy reakciou na želanie klientov, napriek tomu sa v ňom nestrácajú architektove vlastné vízie. V roku 2019 bol navyše Konieczny prijatý medzi členov francúzskej Akadémie architektúry (Académie d'architecture). Rozšíril tak elitnú skupinu najuznávanejších zahraničných architektov.[3]
Konieczny v Čechách
Čo sa týka českých realizácii architekta Koniezného, nemožno nespomenúť budúcu prestavbu historických ostravských mestských bitúnkov z roku 1881 na modernú galériu. Návrh, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže, musel byť pozmenený kvôli deštrukcii objektu. Pôvodne sa pritom počítalo len s renováciou. Realizácia by tak mala začať až na jar budúceho roka. Súčasťou zrekonštruovaných mestských bitúnkov v Ostrave bude šesť výstavných sál, bistro, kancelárie alebo zasadacie miestnosti. Cena je odhadovaná na zhruba 5 481 000 Eur.[4]
Zdroje:
[1] introhouses.cz
[2] www.designmag.cz
[3] kabinetarchitektury.cz
[4] ct24.ceskatelevize.cz