Bolo nebolo, uprostred polí, lánov a rybníkov sa objavil opustený statok. Pôvabné miesto očarilo partiu priateľov a nezostávalo iné, než sa ho "ujať" a urobiť z neho malý súkromný raj. Aj keď tento úvod znie ako rozprávka, ide o skutočný príbeh niekoľkých rodín, ktoré sa rozhodli urobiť z objektov v dezolátnom stave na samote na Benešovsku v Stredočeskom kraji miesto, ktoré sa neskôr stalo ich novým prázdninovým útočiskom. Začali víkendové brigády, ktoré sa časom premenili v kompletnú rekonštrukcii vidieckeho domu, demoláciu schátralej stodoly a výstavbu úplne nového objektu. Ako to všetko prebiehalo a predovšetkým ako to celé aj dopadlo?
Búracích prác či výrubu rozrastlých náletov, ktoré trvali skoro rok, sa zhostili noví majitelia prevažne svojpomocne. Na konci roka 2017 zostala na pozemku len jedna pôvodná chalupa, časť obvodových múrov stodoly a stajní. Zásadným obdobím bol rok 2018, počas ktorého došlo k budovaniu novostavby, s ktorou už pomáhali aj najatí pracovníci a zveľaďovanie okolia. Majitelia spevnili hrádzu a opravili požerák (zvislá šachta v blízkosti hrádze jazierka), vyčistili rybník, rekultivovali lúku, zrovnali parkovisko či vystavali herné prvky, pri čom im často asistovali aj ich deti.
Plánované práce boli dokončené v roku 2019. To už však investorov napadali nové projekty, ktoré by sa tu dali realizovať a tak v areáli vzniklo napríklad ešte kúpacie jazierko, ale aj sauna, udiareň, ovocný sad či zvonička. V neďalekom jelšovom háji nad potokom bol v korunách stromov vybudovaný dokonca "posed" so spálňou, minikúpeľna s panoramatickým oknom, kde možno ubytovať až štyri osoby. A pritom už teraz je isté, že tým ich budovanie ešte nekončí...
Staré ide ruka v ruke s novým
Vráťme sa späť k stavbe a rekonštrukcii, ktoré sú ústrednými témami tohto článku. Od začiatku bolo hlavným zámerom predovšetkým zachovať pôvodný ráz vidieckeho sídla, teda pokiaľ možno zásadne nezasahovať do rozloženia objektov a zachrániť v maximálnej miere aj pôvodné fasády. Na úrovni parteru zostala pôvodná pôdorysná schéma, ďalej došlo k prepojeniu objektov na úrovni prvého poschodia a teraz je bývalý statok koncipovaný do tvaru písmena U.
Hoci bolo nutné väčšinu pôvodných objektov zbúrať, všetko, čo sa dalo, bolo zachránené. Pravý objekt (na severovýchodnej strane komplexu) je síce úplne nový, ale jeho čelná stena vznikla až za pozostatkami kamenného múra historickej stodoly. Zadná hospodárska budova bola tiež z veľkej časti zdemolovaná, ale nové tehlové múry boli zabudované do pôvodnej kamennej obálky (s ponechanou vetranou desaťcentimetrovou medzerou a tepelnou izoláciou). Všetok priznaný kameň je vybavený iba hydrofóbnym náterom. Z miesta je teda stále cítiť ducha minulosti aj napriek tomu, že inak všetko doslova žiari novotou.
Chalupa
Aj tehlové murivo prízemia objektu historickej chalupy vľavo je originálne. Strhnuté a znovu vymurované však bolo horné poschodie. Steny chalupy sú bez tepelnej izolácie. Staré okná museli byť zlikvidované, vyrobené však boli ich drevené repliky v bielej a výraznej červenej farbe, ktoré dotvárajú celkový architektonický dojem. Okolo okien boli odborne obnovené aj dekoratívne fasádne profily. V interiéri chalupy sa podarilo zachovať aj pôvodné tehlové klenby, ktoré sú miestami domurovávané a ošetrené náterom. Nesú však len samé seba plus nad nimi sa nachádzajúci veniec s novým železobetónovým stropom, ktoré celý tento objekt, okrem iného, staticky stabilizujú. Nové drevené krovy chalupy sú ukryté pod pálenými strešnými škridlami Tondach. Režné bobrovky sú na husté latovanie uložené dvojitým šupinovým krytím. V Hojšíne bola použitá ich guľatá forma. Prirodzený vzhľad bobrovky je stály, pálený materiál sa nedrobí, nebledne ani nepórovatí, odoláva tiež machom. Strecha tak bude vyzerať stále rovnako aj za mnoho desaťročí.
Poznámka: Bobrovka je jednou z historicky najstarších skladaných krytín a preto sa často využíva pri rekonštrukciách pamiatkových objektov. Vyrába sa s rôznymi rezmi v odkvapovej hrane. Patrí medzi rovné bezdrážkové krytiny a možno ju tak pokladať na akékoľvek tvary strešných plôch vrátane zaoblených. V súčasnej dobe sa kryje zvyčajne na väzbu, škridle sú kladené na zraz, škára je krytá ďalší radom škridiel. Historické jednoduché krytie (bez prekladov pozdĺžnych škár, ktoré sa podkladali takzvanými špánkami) sa dnes už nepovažuje za dostačujúce, pretože neposkytuje trvalú ochranu proti poveternostným vplyvom.1)
Nový objekt
Novostavba, ktorej prízemie funguje ako spoločenský priestor a na jej poschodí sa nachádzajú spálne, má železobetónovú základovú dosku, tehlové obvodové múry, vybavené pätnásťcentimetrovou vrstvou izolačného polystyrénu a prevetrávanou fasádou zo smrekovcového dreva. Strecha bola pokrytá svetlo šedými hladkými hliníkovými pásmi Prefalz a zateplená nadkrokvovou izoláciou s hrúbkou 140 milimetrov s hliníkovou fóliou. Hliníková krytina nekoroduje, je vysoko zaťažiteľná a nehorľavá. Stropy, ktoré sú na prízemí interiéru ponechané priznané, sú železobetónové dutinové a boli dodané ako vysoko únosné prefabrikáty. Ich usadenie do lôžka z cementovej malty bolo rýchle a bolo vykonané žeriavom pomocou lanových závesov s hákmi. Interiérové priečky sú prevažne tehlové z materiálu Klimabloc, použité boli tiež pórobetónové tvárnice Ytong v hrúbkach 12,5 a 15 centimetrov.
Nový objekt s drevenou fasádou je natesnaný na starú kamennú hospodársku budovu, ktorej základy boli ponechané a s novým murivom zviazané na úrovni stropov prvého nadzemného podlažia. Zdrojom tepla na statku je tepelné čerpadlo typu vzduch/voda. V novostavbe je vykurovacia voda rozvádzaná v podlahách a stenách, v chalupe do radiátorov.
Minimalistické interiéry
Hosťom, ktorí si Samotu Hojšín môžu v prípade záujmu prenajať, učarujú popri exteriéroch aj vnútorné priestory. Architektka Ivana Svatošová, ktorá je autorkou návrhu, mala za úlohu maximálne prepojiť interiéry s vonkajším prostredím, čo je zrejmé či už na priehľade vekoformátovými oknami do otvorenej krajiny, tak na mnohých prvkoch, ktoré svojim spracovaním a vybranými materiálmi odkazujú priamo k prírode.
Interiéry novostavby sú popretkávané drevom - od doskovej podlahy a schodiska cez obloženie v kúpeľniach, ošetrené len hydrofóbnymi nátermi a olejom, až po rustikálne ladené vešiaky z odkôrnených konárov. V spoločenskej miestnosti zaujme či už konštrukcia baru, tvorená repasovanými trámami, tak priznané betónové stropy s dizajnovými svietidlami, deti nájdu vyžitie vo vnútornej dvojúrovňovej herni či na vonkajšom ihrisku vyplnenom originálnymi hernými prvkami. Rodičia môžu zatiaľ relaxovať na drevenej terase nad rybníkom alebo si pripraviť niečo k jedlu v otvorenej vonkajšej kuchyni s dreveným obložením podhľadu a podlahou z tehál, ktoré tu zostali po demolácii.
Takisto aj jednotlivé izby v škandinávskom štýle sú prepracované do posledného detailu. Spomeňme napríklad inovatívne riešenie povrchovej úpravy stien v kúpeľniach, na ktorých bolo ponechané stavebné lepidlo ako pohľadová vrstva, ostro konstrastujúce s dreveným podbitím aj vzorovanými obkladmi. Všetko dopĺňajú efektné betónové umývadlá.
Novostavba je navyše vybavená akustickou sústavou so soundbarom a štyrmi bezdrôtovými satelitmi, ktorá môže ozvučiť celý spoločenský priestor. Cez internet je možné púšťať hudbu on-line z webu či zosilňovať zvukový prenos z prítomného televízora. Popri tom je objekt vybavený zabezpečovacím zariadením s kamerovým systémom.
Na záver
Citácia Václava Havla „Nádej nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že má niečo zmysel, bez ohľadu na to, ako to dopadne”, ktorá je zvečnená na zvone pri príjazdovej ceste samoty Hojšín, poskytuje priestor pre zamyslenie nad celou touto inšpiratívnou realizáciou. Dodajme, že nech už bolo motiváciou majiteľov k rekonštrukcii a výstavbe čokoľvek, výsledok stojí za pozornosť.
Zdroje:
https://www.hojsin.cz/
www.instagram.com/samota_hojsin
1) https://www.wienerberger.cz/content/dam/wienerberger/czech-republic/marketing/documents-magazines/technical/technical-product-info-sheet/roof/WB_CZ_TON_Pokladka-specialnich-tvaru-stresnich-ploch-detaily-bobrovka.pdf