Produkty českej spoločnosti SATJAM sú vyrábané z kvalitného oceľového plechu aj nórskej hliníkovej zliatiny Alum a AluFalc. Ako prvý výrobca strešných krytín v Českej republike získala firma v roku 2015 ocenenie Česká kvalita - osvedčené pre stavbu. Táto certifikácia je udeľovaná po prísnom, nezávislom a dlhodobom overovaní kvality a informuje spotrebiteľov, že výrobok s týmto označením je vhodný pre stavby na území Čiech a zaručene prispeje k ich bezpečnosti a trvalej hodnote. SATJAM získala opakovane pri všetkých periodických inšpekciách značku Českej kvality.
Spojenie šindla a ocele
Oceňované sú však aj samotné stavby, na ktorých boli výrobky značky SATJAM uplatnené. Príkladom môže byť rekonštrukcia mlyna, za ktorou stoja architekti zo štúdia Stempel & Tesař a ktorá sa v roku 2018 dostala medzi osem finalistov prestížnej súťaže Česká cena za architektúru.
Aby bolo možné prestavať mlyn na bývanie, bolo potrebné vyriešiť nevhodnú vnútornú dispozíciu, priviesť do interiéru vzduch a svetlo a zároveň objekt nepripraviť o starodávnu krásu a nenarušiť jeho štít. Jednotlivé časti mlyna boli preto postupne starostlivo obnovené alebo vymenené a to vrátane krovu. Ten bol rozobraný, zrenovovaný a znovu zostavený. Potom bola na neho položená nová krytina SATJAM Šindel, vyrobená z vysoko akostného pozinkovaného oceľového plechu. Pôvodným zámerom architektov bolo zvoliť riešenie v podobe tradičného šindľa, ukázalo sa však, že drevená strecha by bola príliš ťažká. Preto sa rozhodli nahradiť ju maloformátovou krytinou, ktorá svojou profiláciou pripomína vzhľad regionálnej horskej a podhorskej architektúry. Moderná čierna farba s povrchovou úpravou PURMO (polyuretánový lak v hrúbke 50 mikrometrov) naopak podčiarkuje súčasnosť a kontrastuje so žiarivo bielou fasádou. Odvod vody zo strechy zabezpečuje farebne zladený odkvapový systém Niagara.
Interiér architekti presvetlili preskleným rezom, nevhodnú vnútornú dispozíciu vyriešili odstránením stropu nad hlavnou miestnosťou a keramickými priečkovými tehlami.
Hliník v kombinácii s drevenou fasádou
Ďalším z projektov, ktoré neušli pozornosti tých, ktorí sa zaujímajú o súčasnú architektúru, je rodinný dom od štúdia Kamil Mrva Architects. Menší prízemný objekt s obdĺžnikovým pôdorysom a sedlovou strechou, ktorý v roku 2020 vyrástol v obci Vidče neďaleko Rožnova pod Radhoštěm, zaujme na prvý pohľad kontrastným použitím tmavej hliníkovej krytiny a fasády zo sibírskeho smrekovca. Autor projektu zvolil drevo ako dominantný materiál a to aj s ohľadom na investorovu požiadavku na uplatnenie prírodných surovín.
Ľahkú hliníkovú krytinu SATJAM Rapid z materiálu ALUMAT v antracitovom odtieni tvoria pásy so zaklapávacou drážkou, ktoré korešpondujú s jednoduchými a čistými líniami stavby. Veľkoformátové panely pokrývajú celú dĺžku spádnice a nevyžadujú žiadne napojenie. Pokládka tak bola veľmi rýchla a absencia pozdĺžnych spojov chráni strechu pred zatečením. Pre optimalizáciu jej funkčnosti bola pod krytinu aplikovaná ešte separačná rohož Wrap, ktorá vyrovnáva povrch, tlmí nežiaduce akustické prejavy a separuje krytinu od podkladu.
Strecha bez presahov
Za pohľadovou vrstvou fasády je odvetrávaná medzera v šírke štyroch centimetrov v štítoch a desiatich centimetrov na pozdĺžnych stranách. Zväčšená šírka vetranej medzery slúži pre uloženie skrytého zaatikového žľabu, ktorý je netypicky umiestnený nad vetranú medzeru a nie nad konštrukciu steny. Zámerom architekta totiž bolo zachovať čisté línie stavby s nízkym lemovaním strechy. Pre neho a hrany okolo žľabu bol použitý hliníkový zvitkový plech SATJAM AluFalc v rovnakom odtieni ako strešná krytina. Fasáda skrýva aj strešné zvody, z ktorých je voda stiahnutá do drenáže na pozemku.
Zvolené riešenie strechy bez presahov má nielen estetický, ale aj praktický dôvod. Fasáda z odolného smrekovcového dreva nie je ničím ošetrená, postupom času teda získa patinu v sivých odtieňoch. Tá by v prípade, že by strecha mala presahy, bola na chránených miestach iná ako na nechránených. Takto však bude celá plocha starnúť rovnomerne a jej odtieň sa bude postupne približovať farbe strechy. S ňou boli zosúladené aj veľkoformátové okná s hliníkovými rámami zaisťujúci užívateľom domu výhľady na vrcholky beskydských kopcov.
Článok vyšiel v najnovšom vydaní časopisu INTRO-15 Kov. Viac na: www.intro.cz